Öntözni kell, többet és jobban. És megtartani a vizet, amennyit csak lehet… Vonatkozik ez Karcagra és környékére is, ahol pedig országos viszonylatban nem is állnak rosszul a dolgok. A környék csatornarendszereit a szocialista időszak beszántásai után jórészt helyreállították, mégis, az esővíznek csupán húsz százalékát sikerül hasznosítani.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/zold-jovo/hiany-es-boseg-553150/
Hirdetés
A Nagykunság sárréti régiója igencsak hajlamos az aszályra. Az is megesett 1863-ban, hogy szinte minden növény elpusztult itt a szárazságban. És előfordult olyan is, hogy az ólak, a górék tetejének szalma-, szénaborításával etették a helyi gazdák az állatokat, mert egyéb már nem jutott az aszály miatt. Más alkalommal a térségből az ország északi része, a csapadékosabb mátrai hegyek felé kellett terelni a jószágot, hogy ott vészelje át a szárazságot.
– Mindig azt hallottam a nagyapámtól, hogy az országnak ezen a részén a gazdának fél évre kell takarmányt tartalékolnia – mondja a hetvennégy éves Hubai Imre, akinek szép biogazdasága van Karcagon, egy tizenhét gazdaságból álló szövetkezet részeként.
A bajok a Tisza szabályozása után kezdődtek. Annak előtte Karcagot akár évente többször is elöntötte a folyó; a helyiek hozzászoktak, ilyenkor sárhajónak nevezett csónakféleségeken közlekedtek az utcákon. Ma már a várostól 35 kilométerre folyik a Tisza…
A nagy beszántás
A két világháború között kezdték meg a térségbeli csatornarendszer kiépítését, a hálózat gerincét az úgynevezett Horthy‑csatornák adták. Tározók is születtek, ilyen például a ma is üzemelő, 142 hektárnyi felületű Kecskeri-„tó”. Igazi tónak tűnik, számos halfaj él benne, partjain pedig gazdag növényvilág burjánzik, és vadat is találni szép számban a környezetében.
A téeszek idejében azonban, amikor nemcsak divatba jött a nagy táblás művelés, de a rendszer el is várta, hogy erre térjenek át a szövetkezetek, a területet szabdaló csatornák jó részét egyszerűen betemették, beszántották. Bizonyos csatornaszakaszok megúszták ugyan, de karbantartás híján mára cserjék, sőt, itt-ott fák is nőnek bennük, vagy csúnyán beomlott a partjuk, peremük. Furcsa, de nem csak vízhiány lett a beszántások következménye. Sokszor nem várt vízbőség is. Csatorna hiányában ugyanis a táblákon megülő belvizet sem volt mivel elvezetni.
Karcag térségében az egykori csatornák fele már újra működik. A Tisza II-nek nevezett duzzasztóval létrehozott Kiskörei-víztározóból, mai közismert nevén Tisza-tóból hozza az éltető vizet a Jászsági- és a Nagykunsági-főcsatorna. Szintén innen, Abádszalókról vezeti a Tisza vizét a karcagi határba, másodpercenként 3 köbmétert Hubai Imre zsilippel is ellátott csatornája.
– Ma százezer hektárt öntöz a hazai mezőgazdaság, a csúcs egykor 500 ezer hektár volt, a mélypont pedig 70 ezer hektár – elemzi az országos helyzetet Hubai Imre. – Az ideális mennyiség 1,2 millió hektár volna, így elérnénk a spanyolok egészen kiváló, húszszázalékos szintjét.
Ahogy már szó volt róla, Karcagon és környékén a Tisza játssza a legfontosabb szerepet az öntözésben. Mérések szerint 1100 köbméter víz jön be másodpercenként ezen a folyón az országba. De ennek csupán a húsz százalékát használja fel a mezőgazdaság. A karcagi régióba másodpercenként tíz köbméter érkezik a főcsatornán, amely itt három kisebb ágra bomlik, hozamuk 3-3 köbméter egyetlen szekundum alatt.
Esővíz a semmibe
Sok kísérlet zajlott errefelé is a víz talajban történő megkötésére. Például akácerdőket telepítettek. De ez az irány tévesnek bizonyult, ugyanis a kifejlődött fa a gyökere alatt akár tíz méterrel is elszívja a vizet.
Gyűjteni kellene inkább a vizet, a településeken a csapadékvíz 75-80 százaléka ugyanis egyszerűen elmegy a semmibe. Hubai Imre szerint számos technológia áll rendelkezésre a víz megfogására, észszerű továbbítására. Például a 70 centiméter mélyre fektetett csővezeték párolgási veszteség nélkül működik. Szintén megoldás lehet az árasztásos öntözés, amikor szivattyúkkal tömlőkbe irányítják a vizet, és különböző öntözőmasinák is rendelkezésre állnak. A legismertebb és talán a legkülönlegesebb a lineárnak nevezett berendezés, amelyet sok, egymással összehangolt elektromotor mozgat előre, miközben a gép esőszerűen permetezi maga alatt a táblát.
– A legolcsóbb módszer a talajban történő tárolás. Leereszteni a Tisza régi, lefűzött, szivacsos medervonalaiba, 35-40 méter mélyre. Aztán egy kút segítségével felhozni onnan, amikor szükség van rá – magyarázza Hubai Imre.
Országos szinten elkészült egy 104 projektből álló rekonstrukciós és fejlesztési csomag, amiből 60 program érinti a Nagykunságot.
– Sajnos még sincs igazi előrelépés – csóválja a fejét ifjabb Hubai Imre, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés Fidesz–KDNP-s elnöke. Pedig itt relatíve olcsón, szivattyúk nélkül, a gravitációt kihasználva lehetne kivezetni a vizet az öntözendő területekre. Másutt viszont, nehezebb terepen, ahol a Tiszából a domborzati adottságok miatt a folyó szintjénél magasabbra kell emelni a vizet, elkezdődött a megvalósítás.
Tűrik a szárazságot
Karcagon és környékén él ma is egy értékes, itt ősinek nevezett kun növénykultúra. A kölesről van szó, amelyből ma is sokat vetnek, és amely feleannyi vizet kíván, mint például a kukorica. Ebbe a sorba tartozik még a cirok, a napraforgó, a szudáni fű és például a sivatagi zab is. A kevésbé ismert szudáni fű például kitűnő takarmánynövény, és miután learatták, újra ki is hajt. A nagy rojtos gyökérzetű sivatagi zab pedig a rozsnál is jobb és több zöldet ad, ami a takarmányozásban játszhat fontos szerepet.