„Oroszország következetesen ellenzi bármely terület indokolatlan militarizálását, ami veszélyes következményekkel járhat bármely régió békéjére és biztonságára nézve, és ez teljes mértékben vonatkozik a rendkívül érzékeny indiai-óceáni térségre” – mondta Marija Zaharova; hozzátéve, hogy „az Emmanuel Macron vezette francia adminisztráció militarista törekvései így már jócskán túllépik az Európai Unió kereteit”.

Hirdetés

Manuel Valls, a francia kormány tengeren túli területekért minisztere márciusban egy parlamenti felszólalásában jelentette be, hogy Párizs egy új katonai bázis felépítésével tervezi a Franciaországhoz tartozó és közigazgatásilag megyei státust élvező szigeten működő haditengerészeti támaszpont és a hozzá tartozó ingatlanok fejlesztését.

Az orosz külügyi szóvivő ezzel kapcsolatban azt emelte ki, hogy „a nemzetközi jog szerint Mayotte a Comore-szigetekhez tartozik”, hozzátéve, az ottani katonai bázist valójában „egy illegálisan birtokolt tengerentúli terület ellenőrzésének a biztosítására” használja Franciaország, amit Oroszország „a gyarmati korszak és gondolkodás egyik utolsó maradványának tekint a franciák gyakorlatában”.

Mayotte hovatartozása vitatott, mert azt a Franciaországtól 1975-ben elszakadt Comore-szigetek kormánya is a magáénak követeli.

Korábban írtuk

A Comore-szigetek függetlenségének kikiáltásakor Mayotte lakossága két népszavazáson, 1974-ben és 1976-ban is úgy döntött, hogy a sziget maradjon Franciaország része. A Comore-szigeteket a 2011-ben francia megyévé vált Mayotte-tól elválasztó tengerszakasz éppoly forgalmas, mint amilyen halálos migrációs útvonalnak számít.