Rákos és Parkinson-kórban szenved: ilyen álhírek látnak napvilágot Putyinról
Putyin haldoklik; Az orosz elnöknek megromlott az egészsége; Puccs készül a Kremlben – ilyen és ehhez hasonló hírek látnak napvilágot időről időre. Ám hiába írtak Putyin haldoklásáról már a háború kitörése előtt is, az orosz elnök él és határozottan irányítja országát – írja a Magyar Hírlap.A Daily Mail 2022. február 25-én megírta, hogy az orosz elnök a koronavírus tüneteitől szenved, ami nagyon megviseli. A Telegraph márciusban már erősen sejttette, hogy az orosz elnök Parkinson-kórban és daganatos megbetegedésben szenved. A lap állításait az orosz elnök megváltozott arcvonásaira és tárgyalóasztalának hosszára alapozta.
A Parkinson-kór mindig visszatér, mint lehetséges diagnózis
A Telegraph szerint az orosz elnök arcvonásai nagy dózisú szteroidoktól változtak meg, a hosszú tárgyalóasztalra pedig Putyinnak azért eshetett a választása, hogy a gyógyszeres kezelés következtében legyengült szervezete ne kapjon el semmiféle betegséget. A Parkinson-kór azóta is visszatér, mint lehetséges diagnózis.
Pár héttel később újabb betegség látott napvilágot. A nyugati sajtó szerint Putyinnak vérrákja volt, ami májusra májrákra változott, októberre pedig hasnyálmirigy-daganatra – ismerteti a Magyar Hírlap.
A háború kitörésének évében jelent meg az a híresztelés is, hogy Putyin nem is Putyin, hiszen több dublőre is van, és lehet, hogy ő már nem is él. Kirilo Budanov, az ukrán védelmi minisztérium hírszerzési főigazgatóságának vezetője ezt a híresztelést meg is erősítette, állítása szerint három dublőre is van az orosz elnöknek.
Egy éve is olvashattunk még ilyen híreket. Sir Richard Dearlove, aki 1999 és 2004 között vezette a brit titkosszolgálatot, azt mondta, európai forrásai szerint Putyin egészségi állapota romlik, valószínűleg Parkinson-kórban szenved – írta meg a The Independent brit bulvárlap.
A hírek legtöbbször Ukrajnából indulnak
Putyin egészségi állapotáról időnként merülnek fel hírek, amiket cáfol a Kreml, de van, amikor már nem is reagál az orosz kormánykommunikáció. A sok híresztelés után már ők sem veszik annyira súlyosnak ezeket a kijelentéseket, hogy válaszoljanak rájuk. Az orosz lakosokat nem is érintik meg ezek a hírek, nem tartják komoly információnak. A szakértők szerint ezek a hírek legtöbbször Ukrajnából indulnak, és azt a célt szolgálják, hogy az ukrán fronton harcoló megfáradt, kimerült katonáknak egy kis reményt adjanak.
Ukrajnával ellentétben Oroszországban tartottak választást 2024-ben, amit Vlagyimir Putyin fölényesen meg is nyert. A május 7-ei eskütételén bárki láthatta, mennyire fitt az orosz elnök, hiszen több lépcsőn keresztül, hosszú séta után érkezett a terembe, ráadásul a fizikai problémák legkisebb jelei sem látszottak rajta.
Oroszországban az elnöknek és a kormánynak hatalmas támogatottsága van, aminek a valós számait vagy valódiságát senki sem tudja pontosan, de az szinte lehetetlennek tűnik, hogy az orosz elnököt meg tudnák buktatni vagy sikeres puccsot tudnának elkövetni ellene. Ennek ellenére időnként felmerülnek ilyen találgatások is.
A további részletekről a Magyar Hírlap oldalán olvashatnak.