Több amerikai polgárjogi aktivista és történész viszont élesen bírálta a csütörtökön kiadott dokumentumot, amelyben az elnök azt kifogásolja, hogy a Smithsonian Intézet az ország történelmének átírásán dolgozik.

Hirdetés

„Az igazság és a józan ész helyreállítása az amerikai történelemre vonatkozóan” címet viselő rendelet úgy fogalmaz: „az utóbbi évtizedben az amerikaiak azt láthatták: összehangolt és széles körű erőfeszítések történtek arra, hogy átírják az amerikai történelmet, és az objektív tények helyére egy ideológia által vezérelt, torz narratívát helyezzenek”.

„Ez a revizionista mozgalom arra törekszik, hogy aláássa az Egyesült Államok nagyszerű vívmányait azzal, hogy rossz színben próbálja feltüntetni az ország alapelveit és történelmi mérföldköveit. (…) A történelem átírása mélyíti a társadalmi különbségeket, és táptalajt ad egyfajta nemzeti szégyenérzetnek” – áll az elnöki rendeletben, amely kimondja, hogy az „egykor széleskörű tiszteletnek örvendő és az amerikai kiválóság jelképének tekintett Smithsonian Intézet az utóbbi években egy megosztó, faji középpontú ideológia befolyása alá került”.

A jogszabályban konkrétan megnevezik az Afroamerikai Történeti Múzeumot, amely a szöveg szerint azt az üzenetet közvetíti a látogatóknak, hogy a „kemény munka”, az „individualizmus” és a „nukleáris családmodell” a „fehér kultúra” nézőpontjai. Az Amerikai Nőtörténeti Múzeum pedig „arra készül, hogy a férfi sportolók női sportokban való részvételét ünnepelje”.

Korábban írtuk

A rendelet felhatalmazza J. D. Vance alelnököt, hogy végezzen vizsgálatokat azon programok, rendezvények betiltása érdekében, amelyek „gyengítik a közös amerikai értékeket” vagy „faji alapon megosztják az amerikaiakat”.

Donald Trump továbbá utasította Doug Burgum belügyminisztert, hogy vizsgálja meg: eltávolítottak vagy átalakítottak-e az országban bármilyen emlékművet 2020 óta azzal a céllal, hogy „állandósítsák az amerikai történelem hamis rekonstrukcióját, vagy minimalizálják bizonyos történelmi események vagy személyiségek értékét”.

Clarissa Myrick-Harris történész, az atlantai Morehouse College professzora pénteken úgy nyilatkozott: az elnöki rendelet olyan benyomást kelt, mintha az új kormány megpróbálná tagadni, hogy a rabszolgaság intézménye egyáltalán létezett, illetve hogy a fekete közösségek szegregációja és az ellenük elkövetett rasszista erőszakcselekmények valóban megtörténtek.

Yvette Clarke, a Kongresszus fekete tagjait tömörítő csoport (CBC) elnöke úgy vélekedett, Donald Trump rasszista célzattal akarja eltorzítani a nemzeti narratívát.

„Mi nem menekülünk a történelmünk elől, nem akarjuk annak egyes részeit kitörölni csak azért, mert azok nem tetszenek nekünk” – írta közleményében.

„Mi felkaroljuk országunk egész történelmét, a jó, a rossz és a rettenetes részeket is” – tette hozzá Yvette Clarke.