Washingtonban tárgyal a békéről Putyin embere
Vlagyimir Putyin orosz elnök megbízottja, Kirill Dmitrijev a héten Washingtonba látogat – jelentette kedden a CNN és az Axios az ügyet ismerő személyekre hivatkozva.Dmitrijev, az Orosz Közvetlen Befektetési Alap vezérigazgatója február 18-án Rijádban részt vett az amerikai tisztségviselőkkel folytatott megbeszélésen, ahol a felek megállapodtak a kétoldalú kapcsolatok fokozatos normalizálásának megkezdéséről. A találkozó része volt Donald Trump elnök azon erőfeszítéseinek, hogy közvetítsen az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében.
A lap információi szerint Dmitrijev találkozik majd Trump ukrajnai megbízottjával, Steve Witkoffal. Ő lesz az első magas rangú orosz tisztviselő, aki az Egyesült Államokba látogat azóta, hogy Joe Biden korábbi elnök 2022-ben felfüggesztette a diplomáciai kapcsolatokat. Az amerikai pénzügyminisztérium állítólag ideiglenesen feloldotta a Dmitrijev elleni szankciókat, hogy lehetővé tegye számára a beutazást az országba.
A látogatásáról szóló hírekre reagálva Dmitrijev azt írta X-en, hogy „talán”.
„Az amerikai–orosz párbeszéddel szembeni ellenállás valós – amelyet a berögzült érdekek és a régi narratívák vezérelnek”
– tette hozzá.
„De mi van akkor, ha a jobb kapcsolatok éppen az, amire a világnak szüksége van a tartós globális biztonság és béke érdekében?”
– lamentált az orosz tisztviselő.
Mint ismeretes, vasárnap Trump azzal fenyegetőzött, hogy „másodlagos vámokat” vet ki Oroszországra, ha az országok nem tudnak „megegyezni az ukrajnai vérontás megállításáról”. Oroszország eközben azzal vádolja Ukrajnát, hogy megsértette az energetikai infrastruktúra elleni támadásokra vonatkozó kölcsönös tűzszünetet, amelyet Trump még március 18-án, a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetése során javasolt.
Bár Volodimir Zelenszkij ukrán vezető megígérte, hogy tiszteletben tartja a megállapodást, Oroszország azóta dróncsapásokról tett jelentést több üzemanyagraktár ellen, valamint az ukránok rakétacsapást mértek egy gázmérőállomásra is.
Moszkva ragaszkodik ahhoz is, hogy bármilyen jövőbeli rendezésnek foglalkoznia kell a konfliktus kiváltó okaival, köztük a NATO keleti terjeszkedésével. Oroszország követelte, hogy Ukrajna ejtse a tervét az Egyesült Államok vezette katonai szövetséghez csatlakozásra vonatkozóan, és váljon tartósan semleges állammá. Moszkva azt is közölte, hogy Kijevnek le kell mondania a Krímre és négy másik régióra vonatkozó követeléseiről, amelyek megszavazták, hogy újra Oroszország részévé válnak.