Fotó: ShutterStock/Funtap
Hirdetés

Oroszország példája másokat, például Kínát is arra ösztönözheti, hogy alternatívák felé forduljon, ami széttöredezné a nemzetközi fizetési rendszert, és potenciálisan még az amerikai dollár globális tartalékvalutaként való dominanciáját is alááshatná. Elképzelhető egy olyan jövő is, amelyben a rivális nemzetek hasonló pénzügyi fegyvereket fordítanak az USA ellen.

A Bloomberg véleménycikkére hivatkozva a lap azt írja, Oroszország kizárása a SWIFT-ből könnyedén azt eredményezheti, hogy az orosz olaj-, gáz- és egyéb nyersanyagok szállítása összeomlik, a külföldi hitelezők súlyos veszteségeket szenvednek el, és még a Putyin intézkedéseit megvető oroszok is kénytelenek lennének pénzmosási technikákhoz folyamodni, hogy pénzüket kivigyék az országból.

A Mandiner kiemeli, hogy a SWIFT-ből való kizárás hatására a SWIFT kínai változatához – a Cross-Border Inter-Bank Payments Systemhez (CIPS) – kapcsolódó részvények berobbantak. Nemcsak a GPS-ből van ugyanis orosz és kínai verzió, de a SWIFT-tel sem talált fel a Nyugat semmi újat vagy nélkülözhetetlent.

A piacon már néhányan arra fogadnak, hogy a SWIFT dicsőséges napjai a Nyugat saját intézkedéseinek köszönhetően érnek véget. Abban nem teljesen értenek egyet az elemzők, hogy mekkora a SWIFT jelentősége, mert egyre többen hangoztatják azt, hogy a kizárás egy szimbolikus lépésnek tekinthető.

Alistair Milne, a Loughborough University pénzügyprofesszora azt hangsúlyozta, hogy a SWIFT-felhajtást a médiának köszönhetjük, de nem ez jelenti az igazán durva szankciót, hanem inkább az orosz jegybankkal szembeni korlátozások.

Az Egyesült Államok 1987 óta alkalmaz kereskedelmi tilalmakat Iránnal szemben, és időszakosan meg is erősíti azokat. Ez Barack Obama 2011 februárjában hozott rendeletében csúcsosodott ki, amely befagyasztotta az iráni kormány, a központi bank és a pénzügyi intézmények összes amerikai vagyonát. Az iráni bankok csak később, 2012 márciusában kerültek ki a SWIFT rendszerből. Ez csak kiegészítette az iráni vállalkozásokra és pénzügyi közvetítőkre vonatkozó közvetlen korlátozásokat.

Az iráni bankok továbbra is intézhettek és intéztek is Iránba irányuló és onnan kifelé irányuló fizetéseket olyan harmadik országbeli bankok segítségével, amelyek hajlandóak voltak árrést vállalni ezeken a tranzakciókon. Ez sosem volt egyszerű, mivel az amerikai hatóságok összesen közel 5 milliárd USD összegű bírságot szabtak ki az európai bankokra, amiért ilyen szolgáltatást nyújtottak Iránnak. A SWIFT-ből való kizárás nem akadályozta meg őket ebben – ismerteti a lap.

A további részletekről a Mandiner cikkében olvashatnak.

Korábban írtuk