Révész Máriusz: Az Aktív Magyarország program célja, hogy jól éljenek az emberek
Az Aktív Magyarország program célkitűzése, hogy aktívabban, egészségesebben és jól éljenek az emberek, és működtetői Székelyföldön is meg szeretnék mutatni, hogyan lehet így élni, és együttműködésre törekszenek a helyi illetékesekkel – mondta Révész Máriusz államtitkár szombaton Sepsiszentgyörgyön.A Miniszterelnökség aktív Magyarországért felelős államtitkára a tömbmagyar térségben első alkalommal megszervezett Aktív Székelyföld konferencián ismertette a program lényegét és az Aktív Magyarország konferenciát, melynek mintájára a székelyföldi rendezvény létrejött.
A Sepsi Arénában tartott előadásában közölte: az államtitkárság célkitűzése „egy jókedvű, aktív és egészséges Magyarország”. Az adatok alapján addig hosszú az út, mivel a magyarországi várható élettartam 9 évvel marad el a vezető európai országokétól. Magyarországon és Romániában is az a cél, hogy felzárkózzanak az uniós átlaghoz, amit nem lehet csak az egészségügyi ellátórendszer támogatásával elérni, aktív életmódra is szükség van – mondta. Közölte: készül egy aktívéletmód-stratégia is, mivel a magyar lakosság drámaian keveset mozog; 59 százaléknyian mondják azt, hogy soha nem sportolnak. Romániában ez az arány 62 százalék.
A két ország azonos gondokkal küzd, míg Finnország 8, Svédország 12 százalékon áll. Egy felmérés eredményeit is ismertette, amely szerint a magyarországi halálesetek 9,7 százaléka a mozgásszegény életmódra vezethető vissza, és ez leosztva 37 halálesetet jelent naponta. Kiemelte: ez a terület eddig soha nem kapott ekkora figyelmet, jelentős az anyagi támogatás, és a népegészségügyi termékadó tíz százalékát is felajánlhatják a cégek az Aktív Magyarország programnak. Az aktív turizmusról szólva az El Caminót említette világszinten ismert példaként.
Rámutatott: ezen a téren a Székelyföldön is brandet kellene építeni, és ehhez kell közös marketinget kidolgozni. Beszélt a szabadidő, sport terén létrehozott programokról is, melyekkel az elhízást szeretnék visszaszorítani. Aláhúzta: a mozgást gyerekként meg kellene szerettetni, belső igénnyé tenni, ehhez pedig élményt kell kínálni a gyerekeknek. Közösségeket is kell ajánlani, amelyek motiválják őket, ezekben ugyanis nagyobb a teljesítmény – mondta.
Az osztálykirándulások rendszerét is át kell alakítani, például kerékpáros kirándulásokká változtatva őket – tette hozzá. Révész Máriusz követendő példának nevezte a Sepsiszentgyörgyön és más székelyföldi városokban is működő Lábbusz programot, amikor felnőttek gyalog kísérik iskolába az azonos városrészben lakó gyerekeket. Kitért a Millió lépés az iskoládért nevű játékra, melynek hamarosan indul a következő kihívása; ebben férfiakat próbálnak mozgásra ösztönözni.
Beszélt a vándortábor-útvonalakról is, elmondva, hogy ezekből akár kettő-három is lehetne Erdélyben. Hozzátette: számos jó ötlettel gazdagodtak Erdélyben, és a jövőben számos közös projektet szeretnének indítani. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester az önkormányzat egészséges életmóddal kapcsolatos álláspontját ismertette, rámutatva: az életminőség egyik fő eleme a tiszta levegő, és Sepsiszentgyörgy a harmadik helyen áll Romániában e téren. Kitért a prevenció fontosságára, a közpolitikákra is, jelezve: a városban a szabályozásokkal próbálják aktív életmódra ösztönözni a polgárokat, de Sugásfürdő közelsége is jó vonzerő.
Kitért a sportinfrastruktúrára, a Sepsi Aréna és Sepsi OSK Standion közösségépítő hatására, a kisgyerekeket mozgásra ösztönző programokra, melyeket az önkormányzat támogat. Tánczos Barna szenátor, volt román környezetvédelmi miniszter az aktív életmód és a környezettudatos életmód közötti kölcsönhatásról beszélt, és arról, hogy ezt miként befolyásolhatják a közpolitikák.
Elmondta: a román kormány soha nem támogatta a sportot, aktív életmódot, holott erre nagy szükség lenne. Jó példaként említette a Via Transilvanica turistaútvonalat, melybe szerinte a Székelyföldet is jobban be kellene kapcsolni. A Székelyföldön első alkalommal szervezett, egészséges és aktív életmódra ösztönző egész napos konferencián 29 helyi és nemzetközi előadó tart előadást.
Öt témakört – jó gyakorlatok, életmódstratégiák, egészségügy, aktív életmód és kerékpározás – járnak körül a párhuzamosan futó szekciókban. A rendezvényt Sepsiszentgyörgy önkormányzata, a Visit Covasna – Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület és a Háromszéki Mikes Kelemen Egyesület szervezte, kiemelt szakmai partnere az Aktív Magyarország program.