Rosszabbul éltek, mint négy éve – Trump győzelmének okairól
Balogh Máté Gergely történész, amerikanista beszélt a Demokratának az elsöprő Trump-győzelem okairól.– Trump győzelme, vagy a győzelem aránya lepte meg önt?
– Az utóbbi hetekben a közvélemény-kutatások azt jelezték, hogy a két jelölt mintegy fej-fej mellett halad, Donald Trump előnye minimális. A korábbi két választáskor a felmérések azt mutatták, hogy a demokrata jelölt több százalékponttal vezet Trump előtt, az urnáknál azonban szoros lett a verseny. Két forgatókönyvet tartottam elképzelhetőnek: az első az volt, hogy a közvélemény-kutatók tanultak a 2016-es és 2020-as választáson elkövetett hibáikból, finomítottak módszereiken, és pontosabban mérték a választók preferenciáit. Ebben az esetben elhúzódó szavazatszámlálás, bírósági huzavona következett volna. Nem így történt, a korábbi két elnökválasztáshoz hasonlóan
több százalékponttal alábecsülték Trump támogatottságát,
így meggyőző többséget szerzett az elektori kollégiumban.
– Mi zajlik az amerikai társadalomban, minek köszönhető e nagyszabású Trump-győzelem?
– Trump győzelme az amerikai politikai elit társadalmi elutasítottságának a következménye.
Nagyon kevesen bíznak a politikusokban
(az amerikai társadalom 22%-a) valamint a médiában (32%), és valamilyen szinten Trump ezekkel szemben határozta meg magát. Ezen kívül kampánya során a hagyományos republikánus szavazókon kívül is széles rétegeket tudott megszólítani.
– A gazdasági bajok, az infláció határozta meg leginkább a választást, vagy annál bonyolultabb a képlet?
– Ahogy Bill Clinton 1992-es kampánytanácsadójának szállóigévé vált szlogenje (It’s the economy, stupid – a gazdaság az, ostoba) is mutatja, a gazdaságpolitika jelentősége nem újkeletű dolog az amerikai politikában.
Ha az amerikaiak nagy része úgy érzi, hogy rosszabbul él, mint négy éve, jó eséllyel szavaz a hivatalban lévő elnök ellen.
Egy szeptemberi közvélemény-kutatás alapján ez a szám 52%, és csak 39% mondja, hogy jobban él, mint 2020-ban. A megkérdezettek a gazdaság mellett a bevándorlást és a bűnözést is számukra fontosként jelölték meg, és ezen témákkal kapcsolatban is inkább Trumpba vetették bizalmukat.
– Mi volt Trump sikerének titka? Az X? Vagy komolyabban vette a kampányt, mint a Demokraták?
– Trump támogatottsága hosszú idő óta 45 és 49% között mozgott, míg Kamala Harrisé jobban ingadozott. Nem lepődnék meg, ha a végső számok azt mutatnák, hogy 2020-hoz képest Trump meg tudta tartani, vagy akár növelte is támogatottságát, viszont Kamala Harris sokkal rosszabb eredményt ért el, mint Joe Biden. Ez azt mutatja, hogy
az új választói csoportok megszólítása mellett a Trump kampány valóban jobban tudott mozgósítani, míg ez a demokratáknak kevésbé sikerült.
Emellett valóban fontos szerepet játszott az X, valamint az online média (például a podcastok), hiszen így Trump üzenete jobban el tudott jutni a szavazókhoz, mint 2020-ban, amikor kampánya az online cenzúra áldozatává vált. Elég ha arra gondolunk, hogyan tussolta el a hagyományos és az online média a 2020-as kampány legnagyobb botrányát, Hunter Biden elhíresült, elveszett laptopját, és a rajta talált, Bidenre terhelő információkat.