Tombol a vihar Európában
A Chiara nevű téli vihar zúdított esőt a Brit-szigetekre, és vasárnap Észak-Európa felé halad tovább.Skóciában hárman megsérültek, amikor a szélsőséges időjárás miatt beszakadt egy ivó teteje – számolt be a PA brit hírügynökség.
A Chiara a legerősebb vihar a térségben 2013 óta, óránkénti 130 kilométeres széllökések is kísérhetik. A helyi meteorológiai szolgálat áradásokra, a tengerparti településeket fenyegető erős hullámokra és a repülő törmelék jelentette veszélyekre hívta fel a lakosság figyelmét. Számos kompjáratot törölni kellett az időjárás miatt.
A német meteorológiai intézet közölte, hogy a Németországban Sabine névre keresztelt vihar vasárnap az országi északi és középső területein, hétfő reggel pedig a déli részeken tombol majd. A Deutsche Bahn német állami vasúttársaság közölte, hogy felkészült az esetleges károkra, amelyek közlekedési fennakadásokat okozhatnak. A frankfurti és a berlini reptéren szintén készülnek az esetleges zavarokra.
A Chiara vasárnap délelőtt éri el Belgiumot, ahol várhatóan 24 órán át tombol majd – tájékoztatott a királyi meteorológiai intézet.
Hollandiában lemondták a vasárnapi focimeccseket, és a KLM holland légitársaság számos járatot törölt, amelyek az amszterdami Schipol repülőtérről indultak, vagy oda érkeztek volna.
Több légitársaság törölte brüsszeli járatait a Chiara téli vihar miatt
Mintegy hatvan járatot töröltek vasárnap a brüsszeli repülőtéren a Chiara téli vihar miatt – olvasható a repülőtér sajtóközleményében.
A belga főváros repülőterének szóvivője szerint további járatok törlése és késések várhatóak.
A repülőtér kezdetben még csak a „késések lehetőségével” számolt, a járatok törléséről a légitársaságok később hozták meg a döntést.
Ismét szelesre fordul az idő
Viharos széllel kezdődik a jövő hét, emellett napsütésre és csapadékra is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat országos, középtávú előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-nek.
Az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzésükben azt írták: vasárnap estétől a Dunántúlon megerősödik a délnyugati szél, a késő esti órákban már viharos széllökések is lehetnek. Az éjszaka tovább erősödik a légmozgás, már országszerte lehet számítani erős széllökésekre, a Dunántúlon viharos, a délnyugati megyékben esetleg erősen viharos (90 kilométer/óra feletti) lökésekre is. A hétfő délutáni órákban egy hidegfront is érkezik, melynek környezetében az északnyugati irányba forduló szelet országszerte viharos, elsősorban az Észak-Dunántúlon erősen viharos (akár 80-100 kilométer/órás) széllökések is kísérhetik. A hétfő esti órákra a front átvonultával átmenetileg csillapodik a légmozgás, kedden napközben azonban az északi országrészben ismételten erősen viharossá fokozódik a szél.
A viharos szél veszélye miatt Győr-Moson-Sopron, Veszprém, Zala, Somogy és Fejér megyére másodfokú, az ország többi területére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki hétfőre.
Az előrejelzésben azt írták: kora délutánig főként az ország északi felén szórványosan, majd délebbre is, és immár nagy területen várható eső, zápor, a Dunántúlon egy-egy zivatar is kialakulhat. A leghidegebb órákban mínusz 3 és plusz 7 fok között alakul a hőmérséklet, délnyugaton lesz az enyhébb idő, fagy csak északkeleten lehet, de reggelre már ott is melegszik a levegő. Napközben 10-15 fokig melegszik a levegő, de nyugaton egy-két fokkal melegebb, északkeleten hidegebb lehet.
Kedden reggel még több helyen lehet eső, a Dunántúlon akár zivatar is. A hegyekben havas eső is előfordulhat. Napközben néhány órára mindenhol kisüthet a nap. Még ekkor is nagy területen viharos, az északi megyékben erősen viharos lesz a szél, a délnyugati országrészben lehet a leggyengébb a légmozgás. A minimumhőmérséklet mínusz 1 és plusz 6, a maximumhőmérséklet plusz 7 és 13 fok között valószínű.
Szerdán általában több órára kisüt a nap, de emellett nagyobb területen is eleredhet az eső. Csekély eséllyel ugyan, de síkvidéken is előfordulhat havas eső. Az Észak-Dunántúlon és a főváros térségében erős, időnként viharos lesz a szél. A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 4 és plusz 3, a legmagasabb hőmérséklet 5 és 12 fok között valószínű.
Csütörtökön hajnalban az északkeleti tájakon gyenge havazás is előfordulhat. Reggel még főként délen jellemző lehet az eső, később viszont már csak kevés helyen fordulhat elő kisebb csapadék. Napközben sokfelé várható néhány órás napsütés. Az északi megyékben erősödhet meg a szél. A leghidegebb órákban mínusz 4 és plusz 2, napközben plusz 6 és 12 fok között alakul a hőmérséklet.
Pénteken a nap első felében még többfelé, nagyobb mennyiségben a déli tájakon lehet eső, északkeleten akár kisebb havazás is. A Dunántúlon megerősödik a szél. A minimumhőmérséklet mínusz 2 és plusz 4, a maximumhőmérséklet plusz 3 és 10 fok között valószínű.
Szombaton legalább rövid időre mindenhol kisüthet a nap. A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 3 és plusz 4, a legmagasabb hőmérséklet plusz 4 és 10 fok között valószínű.
Vasárnap csak kevés napsütés valószínű. Jelentős csapadék nem, de kisebb eső előfordulhat. A minimumhőmérséklet mínusz 3 és plusz 3, a maximumhőmérséklet plusz 5 és 12 fok között valószínű – olvasható az előrejelzésben.