Ukrajna pozitív üzenetet fog kapni a NATO-tagság felé vezető útról
Ukrajna „pozitív üzenetet fog kapni a NATO-tagság felé vezető útról” – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kedden Vilniusban.Stoltenberg szerint Kijev még több katonai segélyre számíthat, valamint arra, hogy az észak-atlanti szövetség enyhíti a formális feltételeket egy új formátumú együttműködés, az úgynevezett NATO-Ukrajna Tanács érdekében. A tanács szerdán tartja első ülését.
„Ukrajna hosszú utat tett meg azóta, hogy 2008-ban úgy döntöttünk: a következő lépés a NATO-tagsági akcióterv lesz” – jegyezte meg Stoltenberg.
„Ukrajna sokkal közelebb került a NATO-hoz, ezért úgy gondolom, eljött az ideje, hogy ezt a NATO döntései is tükrözzék” – tette hozzá a főtitkár a NATO vilniusi csúcstalálkozója előtt.
A főtitkár rámutatott: a NATO világossá fogja tenni, hogy Ukrajna a szövetség tagja lesz, és nem fogják kötelezni a tagsági akcióterv követésére, ami „nagyon erős és pozitív üzenet lesz a NATO-tól Ukrajnának”. Stoltenberg hozzátette: a NATO-csúcs Ukrajnáról szóló döntéseit két- és többoldalú támogatási rendszerek fogják kiegészíteni.
Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó is kedvezően nyilatkozott az ukrán tagság kilátásairól az őt kérdező újságíróknak.
Bár a NATO-tagok egyetértenek, hogy Ukrajna nem csatlakozhat a szövetséghez, amíg háború dúl területén, véleményük eltér abban, hogy milyen gyorsan és milyen feltételek mellett kerülhet sor erre a harcok lezárása után.
Stoltenberg Vilniusban vakmerőnek és veszélyesnek nevezte Oroszország nukleáris retorikáját. Aláhúzta: a szövetségesek éber figyelemmel kísérik Moszkva lépéseit, de eddig nem láttak olyan változást az orosz nukleáris magatartásban, amely módosítást követelne a NATO oldaláról.
A NATO-főtitkár Svédországról szólva kedden kijelentette: „teljesen biztos” abban, hogy Törökország a továbbiakban nem fogja ellenezni Svédország csatlakozását a szövetséghez.
Recep Tayyip Erdogan hétfőn beleegyezett, hogy haladéktalanul továbbítja a Svédország NATO-csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet a török parlamentnek.
Jake Sullivan kedden jelezte: az Egyesült Államok kész átadni a régóta kért F-16-os vadászgépeket Törökországnak. Joe Biden amerikai elnök „egyértelművé tette, hogy támogatja az átadást” – mondta a tanácsadó Vilniusban.