Fotó: MTI/EPA/Abir Szultan
Izraeli páncélozott járművek az izraeli-szíriai határon, a Szíriától 1967 júniusában elcsatolt Golán-fennsíkon fekvő Madzsdal Samsz közelében 2024. december 9-én
Hirdetés

Az izraeli csapatok vasárnap vonultak be a megszállt Golán-fennsík demilitarizált ütközőzónájába, miután a szíriai ellenzéki erők elfoglalták Damaszkuszt és menekülésre kényszerítették Bassár el-Aszad volt elnököt. Hétfőn az izraeli erők az ütközőzónán túlra, Szíriába vonultak, és Izrael Katz izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy ott egy új „biztonsági övezetet” kívánnak létrehozni, amely mentes lesz a „nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától”.

Miller szerint azzal, hogy a szíriai hadsereg elhagyta állásait az ütközőzóna környékén, potenciálisan vákuumot hozott létre, amelyet terrorszervezetek tölthetnek be.

„Ez fenyegetné Izrael államot és fenyegetné az Izraelen belüli civileket. Minden országnak joga van fellépni a terrorszervezetek ellen”

– jelentette ki Miller, majd hozzátette, fontos, hogy biztonság legyen azon a határon, amit szerinte az izraeli hadsereg most már biztosítani tud. Miller megjegyezte ugyanakkor, Washington arra számít, hogy az izraeli megszállás csak átmeneti lesz.

„Ez egy ideiglenes intézkedés, amelyet a szíriai hadsereg azon intézkedéseire válaszul hoztak, hogy kivonulnak arról a területről. Azt akarjuk, hogy tartsák be az 1974-es kivonulási megállapodást, és ez magában foglalja a pufferzónák feltételeit, ami azt is magában foglalja, hogy Izrael visszavonul korábbi pozícióiba”

– jelentette ki, utalva Izrael és Szíria 1974-es megállapodására, amely szerint a Golán-fennsíkon demilitarizált sávot hoztak létre.

Miller szavai ellentétesek Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábbi megjegyzéseivel. Benjámin Netanjahu kijelentette, hogy a Golán-fennsík örökre Izrael állam elválaszthatatlan része marad. Korábban azzal érvelt, hogy Izrael Szíriával kötött kivonulási megállapodása gyakorlatilag összeomlott, miután a szíriai csapatok elhagyták állásaikat az ütközőzónában.

Az ENSZ bírálta Izraelt a betörés miatt, mondván, hogy az sérti a kivonulási megállapodást. Több közel-keleti ország is elítélte Izrael előrenyomulását a Golán-fennsíkon, azzal vádolva Nyugat-Jeruzsálemet, hogy illegális földrablást hajtott végre – olvasható az oroszhírek.hu oldalon megjelent cikkben.

Korábban írtuk