Prokopjeva – akire az államügyész 6 év börtön kiszabását kérte – nem ismerte el az ellene felhozott vádat, s úgy vélekedett, hogy az ítélet az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) bosszúja, amiért egy 2018. végi adásban bírálni merészelte a szervezetet. Bejelentette, hogy fellebbezni fog.

Hirdetés

„Az lesz csak igazán félelmetes, ha senki nem mer megszólalni” – jelentette ki az újságíró, aki a tárgyaláson egy „Nem fogom be a szám” feliratú pólót viselve jelent meg.

Prokopjeva ellen azután emeltek vádat, hogy az Eho Moszkvi rádióban a Vlagyimir Putyin orosz elnök által teremtett belpolitikai légkört tette felelőssé azért a korábbi öngyilkos robbantásos merényletért, amelyet egy 17 éves, magát anarchistának valló fiú hajtott végre az FSZB arhangelszki székháza előtt. A robbantásban a biztonsági erők három tagja megsérült.

Helyszíni beszámolók szerint az ítélethirdetéskor Prokopjeva támogatói a bíróság épülete előtt gyülekeztek, kifejezve szolidaritásukat az újságíróval. A hatóságok több „magányos tüntetőt” letartóztattak Moszkvában és Pszkovban.

A 40 éves Prokopjeva elleni eljárás miatt több orosz és nemzetközi civil szervezet szót emelt, köztük a Riporterek Határok Nélkül is.

Korábban írtuk

EU: az orosz újságíró ellen hozott ítélet a politikai és polgári szabadságjogok korlátozása

A Szvetlana Prokopjeva orosz újságíró ellen hozott ítélet a polgári és politikai szabadságjogok korlátozásának számít, a nagy összegű pénzbírság megfizetését az Európai Unió indokolatlannak tartja, a büntetőeljárás azt bizonyítja, hogy az Orosz Föderációban csökken a független újságírás és a civil társadalom mozgástere – jelentette ki az Európai Unió (EU) külügyi szolgálata (EEAS) hétfőn.

Nyilatkozatában a külügyi szolgálat arra emlékeztetett, hogy az elmúlt években gyakran adnak hírt Oroszországból újságírók megfélemlítéséről, fenyegetésekről és erőszakos cselekményekről, miközben a hatóságok korlátozzák a véleménynyilvánítás és a média alapvető szabadságát egyebek között politikai indíttatású letartóztatások és bírósági eljárások révén.

„A sajtószabadság a demokratikus társadalmak sarokköve, csak akkor érvényesül, ha az állampolgárok megbízható információkhoz férnek hozzá, és megalapozott döntéseket hozhatnak” – olvasható a közleményben.

Az Európai Unió elvárja, hogy Oroszország tiszteletben tartsa nemzetközi és hazai kötelezettségeit, és gondoskodjon arról, hogy az újságírók biztonságban dolgozhassanak, retorzióktól való félelem nélkül. Az unió továbbra is eltökélt abban a tekintetben, hogy megóvja a sajtószabadságot, valamint az összes emberi jogot védelmébe veszi a határain belül és világszerte egyaránt.