Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és António Costa, az Európai Tanács elnöke a világ 19 legfejlettebb gazdaságú és vezető feltörekvő országát, valamint az Európai Uniót tömörítő húszas csoport, a G20 kétnapos csúcstalálkozóján Johannesburgban 2025. november 22-én.
Fotó: MTI/EPA/Reuters pool/Yves Herman (szerk.)
Hirdetés

Ursula von der Leyen szerint minden hiteles és tartós békejavaslat előfeltétele az, hogy anélkül állítsa meg a vérontást anélkül, hogy egy újabb háborúra lehetőséget adna.

Úgy fogalmazott, az uniónak három alapvető elv mentén kell értékelnie minden felkínált megoldást: a határokat nem lehet erővel megváltoztatni; Ukrajnára szuverén államként nem lehet olyan katonai korlátozásokat kényszeríteni, amelyek kiszolgáltatnák egy későbbi orosz támadásnak, és ezzel Európa biztonságát is aláásnák; valamint a béke megteremtésében az Európai Uniónak központi szerepet kell kapnia.

Hangsúlyozta, hogy Ukrajnának joga van magának dönteni a jövőjéről, és ők a „európai sorsot” választották.

A G20-csúcs idején a szövetségesek válságtanácskozásokat tartottak, hétfőn pedig újabb egyeztetések várhatók Angolában.

António Costa, az Európai Tanács elnöke üdvözölte az amerikai béketörekvéseket, de kijelentette, hogy a jelenlegi javaslat csupán egy kiindulópont, amelyen még jelentős változtatásokra lesz szükség. Közben uniós szakértők vasárnap Genfben vesznek részt az amerikaiak által szervezett tárgyalásokon, ahol azt szeretnék elérni, hogy a washingtoni delegáció figyeljen oda jobban az unió által megfogalmazott aggályokra. Az uniós kormányok szinte mindegyike és maga Ukrajna is azt sérelmezi, hogy a huszonnyolc pontból álló terv előkészítéséből lényegében kihagyták őket, és a bírálók szerint ez a javaslat leginkább megjutalmazná az oroszokat, miközben lehetőséget teremtene további támadásokra.

Időközben az amerikai elnök, Donald Trump visszakozni látszik a csütörtöki határidőtől, amelyet korábban Volodimir Zelenszkijnek adott a feltételek elfogadására.

A G20-csúcs margóján újságíróknak azt mondta, hogy a béketervezet „nem a végső ajánlata”, és kijelentette, hogy mielőbb szeretné lezárni a háborút, amelynek már régen véget kellett volna érnie.