Klímaintelligencia-konferencia: a „klímavészhelyzet” véget ért
A Csehországban rendezett tudományos klímakonferencia tanulsága, hogy a képzelt, illetve kitalált „klímavészhelyzet” véget ért.2024. november 12–13-án a cseh képviselőház prágai irodája adott otthont a Clintel (Klímaintelligencia) cseh tagozata által szervezett nemzetközi tudományos klímakonferenciának. A rendezvényt Jiří Kobza, a Cseh Köztársaság képviselőházának tagja (az SPD parlamenti képviselője), a környezetügyi bizottság alelnöke nyitotta meg. A konferencia közlemény kiadásával zárult. Az aláírók kijelentették: a képzelt, illetve kitalált „klímavészhelyzet” véget ért.
A konferenciával kapcsolatos hivatalos dokumentumok:
Az alábbiakban mindkét dokumentum olvasható magyarul. Nem lenne teljes a kép anélkül a kísérőlevél nélkül, amelyet a Clintel elnöke, Guus Berkhout írt a Clintel globális közösségének. A levél magyar fordítását a teljes magyar tudományos kutatói közösségnek szánom.
Sokkoló kutatói nyilatkozat: a „klímavészhelyzet” véget ért
A nemzetközi Klímaintelligencia Csoport (Clintel) cseh tagozata által november 12-én és 13-án a Cseh Köztársaság prágai képviselőházában megrendezett kétnapos klímakonferencia „kijelenti és megerősíti, hogy a képzelt és a kitalált »klímavészhelyzet« véget ért”.
A konferencián felszólaló neves tudósok és kutatók által összeállított közlemény világossá teszi, hogy a klímatudósok több évtizede szisztematikusan eltúlozzák a szén-dioxid globális hőmérsékletre gyakorolt hatását.
A magas szintű tudományos konferencia megfogalmazta többek között:
„A Kormányközi Éghajlatváltozási Testületet, amely kirekeszti az irányvonalával ellenkező feleket és publikációkat, amely nem tartja be saját hibajelentési ügymenetét, és amelynek következtetései között kifejezetten tisztességtelenek is vannak, azonnal fel kell számolni.”
A nyilatkozat alátámasztja a Clintel The Frozen Climate Views of the IPCC („Lefagyott az IPCC klímája”) című nagyszabású jelentésének következtetéseit.
A konferencia résztvevői kijelentették továbbá, hogy ha az összes ország nyílegyenesen törekedne a nettó zéró kibocsátás felé, a 2050-es céldátumig a világ csak körülbelül 0,1 °C-kal lenne hűvösebb, mint kibocsátás-csökkentés nélkül.
Az eddigi nemzetközi klímaegyezmények (többek közt a párizsi megállapodás) semmit sem változtatott az ember éghajlati hatásán, már csak azért sem, mert az olyan országok, mint Oroszország és Kína, India és Pakisztán továbbra is nagymértékben bővítik szén-, olaj- és gáztüzelésüket.
A globális felmelegedés 0,1 °C-kal való mérséklésének az ára 2 billiárd (kétmilliószor egymilliárd) dollár, ami a teljes világ húszévnyi bruttó hazai össztermékének felel meg.
A konferencia végül ’felkéri a teljes tudományos közösséget, hogy hagyjanak fel azon tudósok és kutatók üldözésével, akik nem értenek egyet a jelenlegi hivatalos klímanézettel, Támogassák inkább ismét a szabad, a nyílt és a cenzúrázatlan tudományos kutatás, vizsgálódás, publikálás hosszú időkre visszatekintő és nemes hagyományát’.