Szándékos ukrán provokáció is történhetett
Amikor a hadviselő felek között atomhatalom van, akkor bizony szükség van stratégiai nyugalomra, hiszen egy rossz döntés, egy elhamarkodott reakció akár katasztrófához is vezethet – szögezte le az Origo megkeresésére Kiszelly Zoltán. Mint felhívta rá a figyelmet: Oroszország, illetve a NATO több tagja is atomhatalom, ezért nagyon fontos, hogy a konfliktus ne terjedjen túl Ukrajna határain, illetve a hadviselő felek köre se bővüljön. Ez egyébként a magyar kormányzati álláspontot tükrözi, Orbán Viktor miniszterelnök üzenetét is beleértve a fenntartandó stratégiai nyugalommal kapcsolatban.Annyi pontosan látható és a háború eddigi eseményeiből kikövetkeztethető, hogy az oroszoknak nem áll sem érdekükben, sem szándékukban Nyugat-Ukrajnán túli vagy NATO-területeket lőni. A lengyelországi rakétatalálatért Ukrajna a felelős, csak azt nem tudjuk, hogy a rakétabecsapódást „baleset”, vagy provokáció okozta – mondta Kiszelly Zoltán.
A provokációt Kiszelly Zoltán már csak amiatt sem tartja kizártnak, mert az eset a G20-as csúcs zárónyilatkozatának vitájával és a barátság kőolajvezeték trafóállomása elleni támadással nagyjából egyidőben történt.
„Könnyen meglehet, hogy ugyanaz akarta provokálni a NATO-t Lengyelországon keresztül, aki vagy ami támadást intézett a Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot ellátó kőolajvezeték ellen. Ez utóbbi alkalmat szolgáltathatott volna arra, hogy Magyarországot kibillentsék semleges pozíciójából és a béketárgyalások követelésétől a háborúpárti álláspont felé mozdítsák el. Ennek kiderítéséhez persze érdemes lenne a trafóállomásba csapódott rakéta eredetét és röppályáját is megvizsgálni” – fogalmazott, hozzátéve: mindezek alapján életszerűtlen ennek az esetnek a hátterében is az oroszokat sejteni.
A további részletekről IDE KATTINTVA az Origón olvashatnak.