Szalmából és napból
Ha új tervezésű házban gondolkodunk, és nem akarunk a legköltségesebb megoldáshoz fordulni, bátran tervezzünk szalmaházat, hiszen a hiedelemmel ellentétben igen biztonságosak és nagyon jó a hőmegtartó, illetve alacsony a hőáteresztő tulajdonságuk. A szalmaházak nemcsak jó közérzetet biztosítanak azáltal, hogy természetes anyagból épülnek, hanem igen hamar, 3-4 hónap alatt elkészülnek: egyetlen nyár alatt valóra válthatjuk álmainkat.
Ezt a házat is alapra kell helyezni, azonban egy kicsit magasabbra, hogy a felcsapódó esőtől védjük. Egy jó vízszigetelésre már elkezdhetjük megépíteni a fa vázszerkezetet, amelybe közönséges bálákat helyezünk (40×50×90 cm), s méreteiből adódóan gyorsan felépíthetünk. Arra kell csupán ügyelni, hogy tömör szerkezet épüljön, a jobb koherencia fűzőcsavarokkal biztosítható.
Amennyiben elértük a szerkezet magasságát, koszorút helyezünk rá, hogy jól lenyomjuk a bálákat. A falazat külső-belső oldalát agyaggal lehet borítani 5-6 cm vastagságban, kézzel felhordva (a család valamennyi tagja részt vehet benne, így még gyorsabban és olcsóbban haladhat a munka), majd a vályogvakolatot mésszel lehet lefesteni. Ettől külsőleg olyan lesz a ház falazata, mint bármely más épületé, és a szerkezet megkapja a tűzállóságot is. Az allergiásoknak sem kell aggódniuk, hiszen ezzel a réteggel az is biztosítva van, hogy semmilyen por, bogár, rágcsáló ne kerüljön ki vagy be.
A ház legnagyobb ellensége, a víz ellen úgy lehet védekezni, hogy a tetőhéjazatot jobban elhúzzuk a falazattól, ezzel is védve a falakat a becsapódó esőtől. Fontos a vízelvezetés biztosítása a telekről, a vizes szerkezeteket falon kívül kell vezetni, a vizes helyiségben pedig vendégfalak alkalmazása szükséges. A villanyvezetékeket érdemes takaróléc mögött a lábazatnál vagy a plafonnál elhelyezni.
Természetesen már tervezésnél gondolni kell arra, hogyan fogjuk az épület fűtését megoldani, óriási pénzeket takaríthatunk meg például nemcsak a ház tájolásával, hanem a helyiségek megfelelő elhelyezésével is aszerint, ahogyan a Nap állása változik a különböző évszakokban. Fontos, hogy nyáron minél kevesebb, télen minél több nap érje a házat. Japánban a mérnökök igen sokat költöttek arra, hogy új rendszerű, olcsó házat találjanak ki a szegényebb rétegeknek, így született meg a japán OM-rendszerű napház. Kiviteli költsége ugyan hét százalékkal magasabb, de különleges szerkezete révén fenntartási költsége 50 százalékkal alacsonyabb, mint a hagyományos épületeké.
Az Okumura professzor és kutatócsoportja által kidolgozott rendszer lényege, hogy az egész ház héja dupla, kettős a tető, a fal és a födém is. A két réteg között szabadon jár a levegő, így amikor délen süti a nap a házat, a meleg levegő átkerül az északi oldalra is, mintha egy burokban volna az egész épület. A dél felé tájolt hajlék tetőszerkezete ezenkívül nemcsak statikailag, de hőtechnikailag is tervezett. Az itt keletkezett meleg levegő nemcsak a cirkulálásban vesz részt, hanem a melegvíz készítésében is.
A rendszer úgy működik, hogy a fémlemez tetőhéjalás alatt az eresznél beszívott friss levegő felfelé áramlik, majd a tetőnél felforrósodik a napsütéstől, de hogy még melegebb legyen, a gerincvonalhoz közel egy üveglapot illesztenek a tetőbe. Ezzel a megoldással 90 Celsius-fokra is felhevül a levegő, amelyet előbb egy hőgyűjtőcsőbe vezetnek, majd egy hőcserélő segítségével válik fűtő-, illetve meleg vízzé. Amennyiben erre a forró levegőre nincs szükség, például nyáron, az északi oldalon kibocsátható.
A szerkezet a nappal begyűjtött hővel biztosítja az éjszakai ellátottságot is, tehát egy hőtároló rendszerre is szükség van, hogy mindig zavartalan legyen az üzemeltetés. Japánban közel húszezer ilyen ház épült, hazánkban pedig a Thermo Kft kivitelezésében Budapesten és környékén kilenc.
Balogh Klára
Ha energiatakarékosság témájában még bővebben szeretne tájékozódni, ajánljuk a Demokrata 2008/24. számát a szigetelésről, 40. számát a kazánok hatékonyságáról, 46. számát a megújuló energiaforrásokról, 51. számát a panelházak felújításáról, továbbá az Energiaklub Lakcímke című ingyenes kiadványát és a koos.hu című internetes oldalt.