Sergio Mattarella olasz államfő megkezdte második mandátumát
Nemzeti összefogást szorgalmazott a politikában és a társadalomban Olaszország pandémia utáni újraindulása érdekében Sergio Mattarella régi-új államfő a második mandátuma első beszédében, melyet hivatali eskütételén mondott csütörtökön.Sergio Mattarella az alkotmányra esküdött fel. A képviselőház üléstermében az államfőt újraválasztó parlament felső- és alsóháza tagjai, valamint a tartományok küldöttei hallgatták Mattarella beszédét, amelyet a televíziók és rádiók egyenesben közvetítettek.
Ez alkalommal nem rendeltek el óvintézkedéseket, és több mint ezren voltak jelen ugyanott, ahol szombaton még kis csoportokban voksolhattak egymástól biztonsági távolságra. Az ünnepélyes eskün nem tudott részt venni a kormánypárt Liga vezetője, Matteo Salvini, aki a beiktatás előtt végzett vírustesztje pozitívnak bizonyult.
Sergio Mattarella a beszéde elején „váratlannak” nevezte megbízatását a második mandátumra. Hangsúlyozta, hogy a parlament felkérését nem utasíthatta vissza. Úgy vélte, az egy hétig tartó eredménytelen elnökválasztás „mély politikai bizonytalanságra és feszültségre” mutatott rá, amely veszélybe sodorta volna az ország újraindítását. Ebben „nem engedhetünk meg semmilyen késedelmet” – szögezte le az államfő.
Mattarella úgy vélte, hogy miközben a pandémia elleni küzdelem még nem zárult le, Olaszországnak a gazdasági helyreállításon kell dolgoznia, amelyre az Európai Unió tagállamai közül a legtöbb európai forrást kapta. Az ország „minőségi ugrását” szorgalmazta az egyre újabb kihívások közepette, többek között az energiaárak emelkedését említve.
Sergio Mattarella nemzeti egységre és összefogásra szólította fel a politikát és a társadalmat. Példaképként említette a járványban kitartó egészségügyi dolgozókat, a fegyveres erők tagjait, a rendfenntartókat. Az államfő szavait a parlament többször tapssal kísérte.
A társadalmi egyenlőtlenségek feloldását, a fiataloknak adott lehetőségek bővítését, a demográfiai csökkenés megállítását sürgette. Szorgalmazta az „autentikus demokráciát”, leszögezve, hogy szükség van a politikába vetett bizalom erősítésére, főleg a fiatalok körében. Hangsúlyozta a parlament szerepe és a független igazságszolgáltatás jelentőségét. Legtöbbször a méltóság szót használta, amelyet a munka világában elengedhetetlennek nevezett. Sergio Mattarella elítélte a nők elleni erőszakot, valamint az emberkereskedelmet is.
A külpolitikában az Európai Unió erősítését szorgalmazta Olaszország főszerepével, stabilitást sürgetett a közel-keleti és a földközi-tengeri térségben, valamint szorgalmazta a fegyveres konfliktusok elhárítását a több mint hetven éve békében élő kontinensen.
A nyolcvanéves Sergio Mattarella újabb hét éves mandátumát kezdte el. Az államfő hivatali eskütétele után a Gianicolo-dombról 21 ágyúlövést adtak le.
Mattarella a II. Viktor Emánuelről elnevezett emlékműnél tiszteletét tette az Ismeretlen Katona sírjánál. Róma belvárosán azzal a Lancia Flaminia 335 típusú, nyitott járművel haladt át, amelyet az 1960-as évektől használnak az elnökök beiktatásakor.