Visszafogottan ünneplik Betlehemben a karácsonyt
Már második éve csendben, visszafogottan ünneplik Betlehemben, Jézus szülőhelyén a karácsonyt a közel tizenöt hónapja tartó gázai háború árnyékábanPierbattista Pizzaballa jeruzsálemi latin pátriárka idén is megtartja az éjféli misét Jézus szülőhelyén, a betlehemi Szent Katalin templomban, a Születés templomának katolikus részén. Szenteste előtt két nappal, hétfőn azonban rendhagyó módon ellátogatott a Gázai övezetbe, ahol elnökölt Gabriel Romanelli atya katolikus közösségének miséjén. „Büszkék vagyunk rátok, mert megmaradtatok, akik vagytok: keresztények Jézussal” – mondta Gázában a hívőknek a latin pátriárka.
A főpap az erezi átkelőn izraeli katonák kíséretében lépett be az övezetbe, s a média biztonsági okokból csak utólag értesült a vizitről. A gázai keresztények több mint tizennégy hónapja menedékre leltek a gázai Szent Család plébániaegyüttesben, ahol együtt vészelik át a háborút. Betlehemben, a Jeruzsálem szomszédságában, Ciszjordánia déli részén fekvő városban, Jézus szülővárosában már a második szomorú, háborús karácsonyt ünneplik idén. Második éve némán és fények nélkül, komoran karácsonyoznak a tovább zajló gázai háború árnyékában.
Idén sem állítottak fel hatalmas karácsonyfát a Születés temploma melletti Jászol téren, nincs díszkivilágítás, és idén sem rendezték meg a karácsonyi vásárt, mert alig lézengenek külföldiek, és a helyieknek nincs pénzük, mert egyre romlik gazdasági helyzetük. Elapadtak legfőbb bevételi forrásaik, hiszen nem érkeznek a turisták, és a háború óta Izrael lezárta határait a palesztin vendégmunkások előtt. Zárva van az ajándékboltok túlnyomó többsége, üresen konganak a szállodák, mert idén sem érkeztek zarándokok és turisták a városba.
Még a karácsonykor vidáman felvonuló cserkészzenekar sem zenél karácsonyi dalokat a városban. Betlehemben a turizmus az éves bevétel hetven százalékát adja, amely a Covid előtti 2019-es csúcsról, az évi kétmillió érkezőről 2024-re százezer alá zuhant. A palesztin gazdaság huszonöt százalékkal zsugorodott az elmúlt évben, de Betlehemet ennél jóval nagyobb arányban sújtja a háború az idegenforgalom kiemelkedő szerepe miatt. Betlehemben mintegy ötezer ötszáz szállodai szoba várja a vendégeket – évek óta üresen.
Kihasználtságuk a 2023 eleji nyolcvan százalékról mára három százalékra esett – a személyzet nagy részét elbocsájtották, s néhány dolgozóval üzemelnek. Sokan teljesen elhagyják a térséget, kivándorolnak: főként Dél-Amerikában alakulnak palesztin keresztény közösségek. Csaknem ötszáz család hagyta el Betlehemet az elmúlt évben – közölte Anton Salman betlehemi polgármester az izraeli médiával. De ez a szám csak a hivatalos tartózkodási vízummal külföldre költözőket jelöli, miközben sokan turistavízummal, illegálisan élnek a világ más részein.
A betlehemi munkanélküliségi ráta nagyjából ötven százalék, noha a Palesztin Hatóság ciszjordániai adatai szerint Ciszjordániában harminc százalék körül jár a tartósan munka nélküliek aránya. Évről-évre fogy a szentföldi keresztények száma. Izraelben körülbelül száznyolcvannyolc ezren vannak, akik közül tizenkétezer nyolcszázötvenen Jeruzsálemben élnek. Ciszjordániában harminchétezerötszáz, Gázában pedig ezerháromszáz keresztény él az izraeli statisztikai hivatal adatai szerint.
Közel 15 hónapja dúl Izraelnek a Hamász, valamint más palesztin terrorszervezetek elleni háborúja, amely 2023. október 7-én a Hamász pusztító, határokon átnyúló Izrael elleni támadásával indult. A terroristák megöltek ezerkétszáz embert és kétszázötvenegy túszt ejtettek. Száz túszt jelenleg is fogságban tartanak Gázában a Hamász és más terrorcsoportok