Az orosz kormány által pénteken online közzétett dokumentum szerint az intézkedés az amerikai joghatóság alatt bejegyzett személyekkel kötött külkereskedelmi megállapodások szerinti exportra is vonatkozik. Kivételt képeztek a Szövetségi Műszaki és Exportellenőrzési Szolgálat által kiadott egyszeri engedélyek alapján történő szállítások.

Hirdetés

A döntés az orosz elnök utasítására született – áll a dokumentumban.

Szeptemberben Vlagyimir Putyin azt javasolta, hogy korlátozzák bizonyos stratégiailag fontos nyersanyagok, köztük az urán világpiacra történő kivitelét, válaszul azokra a nyugati kísérletekre, amelyek Oroszország hozzáférését akarták megakadályozni bizonyos külföldön gyártott árukhoz. Putyin akkor egy kormányülésen elmondta, hogy a nyugati korlátozások ellenére Oroszország továbbra is szállít bizonyos típusú árukat a világpiacra „nagy mennyiségben”, és egyes esetekben a vevők örömmel halmozzák fel az orosz termékeket.

Májusban Joe Biden amerikai elnök aláírta az orosz dúsított urán behozatalának tilalmáról szóló törvényt, annak ellenére, hogy figyelmeztették, hogy a lépés visszaüthet az amerikai gazdaságra. A törvény mégis lehetővé tette, hogy a szállítmányok egy mentességi rendszer keretében folytatódjanak. Az amerikai energiaügyi minisztérium 2028-ig adhatott ki mentességeket olyan esetekben, amikor az orosz alacsony dúsítású uránnak nincs alternatívája, vagy ha a szállítmányok nemzeti érdekből történnek. A tilalom emellett mintegy 2,7 milliárd dollár szövetségi támogatást biztosít új dúsító kapacitások kiépítésére Amerikában, hogy fellendítse a polgári nukleáris ipart.

Korábban írtuk

Az Egyesült Államok Energiainformációs Hivatala szerint Oroszország 2022-ben az amerikai kereskedelmi célú atomreaktorok üzemanyagául szolgáló dúsított urán közel negyedét szállította, és ezzel Amerika első számú külföldi üzemanyag-szállítója volt abban az évben.

Bár az Egyesült Államok rendelkezik saját uránlelőhelyekkel, ezek nem elegendőek a kereslet kielégítésére. Eközben Oroszországban található a világ legnagyobb urándúsító komplexuma, amely a globális kapacitás közel felét adja. Az üzemanyag kritikus fontosságú mind a polgári nukleáris energiatermelés, mind a katonai nukleáris fegyverek számára.

Oroszország részesedése a dúsított urán piacán a becslések szerint 40% körüli, az export értéke pedig 2,7 milliárd dollár – írja az Orosz Hírek.