Fotó: MTI/AP/Darko Bandic
Mentők a szlovéniai Nova Vasban 2024. január 8-án, miután sikerült felszínre hozni a január 6-án a megemelkedett vízszint miatt a Krizna-barlangban rekedt öt ember
Hirdetés

Igor Benko, a Szlovén Barlangász Szövetség elnöke, a mentési művelet egyik vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a kezdetektől fogva tudták, hogy a mentés előbb-utóbb sikerülni fog, és örülnek annak, hogy mind az öt személy jó van.

„Amikor kijöttek, nagyon jó hangulatban voltak, boldogok voltak, és örültek annak, hogy megmentettük őket” – fogalmazott.

A kimentettek orvosi vizsgálaton estek át. Zlatko Pogorilic orvos a sajtótájékoztatón közölte: a csoport tagjai nagyon jól viselték a történteket. Fizikailag jó állapotban vannak, közülük senki sem szorul kórházi kezelésre – tette hozzá.

A háromtagú család – két felnőtt és egy nagykorú gyerek -, valamint a két túravezető szombaton reggel indultak útnak, de nem tértek vissza a megadott időpontban, ezért riasztották a mentőszolgálatokat. A barlangon belül még időben egy biztonságos helyre vonultak, amelyet az ilyen vészhelyzetekre alakítottak ki a bejárattól 2400 méter távolságra. A szombaton megkezdett előzetes mentési művelet során a búvárok minden alapvetően szükséges dologgal ellátták őket. A közel három nap alatt fűtött sátorban voltak, egy sziklán, tíz méterrel a vízszint felett.

A Krizna-barlang csak csónakkal látogatható, mivel keresztülfolyik rajta a Bloscica folyó. Miután a heves esőzések miatt megemelkedett a vízszint, már nem tudtak visszatérni a bejárathoz. A kimentésükhöz meg kellett várni, hogy a vízszint valamelyest leapadjon.

A Krizna-barlang a világ negyedik legnagyobb barlangrendszere, több mint 8 kilométer hosszú. Negyvenöt smaragdzöld színű föld alatti tavat rejt magában, és bár nyitott a turisták számára, csak vezetett túrákra van lehetőség benne.

Korábban írtuk