A kancellár az egy hét múlva kezdődő brüsszeli EU-csúcsra kidolgozott német álláspontot ismertetve aláhúzta, hogy az évekig folytatott „kemény tárgyalásokkal” kidolgozott megállapodás „történelmi, mert megmutatja, hogy az EU képes meghaladni az ellentéteket vitatott ügyekben”.

Hirdetés

A tervezett szabályokon ugyan még javítani kell, mielőtt formába öntik a rendszert, és Németország küzd is majd ezért, az alapelvekről szóló megállapodás mégis fontos, mert az eddigi rendszer „teljességgel diszfunkcionális” – mondta.

Kiemelte, hogy a brüsszeli csúcson a védelmébe veszi a miniszteri szinten kidolgozott kompromisszumot, és arra törekszik, hogy a külső határon fekvő tagországok „felelősségét” a többiek „szolidaritásával” összekötő „új és méltányos” menekültügyi rendszerről még a 2024-es európai parlamenti választás előtt elérjék a megállapodást az uniós parlamentáris testülettel.

Hosszú távú biztonsági garanciákat kell nyújtani Ukrajnának

Hosszú távú biztonsági garanciákat kell nyújtani az orosz támadással szemben védekező Ukrajnának, a német kormány meg is kezdte a tárgyalásokat erről – mondta Olaf Scholz.

A kancellár a NATO júliusi vilniusi csúcstalálkozójára kidolgozott német álláspontot ismertetve kiemelte, hogy Ukrajna nem lehet a NATO tagja, amíg háború dúl a területén, és ezzel a kijevi vezetés is tisztában van. Ezért Vilniusban arra kell törekedni, hogy a NATO hozzásegítse Ukrajnát harci erejének növeléséhez.

Németország is kiáll Ukrajna fegyveres támogatása mellett, a második legnagyobb támogató az Egyesült Államok után. Ugyanakkor „hatékony és hosszú távú biztonsági garanciákra” is szükség van, és a német kormány már meg is kezdte a tárgyalásokat erről Ukrajnával és partnereivel a legfejlettebb iparú demokráciákat összefogó G7 csoportban és az EU-ban – tette hozzá Olaf Scholz.

„Célunk kettős, Ukrajna fenntartható katonai támogatása, méghozzá modern nyugati fegyverekkel is, és ezzel együtt Ukrajna gazdasági ellenálló képességének erősítése” – mondta a német kancellár.

Korábban írtuk