Nő a nyomás az amerikai nagyvállalatokon, hogy vonuljanak ki Oroszországból
Miközben az elmúlt napokban számos amerikai nagyvállalat kivonult Oroszországból, folyamatosan nő a nyomás azokon a cégekre, amelyek ezt még nem tették meg, mint a McDonald's vagy a Levi's, hogy függesszék fel ottani gazdasági tevékenységüket – jelentette az AFP kedden.A francia hírügynökség tudósítása szerint az online közösségi portálokon már megjelentek olyan gyűjtőszavak, amelyek a fenti cégek bojkottjára szólítanak fel.
New York állam nyugdíjalapjának egyik vezetője pedig a minap levelet küldött számos multinacionális vállalat vezérigazgatójának, többek között az Estée Lauder, a Coty, a Mondelez kekszgyártó és a Bunge brókercég vezetőinek, amelyben arra kéri a vállalatok igazgatóit, hogy „fontolják meg, megéri-e üzletelni Oroszországgal és kockáztatni ebben a rendkívül volatilis gazdasági időszakban?”.
A Connecticut állambeli Yale Egyetem egyik diákszervezete listát vezet az Oroszországban még mindig jelentős gazdasági tevékenységet folytató amerikai cégekről. Ezek a vállalatok, mint például a McDonald’s, az Estée Lauder, a Kimberly-Clark, a Coty, a Mondelez és a Bunge, az AFP cikke szerint továbbra is „csendben maradtak”, amikor más cégek már kivonultak Oroszországból.
A Starbucks cég tájékoztatása szerint a vállalat mintegy 130 kávézót üzemeltet Oroszországban egy kuvaiti konglomerátumon keresztül. A Starbucks felajánlotta, hogy az Oroszországban szerzett teljes bevételét humanitárius segítségnyújtásra fordítja Ukrajnában.
A Yum! Brands vállalat közleménye azt hangsúlyozta, hogy az Oroszországban működő mintegy ezer KFC-gyorséttermet és 50 Pizza Hut pizzériát helyi független tulajdonosok üzemeltetik licenc- vagy franchise-engedéllyel. A cég hétfő esti közleménye szerint a Yum! Brands felfüggeszti oroszországi beruházásait, és eközben „minden további lehetőséget mérlegel”, valamint bejelentette, hogy az Oroszországból származó teljes bevételét a jövőben humanitárius tevékenységre fordítja.