Uniós biztos: Azt akarjuk, hogy a tagállamok még több embert telepítsenek át
Az EU-nak szolidaritást kell vállalnia azokkal az emberekkel, akik bőrük színe miatt menekülnek, vagy háború és üldöztetés elől, és azokkal is, akiknek nincs más választásuk, mint veszélyes utazást vállalva elhagyni hazájukat egy jobb élet reményében – jelentette ki Johannes Hahn uniós biztos kedden az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén.A biztos a Földközi-tengeren való életmentés terén az európai szolidaritás szükségességének szentelt vitában kiemelte: mindenkit méltósággal és emberséggel kell kezelni, függetlenül attól, hogy menedékjogot kapnak-e vagy visszatoloncolás vár rájuk.
Felhívta a figyelmet, hogy az EU-nak szolidaritást kell vállalnia azokkal a tagállamokkal, ahová a legtöbb menekült vagy bevándorló érkezik.
„Az idei év első három hónapjában több mint 30 ezer bevándorló érkezett Európába, csaknem háromszor annyi, mint a tavalyi év azonos időszakában. Sokan az olaszországi Lampedusa szigetén lépnek az EU-ba, az oda érkezett emberekért közös a felelősség, Olaszországot az EU mindenben támogatja – jelentette ki.
Mint mondta, csaknem ezer embert már sikerült áttelepíteni a tavaly júniusban létrehozott önkéntes szolidaritási mechanizmusnak köszönhetően. ”Azt akarjuk azonban, hogy a tagállamok még több embert telepítsenek át lehetőleg még gyorsabban. A biztosság arra ösztönzi a tagállamokat, hogy fokozzák erőfeszítéseiket„ – hangsúlyozta.
Hahn szerint Olaszország az uniós migrációs pénzek legnagyobb kedvezményezettje, 2015 óta közel 2 milliárd eurót kapott a közös forrásokból, továbbá az EU sürgősségi segélyről is tárgyal Rómával. Emellett a bizottság különleges cselekvési tervet dolgozott ki a közép-mediterrán régióra vonatkozóan, ami magában foglalja erős partnerségek kiépítését a származási, tranzit- és célországokkal.
Hangsúlyozta, hogy Olaszország támogatása érdekében meg kell erősíteni az eddigi partnerségeket Tunéziával, ahonnan idén a legtöbb bevándorló érkezett.
Hahn az Olaszországban a migráció miatt bevezetett szükségállapot kapcsán azt mondta, annak fő célja az, hogy a jelenlegi körülmények között gyorsabb eljárásokkal további befogadási kapacitásokat biztosítson. ”Arra számítunk, hogy ez a szükségállapot segíteni fog az Olaszország előtt álló valódi kihívások kezelésében„ – tette hozzá.
Hahn ugyanakkor kiemelte: egyetlen tagállam sem képes egyedül kezelni a migrációt, és egyetlen szakpolitikai intézkedés sem lesz önmagában elegendő a migráció kezeléséhez. Ezért arra ösztönözte a tagállamokat, hogy tegyenek lépéseket az új közös menekültügyi paktum elfogadásával kapcsolatban, még a bizottság és az uniós parlament mandátumának lejárta előtt.
Hidvéghi Balázs fideszes EP-képviselő felszólalásában rámutatott: az Európai Unió migrációs politikája látványos kudarcot vallott.
”A Földközi-tengeren kialakult katasztrofális migrációs helyzet hátterében valójában az áll, hogy Európa még mindig eltűri a területére történő illegális belépést. Amíg ez így marad, a migránsok továbbra is illegálisan fognak jönni„ – fejtette ki a politikus.
Az EP-képviselő szerint egyértelmű, hogy az Európába érkezők túlnyomó többsége nem menekült. ”Ők gazdasági bevándorlók, akik egyszerűen kihasználják Európa gyengeségeit és azt, hogy a már meglévő törvényeket sem tartatjuk be. Egyáltalán nincs értelme legális útvonalakról beszélni mindaddig, amíg ezeket a problémákat nem oldjuk meg„ – mondta Hidvéghi.
A Földközi-tengeren kialakult migrációs válsággal kapcsolatban kiemelte: ”az EU-nak most minden támogatást meg kell adnia Olaszországnak. Biztosítanunk kell, hogy senki ne léphessen be illegálisan Európába, és hogy azokat, akiknek nincs joguk itt maradni, azonnal visszatoloncolják„ – zárta felszólalását a fideszes politikus.