Az Izvesztyija című orosz újság munkatársait helyi idő szerint hétfőn vették őrizetbe és kutatták át, nem sokkal azután, hogy leszálltak Washingtonban, ahová a közelgő amerikai elnökválasztásról szóló tudósítás céljából érkeztek. Vlagyimir Borovikov operatőrnek megtagadták a belépést az országba, és kénytelen volt visszatérni Oroszországba. Elmondása szerint a rendőrség közel tíz órán át hallgatta ki – írja az Orosz Hírek.

Hirdetés

„Az orosz újságírók amerikai őrizetbe vétele sérti a sajtószabadságot”

– közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

„Az újságírókkal szembeni ilyen hozzáállás nem fest pozitív képet az amerikai hatóságokról” – mondta Peszkov egy keddi sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy az újságíróknak megvoltak az Egyesült Államokban való munkavállaláshoz szükséges okmányaik.

„Az újságírókkal szembeni ilyen bánásmód ellentétes a sajtószabadsággal. Számunkra ez elfogadhatatlan”

-szögezte le Dmitrij Peszkov.

Korábban írtuk

Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő azzal vádolta Washingtont, hogy „elnyomó” módszereket alkalmaz a számára „kényelmetlen információk” terjesztésének megakadályozására.

Borovikovot mindenféle magyarázat nélkül utasították ki, közölte Vlagyimir Tyulin, az Izvesztyija igazgatója. „Mostantól kezdve minden [riporternek], aki az Egyesült Államokba utazik, tudnia kell, hogy az utazás olyan, mint a rulett: még ha van is vízumod, akkor is rács mögé kerülhetsz és kirúghatnak az országból”.

A nyugati országok 2022 óta több orosz médiumot, köztük az RT-t, a RIA Novosztyit is feketelistára tették az ukrajnai konfliktussal kapcsolatos „dezinformációra” hivatkozva. Moszkva hasonlóan válaszolt, és több nyugati hírszervezetet, köztük az államilag finanszírozott BBC-t és az Amerika Hangját is betiltotta.