Anders Vistisen: Budapest az európai jobboldali mozgalom középpontjává vált
Nem adhatjuk fel a harcot!
„Tisztelt Trump elnök! Figyeljen nagyon jól! Grönland 800 éve a Dán Királyság része. Az országunk integrált része. Nem eladó. Hadd fogalmazzak úgy, hogy megértse: Trump úr, húzzon a p…ba!” Ezt üzente Strasbourgból Anders Vistisen európai parlamenti képviselő az USA frissen beiktatott elnökének, miután az szemet vetett Grönlandra. A beszéd az egész világon ismertté tette a vagány dán politikus nevét, aki interjút adott a Demokratának.This interview is also available in English.
– Hatalmas világvisszhangot kiváltó stílusban tiltakozott Donald Trump Grönlandot illető tervei ellen. Ilyen nagy volna a baj?
– Elfogadhatatlan, hogy egy szövetséges megpróbáljon területi előnyökhöz jutni egy baráti ország rovására. Az amerikaiaknak már van némi szuverenitásuk ott egy grönlandi katonai bázis formájában, ami minden biztonsági aggályukat kielégít, ezért barátságtalan tőlük, hogy ennyire agresszívan lépnek fel. Ha szeretnének még egy bázist, akkor csak kérniük kell, ez sem lehet probléma, de ezt az igényt nem jelezte az amerikai hadsereg. Vagy vannak olyan bázisaink, amelyeket átvehetnének, illetve amelyeket megosztanánk velük. És rengeteg szemrehányást lehet tenni a dán és a grönlandi kormánynak, mert dán részről nem vettük komolyan Grönland védelmét, a grönlandi politikusok pedig függetlenségről beszélnek, ami teljesen irreális.
– Miért?
– Ez a világ egyik legnagyobb szigete, de csak 55 ezer ember él ott. Nem függetlenek semmitől, nem tudják megvédeni a szuverenitásukat, nincs hadseregük, nincs rendőrségük, valójában semmijük sincs, amit ne Dánia nyújtana. Irreális az elképzelés, hogy Grönland független legyen. Ha nem volna a Dán Királyság része, akkor vagy az USA, vagy Kína, vagy pedig Oroszország ragadta volna el. Senki sem akarja, hogy egy ilyen nagy stratégiai területet kiszolgáltatottnak lásson. Ezért is hangzik reménytelenül, amikor az ottani politikusok függetlenségről beszélnek. A valóságban a grönlandiak soha nem fognak tudni olyan megállapodást kötni, mint amilyet Dániával kötöttek. GNP-jük 40 százalékát Dánia teremti elő, nincs olyan kritikus infrastruktúrájuk, amelyet maguk tudnának fizetni, ezért a Dán Királyság nagyon nagylelkű üzleti ajánlattal szolgál számukra. Ha összehasonlítjuk, hogy az Egyesült Államok mit kínál a Virgin-szigeteknek vagy Szamoának, sőt Puerto Ricónak, akik nem szavazhatnak az elnökválasztáson, akiknek nincs választott képviselőjük és szavazati joguk a kongresszusban, akkor Grönlanddal éppen fordított a helyzet, ők felül vannak reprezentálva a dán parlamentben, és nagyon tisztességes gazdasági megállapodást köthettek. Inkább az USA-val kellene jó üzletre törekednünk és megvitatni a biztonsági aggályokat.
– Hogyan látják a dánok a helyzetet?
– A dán társadalom nagyon nehéz helyzetben van a woke kérdés miatt. A dán politikusok annyira félnek attól, hogy megsértik a grönlandiakat, hogy nem őszinték velük. Pár grönlandi politikus azt állítja, hogy mi gonosz gyarmatosító urak vagyunk, akik kizsákmányoltuk a szigetet, de az igazság egészen más. Az északi vikingek már az inuit népesség előtt ott voltak, így Grönland eredeti lakossága nem inuit, hanem viking. Az, hogy Grönland Dániához tartozik, soha nem volt gazdasági sikertörténet, mindig is Dánia küldött pénzt Grönlandra, hogy segítse őket. Ha Dánia kivonulna onnan, az életkörülmények valószínűleg hamarosan sokkal rosszabbak lennének, mint sok afrikai országban. Grönlandon rengeteg a társadalmi probléma, minden harmadik lány 18 éves kora előtt vérfertőzés vagy nemi erőszak áldozatává válik, az alkoholizmus elterjedtsége a lakosság körében tíz százalék körüli, a képzett grönlandiak húsz százaléka inkább Dániában marad az egyetemi tanulmányok után. Ez a társadalom semmiképpen sem áll készen az önrendelkezésre. Nekem úgy tűnik, hogy az amerikaiak nagyon keveset tudnak Grönlandról. Igen, szövetségeseink és történelmileg barátaink, de Donald Trump Grönlanddal kapcsolatos elvárásai messze nem reálisak. Nagyon sok a félreértés. A grönlandiak azt hiszik, hogy függetlenné válhatnak, ez irreális. A dán politikusok nem merik megmondani nekik az igazat, az amerikaiak pedig azt hiszik, hogy a grönlandiak amerikaiak akarnak lenni. Ha hozzászoktál az ingyenes oktatáshoz, az ingyenes egészségügyi ellátáshoz, és még a GNP 40 százalékát is egy külföldi ország fizeti, akkor meg kellene nézned, mit kínál az USA a hozzád hasonló partnereknek. Grönlandra még a dán sorkötelezettség sem vonatkozik, így Grönlandot dán katonák védik.
– Tavaly decemberben azt mondta a magyar médiában, hogy Budapest egy alternatív európai jövőről szóló párbeszéd központjává vált. Kifejtené ezt bővebben?
– Ennek köze van ahhoz, hogy Orbán Viktor a Patrióta Európa Mozgalom és az összes európai jobbközép konzervatív mozgalom legtapasztaltabb miniszterelnöke, így természetes, hogy ő van a figyelem középpontjában. Különösen a CPAC Hungary és a mögötte álló műhely munkája teremtett olyan platformot itt, Magyarországon, ahol minden évben fontos európai és külföldi jobboldali politikusok találkoznak és cserélnek eszmét. Ez teszi napjainkban Budapestet véleményem szerint az európai jobboldali mozgalom centrumává, és nem hiszem, hogy létre tudtuk volna hozni a Patriótákat a Fidesz részvétele nélkül, amely egyfajta alapot adott ahhoz, hogy az ID-csoport és az ID-csoport pártjai a harmadik legnagyobb erővé fejlődjenek a Patrióta-zászló alatt Európában.
– Donald Trumpot nemrég iktatták be elnöknek. Ön tagja egy fontos uniós bizottságnak, amely az uniós és amerikai kapcsolatokért felelős. Túllépve a grönlandi konfliktuson, hogyan látja az új EU–USA kapcsolatokat?
– Nagy kihívás lesz, mert Európában nagyon sok vezető kizártnak tartotta, hogy Trump megnyerje az elnökválasztást. Azt hiszem, Orbán Viktor az egyetlen, akinek már korán, az elnök első választási veresége után megvolt a víziója, de már azelőtt is ténylegesen párbeszédet folytatott és tartotta a kapcsolatot a Trump-táborral. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kicsit később jött, és úgy tűnik, ők ketten állnak közvetlen kapcsolatban Trumppal. Szerintem nagy probléma Európa számára, hogy kevés olyan vezetőnk van, aki jó kapcsolatot ápol Trumppal, az EU pedig különösen nevetséges ebből a szempontból.
– Orbán Viktor Donald Trump beiktatásának napján azt mondta, hogy Brüsszel visszafoglalása ma kezdődik. Hogy látja, mi a szerepe Orbán Viktornak a hazafiak és az euroszkeptikusok táborában?
– A választások megnyerésével kell kezdeni, de mindannyian tudjuk, hogy a győzelem után sincs vége még semminek. Nézzük meg Trump első kormányzását, nem igazán tudta sikeressé tenni az adminisztrációt, mert a mélyállam képviselői folyamatosan akadályozták az elnök és szavazói politikai ambícióit. Szerintem ez igaz Brüsszelre is, ahol továbbra is a választások vesztesei uralkodnak, nem pedig a nyertesei. A mélyállam valószínűleg még mélyebb Brüsszelben, mint Washingtonban, és szerintem Orbán Viktornak itt lehet szerepe. Úgy látom, hogy ő az egyik fő stratéga a Patrióta Mozgalomban. A magyar EU-elnökség alatt meglátogatta a frakcióülésünket és bemutatta elképzeléseit arról, hogyan kellene a patriótáknak innen továbbfejleszteni az együttműködést, hogyan kellene építenünk arra, amit már létrehoztunk. Bebizonyította, hogy ő az európai jobboldal egyik legjobb stratégája. Szükségünk van az ő jövőképére, amikor arról van szó, hogy ezekből az intézményi tárgyalásokból győztesen kerüljünk ki.
– A migránsok befogadása, függetlenül attól, hogy illegálisan érkeztek-e, eddig is jellemezte a Nyugatot. Ez most vajon megváltozik?
– Szerintem nagyon őszintének kell lennünk, amikor az illegális migrációról beszélünk. A probléma az iszlám beáramlás Észak-Afrikából és a Közel-Keletről. Ezt láthatjuk az összes dániai statisztikában, legyen az bűnözési, vagy jóléti, vagy munkanélküliségi statisztika. Sok migránsnak jól megy, különösen azoknak, akik európai, ázsiai vagy latin-amerikai háttérből jönnek. Egyedül az észak-afrikai és közel-keleti muszlim országokból, valamint bizonyos mértékig a Balkánról érkező migrációval van problémánk. Tehát itt nagyon konkrétan kell fogalmaznunk és azt kell mondanunk, hogy a bajok forrása az iszlám befolyása. Azt látjuk, hogy ezeknek a migránsoknak a második, harmadik vagy negyedik generációja még radikálisabb és még kevésbé képes beilleszkedni a dán társadalomba, mint az első generáció. Ez az egyetlen olyan migránscsoport, amelyik az évek múlásával egyre kevésbé lesz nyugati, európai, esetünkben dán, és ez szerintem alapvetően igaz minden olyan országra, ahol ilyen migrációt tapasztalunk. Senkinek sem sikerült integrálnia vagy asszimilálnia az ilyen típusú migránsokat a társadalomba, tehát ezek a migránsok a probléma, nem pedig a nyugati társadalmak.
– Rémisztő történeteket hallunk Svédországból, Norvégiából, mivel a jobboldali Haladás Párt arra kényszerítette a Norvég Statisztikai Hivatalt, hogy tegye közzé az etnikai alapú bűnözési adatokat. A lista élén Afrika és a Közel-Kelet áll.
– Svédország most a világ gyilkossági fővárosa, nemcsak a nyugati részé, hanem az egész világé. Rengeteg bandagyilkosság és lövöldözés történik, és olyan sok nemi erőszakot követnek el svéd nők ellen, hogy az semmihez sem hasonlítható Európában.
– Úgy látjuk, hogy az európai zöldmegállapodás egy katasztrófa. Németország az atomenergia nettó importőrévé vált. Felváltja vajon a józan ész az ideológiai alapú energiapolitikát Brüsszelben?
– Szerintem igen, a választási eredmény egy nagy nem az illegális migrációra és a Green Deal politikára, amely munkahelyeket pusztít Európában. Láttuk ugyanakkor, hogy a bizottság elnöke éppen az ellenkezőjét teszi, mint amit kellene, és az európai szociáldemokrata pártok lettek a történelemben a leggyengébb láncszem, legalábbis a modern történelemben. De pontosan ki is kapja a környezetvédelmi tárcákat? Látunk egy radikalizálódott spanyol szocialistát, Teresa Riberát, a bizottság átmenetért felelős alelnökét, látjuk a dán szociáldemokratát, Dan Jørgensent energia- és lakásügyekért felelős biztosként, tehát amikor annyi néppárti képviselő van, még patrióták is, miért adják át ezeket a nagyon fontos ipari tárcákat a szocialistáknak? Ha valakit kritizálni kell azért, hogy Európa még inkább függővé vált a külföldtől, legyen az Oroszország vagy a Közel-Kelet olajtermelő országai, akkor az Angela Merkel és kormánya Ursula von der Leyennel. Őket kell felelősségre vonni ezért a szörnyű függésért a külföldi energiaforrásoktól. Európának önállónak kellene lennie az energiapolitikában, de ez a marhaság mindenhol megnyilvánul. Még Dániában is, ahol gázt termelünk, és akkor hirtelen leáll a gáztermelés. Ennek semmi értelme, mert bár nekünk magunknak nincs rá szükségünk, exportálhatnánk, és Európai energiaellátásának szempontjából sokkal jobb lenne, ha dán és norvég gáz jönne a németországi vezetékekből, mint ha az USA-ból vagy Oroszországból importálnánk. De nem.
– A woke világ a szemünk előtt omlik össze. Mi fog változni az EU-ban most, hogy a woke ideológia európai bajnokainak nincs már tengerentúli támogatásuk?
– Szerintem a választók nagyon mélyen elutasították ezt az ideológiát, de nem hiszem, hogy túl optimistának kellene lennünk a tekintetben, hogy el is fog tűnni. Én a woke ideológiát a kommunista ideológia, a kommunista csoportgondolkodás örökösének látom. Dánként nem szeretném a vasfüggöny másik feléről kioktatni az embereket a kommunizmusról, de tudom, hogy amit Kelet-Európában műveltek, az katasztrófa volt. Ennek ellenére az egyetemi elitben és a médiaelitben sikerült megkapaszkodniuk a baloldaliaknak. Annak ellenére, hogy a hétköznapi európaiak 90 százaléka elutasítja ezt az egész woke ideológiát, ezek az elitek döntik el, hogy mit mutassanak a televízióban, mit hirdessenek az egyetemeken és így tovább, holott az emberek elvetik az egészet, ahogyan a kommunizmussal is tették, amikor már szabadon választhattak. Mégis, nagyon nehéz megszabadulni ettől, mert a társadalom magas elitjének ugyanazon csoportjai támogatják ezeket az eszméket, mint amelyek a kommunizmust is 30-40 évvel ezelőtt. Azok az emberek, akik hisznek ebben az utópikus társadalmi modellben, úgy gondolják, hogy joguk van elvenni az értékeinket, folyamatosan kijavítani és megalázni minket a saját társadalmunkban. Így hát ezt a csatát még nem nyertük meg, épp a csatamezőn állunk. De nem adhatjuk fel a harcot! Még ma is látjuk, hogy gyerekeket nemátalakító kezelésnek vetnek alá, hormonokat juttatnak a szervezetükbe, mielőtt elérnék a pubertáskort. Nevetséges ötleteket látunk arról, hogy férfi rabok női börtönökben akarják letölteni a kiszabott időt; csupa olyan logikai képtelenséget, amikről még egy ötéves gyerek is látja, hogy őrültség, de ez a woke elit mégis megvédi őket. Dánia leghíresebb írója Hans Christian Andersen, akinek van egy meséje, A császár új ruhája.
– Mi is nagyon szeretjük, minden magyar gyerek ismeri. A császár a csodás ruhák megszállottja, akit két szélhámos meggyőz arról, hogy meg tudják varrni a világ legszebb ruháját, amit csak az lát, aki nem méltatlan rá vagy buta. A ruha elkészül, de nem látja senki, még a császár sem. A városlakók sem akarnak ostobának tűnni, amikor őfelsége előttük pucéran elvonul, amíg egy gyerek el nem kiáltja magát, hogy a császár meztelen!
– A történet lényege, hogy a legműveltebb embereket néha sokkal könnyebb becsapni, mint az átlagembert. Dániában van egy mondás, miszerint ha tudni akarod az igazságot, kérdezz meg egy részeget vagy egy gyereket, mert ők nem teketóriáznak kimondani. Ez bizonyos mértékig igaz a woke-izmusra is, józan ész kell a harchoz. Márpedig ha elég jó képzést kaptál egy nyugati egyetemen, akkor az egyetlen dolog, amit biztosan elveszítesz, az a józan ész.
– Az amerikai hazafiak visszavették a hazájukat. Vajon az uniós országoknak is sikerül?
– Azt hiszem, nagyon érdekes választási szezon előtt állunk, Ausztriában most azt látjuk, hogy valószínűleg hazafias érzelmű kancellárjuk lesz, Kickl úr feltehetően átveszi a hatalmat. Várjuk a cseh választást is, ahol várható, hogy az ANO jól szerepel majd és jobbközép koalíciót alakíthat, és ott van a román elnökválasztás is, ami most nagyon ellentmondásos, de az is irányváltást hozhat a régió egyik jelentős országában. Aztán a nagy kérdés az, hogy mi lesz az EU motorjaival, Franciaországgal és Németországgal. Németországban új választások lesznek, és félő, hogy kormányozhatatlanná válik az ország. Lesz egy nagyon erős AfD a jobboldalon, egy nagyon erős Wagenknecht-párt a baloldalon és valószínűleg a CDU és az SPD nagykoalíciójának új kiadása, ami Németországot nehezen kormányozhatóvá teszi, a gazdasági hanyatlás pedig folytatódik. Franciaország a remény. Ha Macron kénytelen lesz elnökválasztást kiírni, akkor vagy Bardella, vagy Marine Le Pen lenne jó helyzetben, hogy átvegye a hatalmat. Az ilyen nagy országokban végbemenő fordulat megváltoztathatja az európai dinamikát.
– Lehet-e Magyarország geopolitikai Svájc, amely helyet kínál a Kelet és Nyugat közötti tiszta és őszinte párbeszédnek?
– A hangsúly a tisztán és őszintén van. A probléma az, hogy az EU egyes vezetői most hatalomszerzésre használják az ukrán kérdést a nemzetállamokkal rovására. Ha megnézzük, Franciaország és Németország az Ukrajnával szomszédos országokéhoz hasonló retorikát folytat, de nem tesz semmit. Nyilvánvalóan nem igazán érdekli őket Ukrajna, nem igazán érdekli őket Oroszország, őket az érdekli, hogy az EU nagyobb hatalmat kapjon a külügy, a védelem és a biztonság terén. Úgy gondolom, hogy Orbán Viktor őszintén beszél azzal kapcsolatban, hogy mik Magyarország külpolitikai érdekei. Ráadásul képes volt találkozni a kínai és az orosz elnökkel, Donald Trumppal és Zelenszkijjel, hogy beszéljenek ezekről a kérdésekről és szerintem ez hasznos, mert valaminek történnie kell a Trump-elnökség alatt, és nem akarom, hogy a háború eszkalálódjon. Remélhetőleg létrejön a békemegállapodás.