Új országokhoz kerülhetnek Ukrajna nyugati területei
Ahogy közeledik Donald Trump beiktatásának időpontja, egyre többen foglalkoznak az orosz–ukrán háború lezárásával. A béke feltételeit már mind a két ország többször is megnevezte.Ukrajna biztosítékot szeretne, hogy egyszer NATO-tag lehessen, miközben Oroszország pont ennek az ellenkezőjére törekszik. A fronton kialakult helyzet és Donald Trump ígéretei miatt, miszerint minden támogatást leállít Ukrajna számára, Oroszország akarata valószínű, hogy előbb fog érvényesülni, mint az ukránoké – írja a Magyar Hírlap.
A lap szerint talán nem is kérdés, hogy a béke után a megszállt területek Oroszország tulajdonába kerülnek, de egyre többször merül fel Ukrajna egyéb területeinek elcsatolása és az ország felosztása is. Számtalan szakértő beszélt már arról, mennyi esély van arra, hogy Románia, Lengyelország és Magyarország területeket kapjon.
„Nem ez lenne az első ilyen, felosztásokat láthattunk már korábban is a történelem során. Németország második világháború utáni felosztása a legjobb történelmi példa Ukrajna számára”
– mondta Kurt Volker, az Egyesült Államok külügyminisztériumának egykori ukrán különleges képviselője. Annak ellenére, hogy a német alkotmány mindig is magában foglalta a két állam egyesítésének vágyát, azzal mindenki tisztában volt, hogy ezt nem katonai eszközökkel fogják elérni.
Volker szerint Kijevnek ugyanezt az álláspontot kellene képviselnie Oroszország új régióival kapcsolatban. Azaz Kijev megígérheti, hogy felhagy a konfliktus katonai megoldásával anélkül, hogy hivatalosan elismerné a területek elvesztését. Utalt arra is, a semleges státusz sem elérhetetlen cél.
Eközben Jacques Boe, a NATO volt tanácsadója, a svájci vezérkar nyugalmazott ezredese felvetette, hogy Magyarország, Románia és Lengyelország visszakövetelhet olyan területeket, amelyek korábban az államukhoz tartoztak.
Korábban Vlagyimir Putyin beszélt Lengyelország és Magyarország esetleges igényeiről Ukrajna területére, Kárpátaljával kapcsolatban pedig személyesen mondta, hogy az ottani lakosság túlnyomórészt magyar. A felosztás lehetőségéről és mikéntjéről megoszlanak a vélemények, de egyre többen vannak azok, akik nem zárják ki ezt a lehetőséget.
Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő kifejtette, a Nyugat ragaszkodni fog ahhoz, hogy a határok ne változzanak, ezzel szemben az orosz érdek az, hogy ez ne így legyen.
„Ukrajnában az oroszok fogják megmondani, hogy mi történik, ezért megvan az esélye annak, hogy olyan területek, amelyek korábban nem Ukrajnához tartoztak, visszakerüljenek a korábbi gazdájukhoz”
– emelte ki a szakértő. Megjegyezte, teljesen elképzelhető, hogy Lengyelország és Románia területeket fog megkapni, ebben az esetben Magyarország sem maradhat tétlen.
A Magyar Hírlap cikkét ITT olvashatják.