„A válság olyan súlyos természetű, hogy nem kell felsorolni, mely vállalkozások álltak le. Minden ipari vállalkozás leállt, kivéve azokat, amelyek élelmiszertermeléssel foglalkoznak, vagyis azokat, amelyek közvetlenül biztosítják Dnyeszteren túli területek élelmezésbiztonságát. A többi vállalkozás, az ipari szektor számára nincs energiaforrás” – mondta Obolonyik az Orosz Hírek beszámolója szerint.

Hirdetés

Elmondása szerint mindent megtesznek annak érdekében, hogy a vállalatok képesek legyenek elszállítani a késztermékeket, amelyek a raktárakban vannak.

„Reméljük, hogy előbb-utóbb pozitív módon oldódnak meg az energiaszektor problémái. Egyelőre a helyzet kezelhető és megfelel a szakemberek előrejelzéseinek, de ez még csak az energiaválság második napja”

– hangsúlyozta Obolonyik.

„Még túl korai lenne megítélni, hogyan alakul a helyzet. Ami az ipart illeti, ismétlem, a probléma olyan globális jellegű, hogy ha hosszú ideig nem rendeződik, visszafordíthatatlan változásokat kapunk, azaz a vállalkozások elveszítik a működési képességüket”

– zárta a miniszterelnök helyettese.

Korábban írtuk

Dnyeszteren túli terület, amelynek lakosainak 60 százaléka orosz és ukrán, már a Szovjetunió összeomlása előtt is elszakadásra törekedett Moldvától, attól tartva, hogy a köztársaság a nacionalizmus hullámán csatlakozik Romániához. 1992-ben, miután Chisinau sikertelenül próbálta erőszakkal megoldani a problémát, Transznisztria a központi hatóságok ellenőrzésén kívül eső területté vált.

December 31-én lejárt az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzitról szóló szerződés. A múlt héten Volodimir Zelenszkij elutasította a megállapodás meghosszabbításának lehetőségét, akár harmadik országok általi vásárlással is. Ennek következtében a Gazprom január 1-jén moszkvai idő szerint 8 órától leállította a szállítást, hangsúlyozva, hogy elvesztette a technikai és jogi lehetőséget az Ukrajnán keresztül történő gázszállításra.

(Orosz Hírek)