Ukrajna már holnap leteheti a fegyvert, ha ezeket a támogatásokat Trump megvonja
„Nem lennél ilyen kemény csávó az Egyesült Államok nélkül” – mondta Trump elnök Volodimir Zelenszkijnek botrányba fulladt találkozójukon, és erre számos oka volt. Bár a közvélemény elsősorban a fegyverszállításokra figyel, van két olyan terület, ahol a háttérben jóval nagyobb támogatást kap Ukrajna Amerikától. Ha ezeket elveszítik, akkor nincs tovább, már csak az lesz a kérdés, hogy mennyi területet vesztenek el, mielőtt letennék a fegyvert.Kevésbé látványos, mint egy rakomány harckocsi, nem járja be úgy a világsajtót, mint a HIMARS-ütegek félelmetesen precíz csapásai, de
az Egyesült Államok hírszerzési és kiberbiztonsági támogatása az elmúlt években kulcsfontosságúvá vált Ukrajna számára a háborúban, sőt kijelenthetjük, hogy ezek többet tettek hozzá ahhoz, hogy Ukrajna nem omlott össze már a háború első évében, mint az összes nyugati fegyverszállítmány együttesen.
Ugyanis hírszerzési téren az USA megosztotta Ukrajnával a műholdfelvételeit, elektronikus lehallgatások eredményeit és egyéb felderítési információit a háború során. Ennek köszönhetően az ukrán hadsereg számos orosz támadási tervet időben felismerhetett, a fontosabb csapásokat meg tudta előzni, és hatékonyabban célozta az orosz erőket.
A valós idejű amerikai információmegosztás – akár a fronton mozgó orosz csapatokról, akár a felbocsátott rakétákról és drónokról – létfontosságú Ukrajnának. Ha Washington felhagyna az információk megosztásával, Ukrajna „vaksötétben” maradhatna sok hadműveleti területen. A légvédelem hatékonysága csökkenne, hiszen az orosz rakéta- és dróntámadások előrejelzése nehezebb lenne amerikai műholdas és radaradatok nélkül. Jelenleg az USA és szövetségesei gyakran már a kilövés pillanatában észlelik az orosz rakétákat, és riasztják Ukrajnát – enélkül kevesebb idő maradna a szirénák megszólaltatására és az elfogásra. A fronton az ukrán erők elveszíthetik azt a taktikai előnyt, amit az amerikai célfelderítés biztosított, például a HIMARS rakétasorozatvetőknek amerikai hírszerzés segít pontos célpontokat azonosítani. Oroszország könnyebben rejthetné el csapatösszevonásait vagy hadmozdulatait, és nagyobb meglepetésszerű offenzívákat indíthatna.
A kibervédelem területén is súlyos következményekkel járna az amerikai támogatás megszűnése. A háború kezdete óta az USA kormánya és olyan vezető tech cégek, mint a Microsoft vagy a Palo Alto Networks, jelentős segítséget nyújtottak Ukrajnának kibervédelmi kapacitásai kiépítésében
Ennek köszönhetően Ukrajna 2014 óta fokozatosan erősítette hálózati védelmét, és a 2022-es invázió során az orosz kibertámadások zömét sikerült kivédeni vagy mérsékelni.
Egyebek mellett a nyugati szakértelem segített tűzfalakat telepíteni, a kritikus infrastruktúrákat (energiarendszerek, kormányzati hálózatok) megóvni, és időben észlelni az ellenséges behatolásokat (ún. threat hunting).
Ha az Egyesült Államok megvonná Ukrajnától a kibertérbéli támogatását, az ukrán kormányzati és katonai rendszerek sokkal sebezhetőbbé válnának az orosz hackertámadásokkal szemben. Oroszország feltehetően ezt azonnal ki is használná: intenzív kibertámadásokat indíthatna az ukrán áramszolgáltatók, telekommunikációs hálózatok, vasúti irányítórendszerek ellen, abban bízva, hogy az amerikai szakértők nélkül az ukrán védelem nem lesz képes időben reagálni. Emlékezetes, hogy az oroszok a háború elején már kíséreltek meg nagyszabású kibertámadást – például a Viasat műholdas hálózat ellen, ami egész Európára kiterjedő kapcsolatkimaradást okozott a háború első órájában, de a nyugati partnerek segítségével az ilyen akciók hatása korlátozott maradt. Külső támogatás híján viszont megnőne a kockázata egy sikeres, nagy volumenű orosz kibertámadásnak, ami megbéníthatja Ukrajna létfontosságú infrastruktúráját (áram-, víz- és fűtési rendszerek, bankrendszer, kormányzati kommunikáció).
Bár a kibertámadások önmagukban ritkán döntik el a háborút – szakértők szerint „a kiberhadviselés gyakran túl van értékelve” egy fegyveres konfliktus kimenetelét illetően, ám kombinálva a hagyományos offenzívákkal nagyon is veszélyesek lehetnek. Ha Ukrajna elveszíti a nyugati (főként amerikai) kiber-támogatást, akkor az oroszoknak sokkal könnyebb dolguk lenne informatikai zűrzavart és pánikot kelteni az országban, ami gyengítheti az ukrán ellenálló képességet.