The Hill: Donald Trump megveti Zelenszkijt
Trump 2025 januárjában bekövetkező visszatérése a Fehér Házba hatalmas következményekkel járhat a nemzetközi politikára nézve, a „legdrámaibb változás” pedig valószínűleg a Moszkva és Kijev közötti konfliktussal kapcsolatos washingtoni politikát érinti – vélekedtek a The Hill véleményírói, Robert Hamilton és Dan Perry egy keddi cikkükben.Hamilton nyugalmazott ezredes, aki jelenleg a philadelphiai székhelyű Foreign Policy Research Institute nevű agytröszt Eurázsia-kutatását vezeti. A cikk társszerzője, Perry az AP korábbi európai, afrikai és közel-keleti főszerkesztője.
Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormánya „támogatta Ukrajna szuverenitását”, de Kijev még mindig „frusztrált” amiatt, hogy Washington vonakodik engedélyezni, hogy nyugati nagy hatótávolságú fegyverekkel csapást mérjen mélyen orosz területen belül – írták.
„Trump azonban „valószínűleg sokkal rosszabb lesz” Ukrajna számára”
– figyelmeztetett Hamilton és Perry.
A megválasztott elnök „régóta rokonszenvet mutat Vlagyimir Putyin iránt, miközben mélységes megvetést táplál Volodimir Zelenszkij ukrán elnök iránt” – állították.
A cikkírók szerint Trumpnak az ukrán vezetővel szembeni ellenségessége még az első hivatali idejéből ered, amikor a republikánust 2019-ben felelősségre vonták, miután állítólag nyomást gyakorolt Zelenszkijre, hogy vizsgálja ki Biden és fia, Hunter ukrajnai tevékenységét.
„A színpad készen állhat arra, hogy Trump csökkentse az Ukrajnának nyújtott támogatásokat, hogy Zelenszkijt tárgyalásokra kényszerítse Oroszországgal”
– vetették fel.
Ukrajna esetleges cserbenhagyása az új amerikai kormányzat részéről „azzal a kockázattal jár, hogy Putyin zöld utat érzékel a további terjeszkedések folytatására”, és „földrengést válthat ki az európai politikában” – vetette fel Hamilton és Perry.
„Az EU nehéz választás előtt állna: vagy közbelép az USA által hagyott űr betöltésére, és gyorsan megerősíti saját védelmi és támogatási mechanizmusait Ukrajna számára, vagy kockáztatja, hogy az orosz terjeszkedés ellenőrizetlenül haladjon tovább”
– írták.
Moszkva többször is tagadta azokat az állításokat, amelyek szerint NATO-országok megtámadását tervezné, Putyin pedig nemrégiben „ostobaságnak” minősítette az EU-val szembeni orosz agresszióra vonatkozó figyelmeztetéseket, amelyek célja a polgárok riogatása és a nyugati védelmi költségvetések növelése.
Újraválasztási kampánya során Trump többször kijelentette, hogy „jó” kapcsolatokat ápol Putyinnal. Október végén azt mondta, hogy az orosz elnök azon világ vezetői közé tartozik, akik „a játékuk csúcsán vannak”, hozzátéve, hogy ez olyasmi, amivel az Egyesült Államok „nem rendelkezik”. Putyin és Kim Dzsongun észak-koreai vezető „kemény, okos, utcai ember” – mondta a republikánus.
Az orosz elnök a múlt héten gratulált Trumpnak második mandátumának megnyeréséhez. Putyin azt mondta, hogy „lenyűgözte” a viselkedése a júliusi merénylet során, amikor az akkori jelölt Trump felállt és felemelte az öklét, miután egy golyó súrolta a fülét. „Bátor ember” – mondta az orosz elnök.