Ukrajna hivatalosan is kérte Odessza felvételét a világörökségi listára
Hivatalosan is kérte Ukrajna a fekete-tengeri Odessza műemléképületeiről híres és „orosz bombázások fenyegette” óvárosának felvételét az UNESCO világörökségi listájára.„Világos jelzést kell küldenünk arról, hogy a világ nem néz félre, ha lerombolják közös történelmünket, közös kultúránkat és közös örökségünket” – hangoztatta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az ENSZ Oktatási, Tudományos és Kulturális Szervezetének végrehajtó tanácsához intézett keddi videóüzenetében, hozzátéve, hogy a Fekete-tenger gyöngyszemeként is emlegetett dél-ukrajnai kikötőváros „szerte a világon milliók számára jelenti a kultúra forrását”.
A felvételi kérelem benyújtását bejelentő üzenetében az ukrán elnök elmondta, hogy a háború február 24-i kezdete óta „540 kulturális örökségi helyszínben, kulturális intézményben és vallási emlékben okoztak pusztítást az orosz bombázások Ukrajnában”.
A háború kezdete óta Odessza lakói homokzsákokkal és barikádokkal védelmezik városukat, amelyet már többször ért orosz rakétatámadás.
A világöröksági listára való felkerülés nagyobb védelmet nyújthatna a történelmi óvárosnak, mivel az Oroszország és Ukrajna által is aláírt nemzetközi egyezmény tiltja a tagországoknak, hogy elpusztítsák egymás kulturális és természeti örökségét.
Zelenszkij felszólította az UNESCO-t, hogy kulturális objektumok százainak ukrajnai elpusztítása miatt zárja ki Oroszországot „minden szervéből, sőt magából a szervezetből is”.
„Mit keresnek Oroszország képviselői még mindig Önök közt?” – tette fel a kérdést az ukrán elnök, aki szerint az a körülmény, hogy idén Oroszország tölti be a világörökségi bizottság elnöki tisztét, „csorbát ejt a szervezet tekintélyén, jelentőségén”.
„A kultúrák és migrációk keresztútján fekvő Odessza központja többféle hatás eredményeként alakult ki, öröksége és története rezonál szerte a világon, és erős szimbólumot alkot” – szögezte le közleményében Audrey Azoulay, az UNESCO főigazgatója.
A főigazgató szerint a felvételei kérelmet a világörökségi bizottság bírálja el következő ülésén. Ennek időpontja azonban bizonytalan, mivel az idei, júliusra tervezett oroszországi ülést a háború és a helyszín miatt meghatározatlan időre elnapolták.