2024. november 12–13-án a cseh képviselőház prágai irodája adott otthont a Clintel (Klímaintelligencia) cseh tagozata által szervezett nemzetközi tudományos klímakonferenciának. A rendezvényt Jiří Kobza, a Cseh Köztársaság képviselőházának tagja (az SPD parlamenti képviselője), a környezetügyi bizottság alelnöke nyitotta meg. A konferencia közlemény kiadásával zárult. Az aláírók kijelentették: a képzelt, illetve kitalált „klímavészhelyzet” véget ért.

Hirdetés

A konferenciával kapcsolatos hivatalos dokumentumok:

Az alábbiakban mindkét dokumentum olvasható magyarul. Nem lenne teljes a kép anélkül a kísérőlevél nélkül, amelyet a Clintel elnöke, Guus Berkhout írt a Clintel globális közösségének. A levél magyar fordítását a teljes magyar tudományos kutatói közösségnek szánom.

Sokkoló kutatói nyilatkozat: a „klímavészhelyzet” véget ért

A nemzetközi Klímaintelligencia Csoport (Clintel) cseh tagozata által november 12-én és 13-án a Cseh Köztársaság prágai képviselőházában megrendezett kétnapos klímakonferencia „kijelenti és megerősíti, hogy a képzelt és a kitalált »klímavészhelyzet« véget ért”.

Korábban írtuk

A konferencián felszólaló neves tudósok és kutatók által összeállított közlemény világossá teszi, hogy a klímatudósok több évtizede szisztematikusan eltúlozzák a szén-dioxid globális hőmérsékletre gyakorolt hatását.

A magas szintű tudományos konferencia megfogalmazta többek között:

„A Kormányközi Éghajlatváltozási Testületet, amely kirekeszti az irányvonalával ellenkező feleket és publikációkat, amely nem tartja be saját hibajelentési ügymenetét, és amelynek következtetései között kifejezetten tisztességtelenek is vannak, azonnal fel kell számolni.”

A nyilatkozat alátámasztja a Clintel The Frozen Climate Views of the IPCC („Lefagyott az IPCC klímája”) című nagyszabású jelentésének következtetéseit.

A konferencia résztvevői kijelentették továbbá, hogy ha az összes ország nyílegyenesen törekedne a nettó zéró kibocsátás felé, a 2050-es céldátumig a világ csak körülbelül 0,1 °C-kal lenne hűvösebb, mint kibocsátás-csökkentés nélkül.

Az eddigi nemzetközi klímaegyezmények (többek közt a párizsi megállapodás) semmit sem változtatott az ember éghajlati hatásán, már csak azért sem, mert az olyan országok, mint Oroszország és Kína, India és Pakisztán továbbra is nagymértékben bővítik szén-, olaj- és gáztüzelésüket.

A globális felmelegedés 0,1 °C-kal való mérséklésének az ára 2 billiárd (kétmilliószor egymilliárd) dollár, ami a teljes világ húszévnyi bruttó hazai össztermékének felel meg.

A konferencia végül ’felkéri a teljes tudományos közösséget, hogy hagyjanak fel azon tudósok és kutatók üldözésével, akik nem értenek egyet a jelenlegi hivatalos klímanézettel, Támogassák inkább ismét a szabad, a nyílt és a cenzúrázatlan tudományos kutatás, vizsgálódás, publikálás hosszú időkre visszatekintő és nemes hagyományát’.

A prágai közlemény

A Klímaintelligencia Csoport (Clintel) által a Cseh Köztársaság Képviselőházában, 2024. november tizenkettedik és tizenharmadik napján szervezett prágai Nemzetközi Tudományos Konferencia a következtéseit az alábbi pontokban teszi közzé:

1. A légköri szén-dioxid-szint Kis Jégkorszak vége óta bekövetkezett mérsékelt növekedése az emberiség számára összességében jótékony hatású.

2. A légköri üvegházhatású gázok mennyiségének előrevetített jövőbeni növekedése úgyszintén előnyösnek fog bizonyulni.

3. A globális felmelegedés üteme és nagysága lényegesen kisebb mértékű, és a jövőben is csekélyebb lesz, mint ahogy azt a klímakutatók régóta jövendölik.

4. A globális hőmérsékletet túlnyomórészt a múltban és a jövőben is a Nap alakítja, nem az üvegházgázok.

5. Meggyőző geológiai bizonyítékok szerint az ipari korszakban megfigyelt globális felmelegedés üteme és mértéke nem példa nélküli, és nem is szokatlan.

6. A klímamodellek eredendően képtelenek bármit is mondani arról, hogy mekkora lesz a globális felmelegedés, és arról sem, hogy a felmelegedés vajon természetes vagy antropogén eredetű-e, és hogy az összetevők milyen mértékben játszanak szerepet.

7. A globális felmelegedés továbbra is lassú, kismértékű, ártalmatlan: összességében jótékony hatású lesz.

8. A tudományos közösségben széles körű egyetértés alakult ki arról, hogy a szélsőséges időjárási események gyakorisága, intenzitása és időtartama nem nőtt, és hogy növekedés a jövőben sem valószínű.

9. Annak ellenére, hogy a világ népessége az elmúlt évszázadban négyszeresre nőtt, az éghajlattal vagy időjárással összefüggő eseményeknek tulajdonítható éves átlagos elhalálozás 99%-kal csökkent.

10. A klímaváltozás miatti anyagi veszteség a világ éves bruttó hazai termékének százalékában kifejezve egyre csökken, annak ellenére, hogy a kiépített infrastruktúra nagysága nő.

11. Annak ellenére, hogy már több billió dollárt költöttek el kibocsátás-csökkentésre (főként a nyugati országokban), a globális hőmérséklet 1990 óta továbbra is emelkedőben van.

12. Amennyiben a hivatalosan megnevezett 2050- es céldátumig az összes ország – elsősorban a Nyugat–teljesen és együtt térne át a jelenlegi pályáról a zéró nettó kibocsátás felé, az addig az évig megakadályozott globális felmelegedés nem lenne több, mint 0,05–0,1 Celsius fok.

13. Ha a konferencia házigazdája, a Cseh Köztársaság 2050-re teljesen áttérne a nettó zéró kibocsátásra, a céldátumig az ország mindössze 1/4000 Celsius foknyi felmelegedést lenne képes megakadályozni.

14. Az Egyesült Királyság nemzeti hálózatfelügyeleti hatóságának becslése szerint a hálózat nettó zéró szintre történő előkészítése 3,8 billió dollárba kerülne (ez az egyetlen valódi költségbecslés). Figyelembe véve továbbá, hogy a hálózatnak tulajdonítható az Egyesült Királyság kibocsátásának 25%-a, valamint hogy az Egyesült Királyság kibocsátása a globális kibocsátás 0,8%-át teszi ki, a nettó zéró elérésének globális költsége közel 2 kvadrillió (2 x 1015) dollár, ami a teljes világ 20 évnyi éves GDP-jének felel meg.

15. Az olyan elektromos hálózatban, amelybe nap- és szélenergiától elvárt átlagos teljesítmény- igénynél nagyobb névleges teljesítményt építenek be, a többlet szél- és napenergia-teljesítmény biztosan nem csökkenti a hálózat CO2-kibocsátását, viszont nagymértékben megemeli az elektromos áram előállításának költségét, csökkenti az új és a meglévő szél- és napenergia-alapú áramfejlesztésből származó bevételeket.

16. A globális nettó zéró kibocsátás eléréséhez szükséges techno-fém természeti erőforrások még egy 15 éves nettó zeró infrastruktúra előállításához sem elegendőek, így a nettó zéró a gyakorlatban elérhetetlen.

17. Mivel a szél- és napenergia költséges és időszakosan működik, és megtermelt terawattóránként számítva környezetrombolóbb, mint bármely más energiaforrás, a kormányoknak fel kell hagyniuk ezek támogatásával vagy előtérbe helyezésével, és ehelyett bővíteniük kell a szén-, gáz- és mindenekelőtt az atomenergia-termelést.

18. Egy olyan Kormányközi Éghajlatváltozási Testületet, amely kirekeszti az irányvonalával ellenkező feleket és a nem tetsző publikációkat, amely a saját hibajelentési ügymenetét sem tartja be, és következtetései között több egyenesen tisztességtelen van, azonnal fel kell számolni.

A konferencia felszólítja a teljes tudományos közösséget, hogy hagyják abba azon tudósok és kutatók üldözését, akik nem értenek egyet a klímaváltozás jelenlegi hivatalos narratívájával. Inkább bátorítsák ismét a szabad, a nyílt és a cenzúrázatlan tudományos kutatás, a publikálás és a vita nagy múltú, nemes hagyományát.

Ezért e konferencia ezennel kijelenti és megerősíti, hogy a képzeletbeli és kitalált „klímavészhelyzet” szertefoszlott.

Aláírók: Kalenda, Pavel (Csehország), Lord Monckton (Egyesült Királyság), Crok, Marcel (Hollandia), Scafetta, Nicola (Olaszország), Zharkova, Valentina (Egyesült Királyság) Šálek, Milan (Csehország), Procházka, Václav (Csehország), Wrightstone, Gregory (Egyesült Államok), Pokorný, Jan (Csehország), Szarka László (Magyarország), Croll, James (Egyesült Királyság), Furst, Tomas (Cseh Köztársaság), Gerald Ratzer, Gerald (Kanada), Pollock, Douglas (Chile), Masson, Henri (Belgium), Miroslav Žáček, Miroslac (Csehország) Solheim, Jan-Erik (Norvégia)

Guus Berhout Clintel-elnök kísérőlevele a közösség tagjainak

Kedves Barátok és Kollégák!

A nemzetközi Climate Intelligence Group (Clintel, Klímaintelligencia Csoport) cseh tagozata 2024. november 12-én és 13-án a Cseh Köztársaság prágai képviselőházában kétnapos klímakonferenciát szervezett. A konferencián felszólaló tudósok és kutatók közleményt készítettek, ami kimondja: a klímakutatók több évtizede szisztematikusan eltúlozzák a CO2 globális hőmérsékletre gyakorolt hatását. következtetésre jut, hogy az elképzelt, illetve kitalált „klímavészhelyzet” szertefoszlott.

A konferencián az is kirajzolódott, hogy a klímaváltozás okairól a Clintelen belül is sokféle nézet létezik. Néhány résztvevő számára kiábrándító volt megtapasztalni a nézetek sokféleségét. Elnöki minőségemben a következőkben összefoglalom, mit gondolok erről a fontos kérdésről.

A Clintel hatalmas kutatói csoportot képvisel: mindazokat, akik aláírták a Clintel Éghajlati Világnyilatkozatát. Mindannyian kidolgoztak valamilyen értékes magyarázatot az éghajlatváltozás okaira, de egyikünk sem állíthatja, hogy megtalálta a helyes választ. Az éghajlati rendszer túl bonyolult. Az elméletek közötti olykor hatalmas eltéréseit a Clintel közösség szempontjából áldásnak tekintem. Csakis a kritikus párbeszéd visz közelebb az igazsághoz. Más szóval, a fejlődés előfeltétele, hogy megismerjük az eltérő nézeteket.

A tudomány egyáltalán nem dőlt el. Sokféle elméletre van szükségünk, hogy közelebb kerüljünk az igazsághoz, bármi legyen is az. Ha tiszteletben tartjuk egymást, és hálásak vagyunk azért, hogy a kiváló tudósokból álló sokféle csoport tagja lehetünk, akkor nagyon sikeresek leszünk.

Az általunk elért előrehaladásról rendszeres tájékoztatást kell adnunk a külvilágnak. Értésre kell adnunk, hogy kutatási eredményeink következetesen azt mutatják, hogy az IPCC éghajlati modelljei a klímaügyi döntéshozatalban (a klímapolitikában) használhatatlanok. A prágai konferencia pontosan erre adott lehetőséget.

Lehetetlenség és oktalanság lenne olyan közlemény készítése, amely az összes nézetet bemutatja. Egy effajta kommüniké érthetetlen lenne a külvilág számára. Úgy gondolom, a prágai közlemény kiváló összefoglalást ad az ott megvitatott kérdésekről. Remélem, hogy a konferencia után bőséges számú hozzászólás érkezik, olyan Clintel-tudósok részéről is, akik nem voltak jelen Prágában. És mindenekelőtt remélem, hogy a közlemény ihletőleg fog hatni jelenlegi kutatásainkra.

A Clintel 2025-ben Hollandiában tervez hasonló konferenciát tartani.

2024. november 16.

Üdvözlettel,
Guus Berkhout
elnök