Lehet zöld a repülés?
A zöldek kampányolnak ellene, mégis a légi utasforgalom növekedése várható, ha elmúlik a koronavírus-járvány. A sugárhajtóművek károsanyag-kibocsátásának megszüntetésére így egyetlen megoldás kínálkozik: az emissziómentes alternatíva keresése. Ám az akkumulátor ma még kevés, és a hidrogénmeghajtás is messze van.Kizöldítené légi közlekedését az évtized végére Dánia. A Mette Frederiksen miniszterelnök asszony által beharangozott vállalás egyelőre a belföldi repülőforgalmat fogja érinteni, a nemzetközi járatokra nem vonatkozik. Érdekesség, hogy az alig negyvenháromezer négyzetkilométer alapterületű országban, amely nem mellékesen a világ egyik legfejlettebb úthálózatával rendelkezik, és a vasút is jó állapotban van, jelentős a belföldi légi közlekedés, amely a nagyobb városokat köti össze. Hasonló intézkedést helyezett kilátásba Svédország is, azzal kiegészítve, hogy ők 2045-től a nemzetközi járatoknál is előírnák a fosszilis üzemanyag elhagyását.
Bár a járványhelyzet miatt az elmúlt két évben jelentősen visszaesett a légi utasforgalom, az ágazati becslések azzal számolnak, hogy pár éven belül minden korábbinál nagyobb tömegek fognak repülőre ülni. Eközben folyamatosan nő azoknak a száma is, akik magánrepülőgépet engedhetnek meg maguknak. Ez azt jelenti, hogy a repüléssel járó káros anyagoktól jó eséllyel csak akkor szabadul meg a bolygó, ha megjelennek és el is terjednek az emissziómentes repülőgépek.
Nem bírja az aksi
Adná magát az ötlet, hogy akárcsak az autók esetében, elektromos meghajtású gépek váltsák le a hagyományos fosszilis üzemanyaggal működőket. Ám az, ami kisebb-nagyobb kompromisszumokkal működik az aszfalton, a levegőben kevés. Igaz, világszerte számos gyártó rukkolt elő már ma is működőképes, nemritkán formabontó elektromos repülőkkel. Ezek azonban többnyire egy-két embert képesek rövid távon szállítani, és bár hallunk olyan impozáns eredményeket, mint hogy a Rolls-Royce elektromos hajtóművel szerelt járműve, a Spirit of Innovation átlépte a 623 kilométeres óránkénti sebességet, amivel rekordot döntött a villanymotoros gépek között, ez mit sem változtat azon, hogy az akkumulátoros-villanymotoros technológia egyelőre nem alkalmazható utasszállító repülőgépben. A houstoni egyetemen kiszámolták, hogy a jelenleg elterjedt lítiumion-akkumulátorból több mint 500 tonnányira lenne szükség egy Boeing 747 működtetéséhez, csakhogy ekkora tömegű akkumulátorral a fedélzetén a gép felszállni sem lenne képes, és az utasoknak sem maradna hely rajta.
Éppen ezért inkább a kisebb kompozittestű gépek és légitaxik terén zajlanak értékelhető fejlesztések, mint például Magyarországon a Magnus Aircraft kétüléses eFusion sportgépe vagy az Orca nevű cég eVTOL elektromos, helyből felszállni képes repülőgépe. Ezek a közeljövőben a rövid távú utakra környezetbarát megoldást jelentenek majd, de még a század közepére sem várhatunk ezer kilométernél nagyobb hatótávolságú elektromos gépmadarakat.
Bár a zöldek célkeresztjében jelenleg elsősorban a rövid távú repülés áll, ami szerintük kiváltható lenne vonattal, ugyanakkor ezek a járatok a légi közlekedéssel járó kibocsátás alig pár százalékáért felelősek csupán, így számottevő eredménnyel elektromosra váltásuk nem kecsegtet. Folynak persze kutatások, amelyek nagyobb teljesítményű akkumulátorokat ígérnek, a repülés kapcsán a lítium-levegő akkumulátort szokták emlegetni, de ezek még nagyon kezdeti stádiumban vannak.
A hidrogén lehet a megoldás
A skandináv országok vállalása egyelőre ugrás a sötétbe, teljesítésük pedig kétséges, hiszen olyan repülőgépek, amelyek nagyobb létszámú utast hosszabb távon, értelmezhető sebességgel képesek emissziómentesen szállítani, még csak a rajzasztalon léteznek. A légi közlekedés kártékonyságának mérséklésére vagy megszüntetésére az elmúlt évtizedekben számos ötlet látott napvilágot a napelemes szárnyaktól a léghajó újraélesztéséig.
Jelenleg úgy tűnik, a hidrogénüzemű motor lesz sikeres, mivel elméletben jó eredményekkel kecsegtet. A hidrogénmeghajtás nem mai gondolat, már a hetvenes években is sok járműgyártó foglalkozott vele, repülőgépekben is alkalmazták, ám a gáz előállítása nehézkes volt, drága és a legkevésbé sem környezetbarát, a tárolására, szállítására és töltésére szolgáló infrastruktúra kiépítésének horribilis költségei miatt végül a fejlesztések megrekedtek. Van viszont egy óriási előnye: nem igényel nagy és súlyos akkumulátort, így megoldható lenne, hogy az utasszállító gépek több ezer kilométert tegyenek meg egy feltöltéssel károsanyag-kibocsátás nélkül.
Ezt az utat választotta például az Airbus, amely tavaly jelentette be, hogy ZEROe néven fejleszt hidrogénmeghajtású utasszállítókat, amelyek 2035 körül állhatnának üzembe. Az európai gyártó három típusba is belevágott. Az elsőt két darab turbópropelleres hajtómű emelné a magasba, bő háromezer kilométert tudna megtenni kétszáz utassal a fedélzetén. A második szintén légcsavaros, de kisebb kapacitású gép, száz embert vinne legfeljebb ezer kilométerre. A harmadik típus egy futurisztikus kinézetű, a Horten fivérek csupaszárny modelljeit idéző gépmadár, amely kétszáz utas szállítására lenne alkalmas.
Az infrastruktúra kiépítése azonban a közeljövőben sem lesz olcsóbb, mint a hetvenes években volt. Ha arra gondolunk, hogy a Liszt Ferenc repülőtér német tulajdonosa egy ennél nagyságrendekkel kisebb beruházást is csak hosszas kormányzati nyomásgyakorlásra volt hajlandó elvégezni, nem nehéz elképzelni, hogy a hidrogéntechnológia elterjedése mennyi vesződséggel fog járni világszerte. De a légitársaságoknak is mélyen a zsebükbe kell nyúlni, ha az új gépekkel kell felszerelniük a flottáikat. Bár még nem tudjuk, ezek mennyibe fognak kerülni, az arányokat érzékelteti a Toyota hidrogénhajtású autója, a Mirai, amelynek az ára valahol félúton van hatvan- és a hetvenezer euró között, azaz két-háromszorosa az átlagos személyautóénak.
Nem véletlen, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség úgy kalkulál, hogy még az évszázad közepén is csupán tizenhárom százalék körül alakulhat a hidrogén részesedése a repülőgépüzemanyag-piacon.
Zöld látszat
A légitársaságok ugyanakkor már most próbálják a közvélemény előtt zöldre festeni magukat. Ennek eszköze például a fenntartható üzemanyagok használata, amelyeknek csakugyan kisebb a karbonlábnyoma, viszont elenyészően keveset használnak belőle. Ezenfelül szélerőmű-telepítésekkel vagy metánleválasztó projektek támogatásával, valamint faültetésekkel próbálják ellensúlyozni az általuk okozott kibocsátást. Ezek persze nem csökkentik a sugárhajtóművekből távozó káros anyagok mennyiségét…
Közben az államok is keresik a gyors és szóban jól eladható megoldásokat. Franciaországban például tavaly jelentették be, hogy minden olyan repülőjáratot betiltanak, amely kiválható legfeljebb két és fél órányi vasúti utazással.