Elsőként Daniel Freund lendült támadásba; a zöld EP-képviselő azt írta:

Hirdetés

„Amennyiben az orbáni utat választja, és lerombolja a demokráciát, akkor nem lesz több uniós támogatás Ausztriának.”

Nem kellett sokat várni, hogy megossza véleményét Katarine Barley az Európai Parlament alelnöke, szerinte

„Az FPÖ többször bebizonyította, hogy Moszkva-barát, Európa-ellenes és veszélyt jelent a demokráciára. Herbert Kickl kancellársága újabb súlyos visszaesést jelentene a demokrácia és a jogállamiság számára.”

Az Euractiv publicistája, Matthew Karnitschnig szerint Ausztriában az FPÖ hatalomra jutásával a barbárok kerülnének kormányra. Szerinte Ausztria az 1990-es években bölcsője volt a „dörzsölt, jobboldali populizmus új formájának, amelyet az idegenellenes, nacionalista retorika mérgező keveréke táplál.”

Szerinte abban sem szabad hinni, hogy Herbert Kickl, az FPÖ elnöke kormányra kerülése után úgy fog viselkedni, mint Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, aki „moderálta” magát választási győzelmét követően.

„Amit (szinte) minden politikai szereplő meg akart akadályozni, most valószínűleg bekövetkezik: Herbert Kickl hamarosan az ország sorsát irányítja”

– idézi a svájci Neue Zürcher Zeitung (NZZ) cikkét a Mandiner. Kickl az NZZ szerint „kőkemény ideológusnak” számít. Többek között Orbán Viktor magyar miniszterelnök illiberális elképzelései inspirálják. A lap szerint most az ÖVP-re vár a feladat, hogy megfékezze Kickl hatalomra jutását.

A Deutschlandfunk is a magyar miniszterelnöktől félti Ausztriát, sőt szerintük az FPÖ hatalomra kerülése egész Európának ártana. A lap szerint Orbán Viktor Herbert Kickl példaképe, és amennyiben hatalomra jut, akkor Ausztria Magyarország és Szlovákia útját követhetné. Ha ez megvalósulna, akkor egy olyan obstrukciós háromszög alakul ki Bécs, Budapest és Pozsony között, amely sok kárt okozhat az EU-nak – fogalmaztak.

Korábban írtuk