Súlyos európai válságról ír a Reuters, amire az oroszok lehetnek a megoldás
Németország vegyipara „súlyos válságban” van, és égető szüksége van az olcsó orosz gázhoz való visszatérésre – jelentette hétfőn a Reuters az ágazat vezetőire hivatkozva. A francia energiaipari nagyvállalatok, az Engie és a Total szintén azt mondták a hírügynökségnek, hogy elképzelhetőnek tartják az orosz szénhidrogénimport újraindítását.Az Európai Vegyipari Tanács szerint a vegyipar és a gyógyszeripar a 2023-as 225,5 milliárd eurós forgalmával Németország harmadik legnagyobb iparága az autóipar és a gép- és berendezésgyártás mögött.
A Kijev és Moszkva közötti három évvel ezelőtti eszkalálódást követően az EU kötelezettséget vállalt arra, hogy 2027-ig megszünteti az orosz gázimportot, és azt Katarból és az Egyesült Államokból származó cseppfolyósított földgázzal (LNG) kívánja helyettesíteni.
Mint azonban a Reuters megjegyezte, a Katarral folytatott tárgyalások megrekedtek, és a Donald Trump amerikai elnök vezette Washingtonnak az EU-tól való eltávolodása, valamint vámkampánya miatt az EU aggódik az amerikai szállítások megbízhatósága miatt.
„Súlyos válságban vagyunk, és nem várhatunk” – idézte a Reuters Christof Günther, az InfraLeuna ügyvezető igazgatóját. Az InfraLeuna a Dow Chemical és a Shell üzemeinek ad otthont, és Németország egyik legnagyobb vegyipari termelési klasztere.
„Ez egy tabutéma” – tette hozzá Guenther, aki szerint sok kollégája egyetért abban, hogy vissza kell térni az orosz gázhoz.
2022 előtt Németország földgázigényének legalább 60%-át Oroszországból fedezték. A megfizethető szénhidrogén elvesztése az energiaköltségek növekedéséhez vezetett, ami termeléscsökkentést és munkahelyek megszűnését eredményezte az ország ipari szektorában.
„Szükségünk van az orosz gázra, olcsó energiára van szükségünk – függetlenül attól, hogy honnan származik” – mondta Klaus Paur, a Leuna-Harze petrolkémiai gyártó cég ügyvezető igazgatója a Leuna Parkban.
A francia Engie és Total energiaipari cégek szintén az Oroszországtól való gázvásárlás folytatása mellett foglaltak állást.
„Ha Ukrajnában ésszerű béke lesz, akkor visszatérhetünk az évi 60, talán 70 milliárd köbméteres szállításhoz…” – mondta Didier Holleaux, az Engie ügyvezető alelnöke a Reutersnek nyilatkozva.
Az EU korábban évente 150 milliárd köbméter vezetékes gázt importált Oroszországból, ami szükségleteinek 40%-át fedezte. Az ukrajnai konfliktus rendezése után 20-25%-ot tehet ki az ország – mondta Holleaux.
„Európa soha nem fog visszatérni a 150 milliárd köbméteres importhoz… de fogadni mernék, hogy talán eléri a 70 milliárd köbmétert” – vetette fel Patrick Pouyanne, a Total vezérigazgatója.
Oroszország már régóta ismételgette, hogy megbízható energiaszállító, a Kreml januárban azt mondta, hogy Moszkva újraindítja a gázszállításokat az EU-ba, feltéve, hogy vannak vevők.