Fokozódó harcok és etnikai tisztogatások
Szíria pengeélen
Megtörtént, amire számítani lehetett. Több mint ezer ember vesztette életét az új kormány és alavita felkelők összecsapásaiban, illetve iszlamista fegyveresek által felekezeti alapon elkövetett mészárlásokban. Mi történt pontosan, és merre tovább a kivéreztetett közel-keleti országban?Decemberben, amikor az iszlamista Hajat Tahrír as-Sám (HTS) fegyveresei megindultak Idlib tartományból, maguk sem gondolták volna, hogy az Aszad-rezsim kártyavárként omlik össze. A hadsereg szétszéledt és úgy tűnt, hogy a HTS a kurdok által ellenőrzött keleti, illetve a drúzlakta déli területeket leszámítva az egész országot irányítása alá vonja. A felkelők bevonultak az Aszad-rezsim bázisát adó alavita kisebbség tengerparti vidékeire is, sőt, az idősebb Aszad elnök sírját is felgyújtották annak szülővárosában, Kardáhában. Hamarosan megalakult az ügyvivő kormány, a HTS fegyveresei pedig immár kormányerőként ellenőrizték az alavita területeket. Az átmeneti elnök, Ahmed as-Saraa kezet nyújtott az iszlamista rezsimmel szkeptikus kisebbségeknek, így a lakosság tíz százalékát adó alavitáknak is, és több alkalommal kijelentette, hogy Szíria részeként tekint rájuk.
A dolgok azonban már januártól rossz irányt vettek. A HTS mindössze 30 ezer fegyveressel próbálta fenntartani az országban a rendet, számuk pedig kevésnek bizonyult. A tengerparton a kormányzathoz nem kötődő, de azt támogató iszlamista csoportok elkezdték kezükbe venni az igazságszolgáltatást, és december óta több mint 160 olyan alavitával végeztek az utcákon, akik az Aszad-rezsimet szolgálták és akiket gyilkosságokkal, kínzásokkal vagy letartóztatásokkal vádoltak. Az alaviták körében, különösen a közösségi médiumok visszhangkamráiban ezt sokan etnikai tisztogatásként értékelték.
Noha a kormányzat a fegyverek beszolgáltatására szólította fel a lakosságot, az alaviták érthető okokból ennek nem tettek eleget. Mi több, decemberben soraikból kikerülő korábbi katonák és kormánypárti milicisták megalapították a Szíriai Népi Ellenállás (SZNE) nevű szervezet. Sokuk ezzel előremenekült, hiszen nem keveseknek tapad vér a kezéhez, így csak idő kérdése volt, hogy az új kormány emberei mikor kopogtatnak ajtajukon. Az SZNE január elején harcot indított a tengerparti vidékeken állomásozó kormányerők ellen, és kisebb akcióik során több mint száz katonát öltek meg.
Harcukat passzívan bár, de a partvonalra került tömegek is támogatják. Aszad idejében a tengerparti alavitáknak 80 százaléka a hadseregben vagy közigazgatásban dolgozott, decemberben pedig szélnek eresztették őket. Aszad alatt a harcokban elhunyt lojalisták feleségeit „a mártírok özvegyeinek” hívták és havi támogatásra voltak jogosultak, ma „a gyilkosok özvegyeinek” nevezik őket, és semmit nem kapnak. Hasonlóképp a hadirokkantak is búcsút mondhatnak rendszeres járandóságuknak. A HTS elkezdte felszámolni az alavita klánok által üzemeltetett, Libanonba irányuló csempészhálózatokat is, amivel a közösségek jelentős bevételtől estek el. A helyzetet rontja, hogy az Egyesült Államok nem siet feloldani a Szíriát sújtó szankciókat, az általános gazdasági helyzet katasztrofális és az alaviták tudják jól, hogy ha a kormány hozzá is jut forrásokhoz, ők akkor is a sor legvégén várhatnak a jussukra.
A szórványos akciók után múlt hét csütörtökön az SZNE átfogó támadásokat indított a kormányerők tengerparti állásai ellen. Dzseblában 50 kormánykatona és 45 támadó vesztette életét. A hírre Idlib felől megindultak a szírekből és külföldiekből álló dzsihadista csoportok a tengerpart felé. Az ezután történtekről két narratíva él: az egyik szerint a kormányerők vérengzést hajtottak végre alavita civilek körében. A másik szerint a kormányerők a felkelőket vették célba, miközben a szakadár frakciók az alavita polgári lakosságon álltak bosszút.
Merre tovább mindezek után? A kormány hivatalos közleménye szerint a felkelést leverték. A vérengzést követően a kormány lezárta a tengerpartra vezető autóutakat a dzsihadisták előtt. Televíziós beszédében Ahmed as-Saraa elítélte a vérengzést, nemzeti egységet hirdetett, az elkövetők felkutatását és elszámoltatását ígérve. Ezzel Damaszkusz kockázatos műveletbe kezd. Ha a gyilkosokat futni hagyja, azzal a nemzetközi támogatását teszi kockára és a lakosság (elsősorban a kisebbségek) haragját vonja magára. Ha viszont drasztikusan nekimegy a radikálisoknak, azzal a saját erejét gyengíti. Ahmed as-Saraa épp azért próbálja január óta erőltetett menetben felduzzasztani az erőszakszervezeteket, hogy visszaszoríthassa a kormányhoz lojális radikális milíciákat és konszolidálhassa az országot.
Szíria szunnita arabok, kurdok, keresztények, alaviták és drúzok otthona. A szektarianizmus a 2011-ben kezdődő polgárháború előtt nem volt jellemző. A harcok több mint egy évtizede alatt azonban alavita és síita részről az Aszad-rezsim és a Libanonból érkező Hezbollah, szunnita oldalról pedig az Öböl-országokkal jó kapcsolatot ápoló radikálisok és külföldi dzsihadisták szították a felekezetek közötti ellentétet. A mostani események a legrosszabb félelmeket igazolták be.
Az Európai Unió és az arab országok óvatosan fogalmaznak, egyszerre ítélik el a felkelők kormány elleni támadásait és a civilek lemészárlását. Tudják jól, hogy ha megvonják bizalmukat a kormánytól, azzal Szíriát a háború folytatása felé taszítják, ha pedig tényként fogadják el, hogy a kisebbségek veszélyben vannak, azzal legalább hárommillió menekültnek kínálnak meghívólevelet.
Az események után az új szír vezetés számára nehezebb lesz egyben tartani az országot, mint eddig, hiszen sem a drúz, sem pedig a kurd milíciák sem sietnek majd lemondani fegyvereikről és betagozódni a hadseregbe. Ez akár Szíria föderalizációjához is vezethet.
Ennek előszelei már most látszanak. A kurd többségű Szíriai Demokratikus Erők (SDF) amerikai hátszéllel uralja az ország nyugati, olajban gazdag régióit. Míg korábban úgy tűnt, hogy Törökország nem tűri a terroristáknak tekintett kurdok jelenlétét a határainál, Recep Tayyip Erdoğan az utóbbi időben már engedékenyebbnek bizonyul. Az elnök mandátuma hamarosan lejár, és az alkotmány értelmében többször már nem tölthetné be pozícióját. Egy lehetősége van a hosszabbításra, ha népszavazást ír ki a kérdésről. Hogy azonban ezen számára kedvező eredmény szülessen, ahhoz szüksége van a törökországi kurdok jóindulatára is. A tény, hogy március 1-én a törökországi Kurd Munkáspárt (PKK) börtönben lévő vezetője, Abdullah Öcalan tűzszünetet kötött Ankarával, arra enged következtetni, hogy az SDF derékhadát adó, PKK-hoz kötődő kurdokkal is rendeződhet Erdoğan elnök kapcsolata. Az SDF–török megbékélés közben az amerikai–török kapcsolatok szempontjából is kedvező lehet. Ez viszont azt jelentheti, hogy az SDF nem tagozódik be a szíriai hadseregbe.
A déli országrészeket eközben drúz többségű milíciák ellenőrzik.
Izrael az Aszad-rezsim bukását követően behatolt Szíria területére és elfoglalta az 1974-ben létrehozott demilitarizált ütközőzónát, állásokat foglalva a Hermon-hegyen. Benjamin Netanjahu megüzente a szír kormánynak, hogy nem tűri meg a HTS vagy a kormányerők Damaszkusztól délre való jelenlétét, illetve hogy a drúzokat fenyegessék. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy a HTS nem is fenyegette a drúzokat, akik amellett, hogy tömbökben élnek, (titokzatos forrásból) amerikai fegyverekkel is rendelkeznek. Az izraeli katonai vezetésen belül fontos pozíciókban szolgálnak izraeli drúzok, akik alighanem informális kapcsolatot is ápolnak szíriai hittestvéreikkel. A jelenlegi helyzetben a drúzok a kurdokhoz hasonlóan a végsőkig ragaszkodni fognak fegyvereikhez, és nem lesznek hajlandók összeborulni a kormánnyal.
Kérdés, hogy hol lenne az alaviták helye egy ilyen rendszerben. Szemben a kurdokkal és a drúzokkal, nekik nincs külföldi patrónusuk, hiszen Irán, aki ezt a feladatot elláthatná, kiszorult Szíriából, a libanoni Hezbollah a jelenlegi állapotában pedig nem tud segíteni.
Ez persze változhat is. Izraelt ugyanis nagyon aggasztja, hogy a vele finoman szólva ambivalens viszonyt ápoló Törökország megerősítette pozícióit Szíriában és épp biztonsági megállapodást készül kötni Damaszkusszal. Február 28-án látott napvilágot a hír, hogy Tel-Aviv az Egyesült Államoknál azért lobbizott, hogy Oroszország visszatérhessen a tengerparti régióba, ezzel ellensúlyozva Törökországot. A videófelvételek, amelyeken alavita civilek a Hmeimim városában lévő orosz bázist ostromolták védelemért könyörögve, morálisan megerősítik Moszkva pozícióit.
Számos jel utal arra is, hogy Izrael már kezet nyújtott a korábban vele határozottan ellenséges alavita lakosságnak. December óta izraeli lapokban állítólag alaviták tollából származó névtelen levelek jelentek meg arról, hogy a tengerparti közösségek szövetségesként tekintenek Izraelre, és izraeli elemzők sora beszélt már ugyanerről. Nem kizárt, hogy közben a titkosszolgálatok is aktivizálták magukat. Beszédes az is, hogy március 3-án Izrael légi csapást hajtott végre az előző szír rezsim immár HTS által ellenőrzött fegyverraktára ellen az Aszad család otthonában, Kardáhában.
A jövő talán soha nem volt ennyire bizonytalan Szíriában, mint a múlt heti mészárlások után. Ha pedig a konszolidáció elbukik és az ország darabjaira hullik, annak hatásai nem állnak meg a határoknál.