A Giorgia Meloni vezette kormány pénteki ülésén az Albániában tavaly megnyitott migránstáborok rendeltetésének módosításáról született döntés. A Shengjinben és Gjaderben kialakított táborokba mostantól az olaszországi migránsközpontokból helyezik át azokat az illegális bevándorlókat, akikre kiutasítás vár. Az albániai központokról Meloni és albán kollegája, Edi Rama 2023 októberében írt alá megállapodást, amelynek alapján Róma a tengeren érkező migránsokat Albániába akarta szállítani azonosításuk és esetleges menedékkérelmük elbírálására idejére.

Hirdetés

A tavaly októberben megnyitott két tábor azonban működésképtelennek bizonyult, mivel az oda szállított migránscsoportok tagjai esetében az illetékes olasz bíróság nem engedélyezte feltartóztatásukat. A bíróság arra hivatkozott, hogy az Egyiptomból, Bangladesből és máshonnan érkezők nem biztonságos országból származnak, ezért nemzetközi védelem illeti meg őket. A kormány és a bíróságok közötti ellentétre az Európai Bíróság ad majd választ, időközben azonban Róma a mostani kormányrendelettel módosította az albániai táborok eredeti rendeltetését.

Ugyanolyan kiutasítási tábornak (CPR) minősítették őket, mint az összes többi olaszországit, amelyeknek zsúfoltságát így enyhítik. A kormányülést követő sajtótájékoztatón Matteo Piantedosi belügyminiszter hangoztatta, biztosra veszi, hogy az Európai Bíróság nyár előtt várt ítélete lehetővé teszi az albániai táborok eredeti rendeltetésének életbe léptetését, és akkor a tengeren érkezőket is az olaszországi partok helyett egyenesen Albániába szállítják.

A római kormány megemelte az állampolgársági eljárás költségeit: korábban fejenként háromszáz euróba került az olasz állampolgárság megszerzése, majd januárban kétszeresére emelték a díját, és most hétszáz euróra drágították. Indoklásként Antonio Tajani külügyminiszter elmondta, hogy a túl olcsó állampolgárság megbénítja a kisebb önkormányzatok működését a túlzott számban benyújtott kérelmek miatt. Tajani hozzátette, hogy szigorítják az olasz felmenőkkel bírók állampolgársági feltételeit is: csak az számít olasz állampolgárnak, akinek nagyszülei az országban születtek.

Korábban írtuk

Távolabbi rokoni szálak esetén a kérelmezőnek további feltételeket is teljesíteni kell. A külügyminiszter elmagyarázta, hogy az intézkedéssel elsősorban az olasz származásra hivatkozó dél-amerikaiak tömeges kérelmezését kívánják korlátozni.