Fotó: MTI/EPA/Bogdan Cristel, archív
Hirdetés

Ludovic Orban, a PNL elnöke korábban jelezte, hogy a bizalmatlansági indítványt – amelyet az őszi ülésszakban egyetlen alkalommal kezdeményezhet az ellenzék – csak akkor terjesztik be a szociáldemokrata Viorica Dancila miniszterelnök vezette kormány ellen, ha azt legalább 233 képviselő és szenátor aláírja: ennyi szavazat szükséges ugyanis a kormány leváltásához.

A Mediafax hírügynökség értesülése szerint a PNL bizalmatlansági indítványát kedd délutánig 238 honatya látta el kézjegyével.

A román alkotmány szerint a bizalmatlansági indítvány beterjesztéséhez a törvényhozók negyedének aláírása is elégséges, és csak a kormány leváltásáról rendezendő szavazásnál kell megszerezni a honatyák többségének támogatását.

Romániában a mindenkori ellenzék már csak a médiaérdeklődés miatt is minden parlamenti ülésszakban kísérletet tesz a kormánybuktatásra. A szociálliberális kormánykoalíció felbomlása nyomán azonban most valós esély mutatkozik a Dancila-kabinet leváltására, ezért a legnagyobb frakcióval rendelkező ellenzéki erő nem akarta eljátszani az egyedi alkalmat: ezért akarta már az indítvány beterjesztéséhez megszerezni a kormánybuktatáshoz elégséges támogatást.

A bizalmatlansági indítványon szereplő aláírások szokatlanul magas számától függetlenül egyelőre nem vehető biztosra a Dancila-kormány bukása, hiszen ez azon múlik, hogy annak megvitatásakor jelen lesz-e, illetve megszavazza-e az indítványt a törvényhozók több mint 50 százaléka.

A PNL tervei szerint a bizalmatlansági indítványt jövő héten terjesztik a parlament elé, amely október 7-én szavazna a Dancila-kormány sorsáról.

Romániában azt követően alakult ki politikai válság, hogy a bukaresti kormány vezető erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) koalíciós partnere, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) augusztus végén kilépett a kormányból. A parlamenti mandátumok 45 százalékával rendelkező PSD kisebbségi kormányzásra készült, és az ALDE pártütőivel próbálta feltölteni a kormányt, politikai ellenfelük, a jobboldali Klaus Iohannis államfő azonban Dancila valamennyi miniszterjelöltjének kinevezését megtagadta.