Fotó: dw.com (képernyőfotó)
Hirdetés

A mozgalmat vezető Mattia Santori olvasta fel a Heringek első programját, amely arra szólította fel a politikusokat, hagyjanak fel az örökös választási kampányhangulattal, és az erre kijelölt demokratikus intézményekben, ne a közösségi felületeken politizáljanak. A Heringek-követelése egyértelműen Matteo Salvinire utalt, aki volt belügyminiszterként és most ellenzékben is majdnem kizárólag interneten terjeszti politikai üzeneteit. A Heringek kiáltványa a politikusok közösségi oldalainak pénzügyi „átláthatóvá” tételét szorgalmazta az esetleges anyagi támogatások feltüntetésével.

Ezen kívül az erőszak kizárását sürgették a politikából hangsúlyozva, hogy a verbális támadás egyenlő a fizikai agresszióval. „Az igazsághoz közeli” sajtót követeltek, amely tiszteletben tartja a tényeket.

Végül a Matteo Salvini belügyminisztersége alatt bevezetett és azóta is hatályos migrációs törvénycsomag eltörlését követelték. „Olyan törvényeket akarunk, amelyek középpontjában nem a megfélemlítés áll, befogadó társadalmat, amelyben a diverzitás gazdagságnak és nem fenyegetésnek számít” – jelentette ki Mattia Santori. Úgy vélte, Matteo Salvini nem komoly politikát, hanem marketing tevékenységet folytat, és a közösségi oldalain sugallt támogatottság nem képviseli az olaszok többségét.

A Heringek megtöltötték Róma legnagyobb terét, a lateráni Szent János-bazilika előtti területet.

Többek között felszólalt egy Rómában élő, muzulmán palesztin lány, Pietro Bartolo a lampedusai migránsokat segítő orvos, aki a baloldali Demokrata Párt (PD) európai parlamenti képviselője, valamint a földközi-tengeren tevékeny Sea-Watch civilszervezet olaszországi szóvivője. A megmozduláson külön csoportot alkottak a magukat Fekete Heringeknek nevező migránsok, akik a menedékkérelmek korábbi szigorításának eltörlését sürgették.

Mattia Santori a tüntetést kísérő újságíróknak elmondta: „azt akarjuk megmutatni az embereknek, hogy létezik alternatíva a szuverenizmus szirénénekével szemben”.

Hozzátette, hogy a római tüntetéssel a mozgalom második fázisba lépett. A Heringek 160 küldötte vasárnap kongresszust tart, amelyen akciótervet fektetnek le. Legközelebbi célként a populista jobboldal, valamint Matteo Salvini a Liga és a jobboldali pártkoalíció vezetője megállítását jelölte meg az Emilia-Romagnában január 27-én esedékes tartományi választásokon. Ezt egy harmadik fázis, az esetleges pártalapítás követheti. A mozgalmat „kapocsnak” nevezte a politika és a tenni akaró civilek között.

Nevünkkel is a közvetlen és szimpatikus politikát akarjuk sugallni – mondta Mattia Santori. A 32 éves közgazdász végzettségű Santori a kormányzó PD-t az emberektől távolinak, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) politikáját érthetetlennek minősítette.

A miniszterelnök Giuseppe Conte szavaira, miszerint szívesen találkozna a Heringekkel, a mozgalom vezetője úgy reagált, ezt még korainak tartja. A Heringek római demonstrációjával egy időben több európai városban is Hering-találkozót tartottak az ott élő olaszok.