„Úgy vélem, nagy szerep hárul ezzel összefüggésben Indiára” – hangsúlyozta Schallenberg, miután találkozott indiai hivatali partnerével, Szubrahmanjam Dzsaisankarral.

Hirdetés

Dzsaisankar kijelentette, hogy „jelenleg nagyon erős a konfliktus végét és tárgyalásokat sürgető globális hangulat”. A fejlődő országok nagy részét jelentősen megviselik a szárnyaló energia-, élelmiszer- és műtrágyaárak. A G20 soros elnökeként India különös felelősséggel tartozik szóvá tenni ezt – tette hozzá, kiemelve az agrártermékek exportjának témakörét és a zaporizzsjai atomerőmű biztonsága körüli aggályokat is.

Hangsúlyozta, hogy Újdelhi rendszeres kapcsolatot tart fenn az orosz és az ukrán politikai vezetőkkel.

A G20 csoportot India mellett Argentína, Ausztrália, Brazília, Kanada, Kína, Franciaország, Németország, Olaszország, Indonézia, Japán, Mexikó, Dél-Korea, Oroszország, Szaúd-Arábia, a Dél-afrikai Köztársaság, Törökország, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és az Európai Unió alkotja.

Dzsaisankar kitért az illegális bevándorlás kérdésére is. Mint mondta, India kész gyorsan visszafogadni az Ausztriába illegálisan érkezett állampolgárait a két fél közötti „migrációs és mobilitási partnerség” keretében.

Schallenberg szerint tavaly Ausztriába 18 ezernél is több indiai migráns érkezett, akiknek gyakorlatilag semmi esélyük sincs menekültstátuszra. Mindazonáltal a partneri viszony lehetőséget teremt a magasan képzett indiai munkavállalóknak, hogy Ausztriában dolgozhassanak.

Dzsaisankar ezzel összefüggésben szintén a legális bevándorlási lehetőségek fontosságát hangsúlyozta. Felidézte, hogy India és Ausztria kereskedelmi forgalma 2,5 milliárd amerikai dollárnak felel meg, s százötvennél is több osztrák vállalat van jelen az indiai piacon.

Az indiai tárcavezető már vasárnap találkozott Alexander Van der Bellen osztrák elnökkel és Karl Nehammer kancellárral. Tárgyal még Rafael Grossival, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójával is.

Korábban írtuk