Elon Musk arra buzdítja követőit, hogy bojkottálják a Wikipédiát
Wokepedia
Elon Musk arra hívta fel a figyelmet, hogy a Wikipédia költségvetésének jelentős része nem az internetes enciklopédia minőségének javítására, hanem baloldali politikai aktivizmusra megy el.Elon Musk, Donald Trump megválasztott amerikai elnök tanácsadója december 24-én az „X” közösségi oldalon megosztott egy kördiagramot arról, hogy a Wikipédia 2023-2024-es 177 millió dolláros költségvetésének jelentős, 29 százalékát DEI-kezdeményezésekre (diversity, equity, and inclusion – sokszínűség, méltányosság és befogadás) fordították, ahelyett, hogy az enciklopédia minőségének javítására összpontosítottak volna. Ezért Musk arra szólítja fel követőit, hogy
„ne adományozzanak a Wokepedia-nak”, amíg az enciklopédia vissza nem tér a semleges szerkesztési elvhez. („Stop donating to Wokepedia until they restore balance to their editing authority!”)
A DEI a „Diversity, Equity, and Inclusion” (sokszínűség, méltányosság és befogadás) rövidítése. Célja, hogy a munkahelyeken befogadó közösséget teremtsen és elősegítse az emberek igazságos bánásmódját, különösen azokét, akik alulreprezentáltak vagy diszkriminációt szenvednek el. A sokszínűség a szervezeti munkaerő változatosságát jelenti, beleértve a nemi, etnikai, szexuális orientáció, fogyatékosság, életkor, kultúra, osztály, vallás vagy vélemény különbözőségeit. A méltányosság a tisztesség és igazságosság fogalmait takarja, míg a befogadás egy olyan szervezeti kultúra kialakítását jelenti, ahol minden alkalmazott úgy érzi, hogy meghallgatják a véleményét.
George Floyd halála és a BLM-mozgalom elindulása óta több nagyvállalat, mint a Ford Motor Company és a Boeing jelentős összegeket fektettek be a fenti vállalati programokba, azonban közülük az utóbbi időben egyre többen csökkentették vagy teljesen visszavonták ezirányú kiadásaikat mint például a Southwest Airlines, a Walmart és a Harley Davidson. A DEI filozófiáját egyre többen támadják azzal, hogy diszkrimináció valósít meg, ahol a fehér emberek hátrányos helyzetbe kerülnek, a különböző kisebbségi csoportokhoz tartozók pedig előnyöket élveznek.
Az önmagát „ingyenes online enciklopédiának” nevező digitális információforrást havonta közel négymilliárd látogató keresi fel, politikailag semleges platformnak vallja magát, ugyanakkor számos tanulmány és cikk szól arról, hogy elfogult a baloldal irányába:
a jobboldali, konzervatív közszereplőkről írt cikkek általában negatívabbak, mint a baloldaliakról szólóak.
A világ leggazdagabb embere évek óta kritizálja a Wikipédiát, mert az szerinte előítéletes a konzervatív eszmékkel szemben, a politikai ellenfeleikről pedig félrevezető információt közöl, gyakran szélsőjobboldalinak bélyegez bárkit, aki a középtől jobbra helyezkedik el. A Wikipédia társalapítója, Larry Sanger szerint is baloldali elfogultság jellemzi az internetes enciklopédiát. „Senki sem bízhat a Wikipédiában” – jelentette ki 2020-ban. Szerinte a Wikipédiát baloldali önkéntesek serege irányítja, akik törölnek minden olyan információt, amelyek nem felelnek meg a politikai napirendjüknek, míg a nekik nem tetsző embereket bemocskolják és démonizálják. Sanger úgy véli, szinte minden politikai témájú cikk egyértelműen balliberális nézőpontból íródott. Például
az abortuszról szóló cikkek pozitív megvilágításba helyezik a témát, miközben hiányzik belőlük az abortusz ellenzőinek perspektívája, a drogliberalizációról szóló cikkek pedig szinte semmilyen információt nem tartalmaznak annak negatív aspektusairól.
Sanger szerint az LMBTQ-kérdésekről szóló cikkek is balliberális irányba elfogultak.
A Wikipédia tavaly egészen odáig ment, hogy Donald Trumpot fasisztának nevezte, a 2023-as washingtoni zavargásokat pedig Adolf Hitler müncheni sörpuccsával hasonlította össze.
Elon Musk felhívására több influenszer is reagált az X-en. „50 millió dollárt költeni woke propagandára ahelyett, hogy a szolgáltatás tényleges javítására fordítanák? Kösz, de nem. Ne támogass olyan platformokat, amelyek az ideológiát helyezik előtérbe a funkcionalitás helyett!’ – írja a Middle Eastern Christian nevű oldal. A legötletesebbek már az új lógót is elkészítették Wokipedia felirattal, utalva a woke-ideológia befolyására.