Zelenszkij döntése után leállt egy kelet-európai régió ipari termelése
A Dnyeszteren túli terület (Transznisztria vagy Dnyeszteren Túli Köztársaság) valamennyi ipari vállalkozás leállt az energiaforrások hiánya miatt – közölte Szergej Obolonyik, az el nem ismert Dnyeszteren túli Moldovai Köztársaság első miniszterelnök-helyettese és gazdaságfejlesztési minisztere, akit a Novosztyi Prigynyesztrovia hírügynökség Telegram csatornája idéz.„A válság olyan súlyos természetű, hogy nem kell felsorolni, mely vállalkozások álltak le. Minden ipari vállalkozás leállt, kivéve azokat, amelyek élelmiszertermeléssel foglalkoznak, vagyis azokat, amelyek közvetlenül biztosítják Dnyeszteren túli területek élelmezésbiztonságát. A többi vállalkozás, az ipari szektor számára nincs energiaforrás” – mondta Obolonyik az Orosz Hírek beszámolója szerint.
Elmondása szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy a vállalatok képesek legyenek elszállítani a késztermékeket, amelyek a raktárakban vannak.
„Reméljük, hogy előbb-utóbb pozitív módon oldódnak meg az energiaszektor problémái. Egyelőre a helyzet kezelhető és megfelel a szakemberek előrejelzéseinek, de ez még csak az energiaválság második napja”
– hangsúlyozta Obolonyik.
„Még túl korai lenne megítélni, hogyan alakul a helyzet. Ami az ipart illeti, ismétlem, a probléma olyan globális jellegű, hogy ha hosszú ideig nem rendeződik, visszafordíthatatlan változásokat kapunk, azaz a vállalkozások elveszítik a működési képességüket”
– zárta a miniszterelnök helyettese.
Dnyeszteren túli terület, amelynek lakosainak 60 százaléka orosz és ukrán, már a Szovjetunió összeomlása előtt is elszakadásra törekedett Moldvától, attól tartva, hogy a köztársaság a nacionalizmus hullámán csatlakozik Romániához. 1992-ben, miután Chisinau sikertelenül próbálta erőszakkal megoldani a problémát, Transznisztria a központi hatóságok ellenőrzésén kívül eső területté vált.
December 31-én lejárt az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzitról szóló szerződés. A múlt héten Volodimir Zelenszkij elutasította a megállapodás meghosszabbításának lehetőségét, akár harmadik országok általi vásárlással is. Ennek következtében a Gazprom január 1-jén moszkvai idő szerint 8 órától leállította a szállítást, hangsúlyozva, hogy elvesztette a technikai és jogi lehetőséget az Ukrajnán keresztül történő gázszállításra.