Magyarország az Egyesült Államok szövetségese
Az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgáraira vonatkozó adatszolgáltatást követelt Magyarországtól, ezt adatvédelmi és nemzetbiztonsági szempontokra figyelemmel a kormány megtagadta.
Válaszul a Biden-adminisztráció 2023. augusztus 1-jei hatállyal váratlanul szigorította a magyar állampolgárokra vonatkozó beutazási feltételeit, és arra hivatkozott, hogy „2011 és 2020 között a magyar kormány egyszerűsített honosítási eljárás keretében közel egymillió ember számára adott magyar állampolgárságot a személyazonosságukra vonatkozó megfelelő biztonsági ellenőrzés nélkül”.
A tényeken túl a háttérben egyszerűen annyi húzódik meg, hogy az Egyesült Államok baloldali kormánya ezzel az intézkedésével ismét politikai nyomást próbált gyakorolni a kereszténydemokrata magyar kormányra, jelen esetben sajnos a kettős állampolgársággal rendelkező határon túli magyarokon keresztül. Magyarország 2011-től tette lehetővé a magyar határokon kívül született, de magyarul tudó és valószínűsíthetően magyar felmenőktől származó olyan személyeknek a magyar állampolgárság egyszerűsített felvételét, akik „honosítása Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát nem sérti”. Amennyiben a magyar biztonsági szabályozás nem nyugtatná meg kellőképpen az amerikai baloldalt, ott van az Elektronikus Utazási Engedélyezési Rendszer (ESTA) is, amelyben az USA-ba utazó turistáknak és üzletembereknek a vízumigénylés nélkül is érvényes regisztrációval kell rendelkezniük. Az ESTA-t az Egyesült Államok Vám- és Határvédelmi Hivatala (CBP) üzemelteti annak érdekében, hogy meghatározza az utazási jogosultságot, és kiszűrje a beutazót érintő biztonsági kockázatokat. Az Egyesült Államokba beutazni kívánó és az ESTA-ban regisztráló személyekről tehát az USA adatokat szerezhet maga is. Akik azonban a kettős állampolgársági adatszolgáltatás kapcsán veszélybe kerülhetnének, azok azon magyarok, akiknek a szülőhazájában a kettős állampolgárság tiltott, ilyen például Ausztria vagy Ukrajna. A Biden család és az Egyesült Államok Ukrajnához kapcsolódó gazdasági érdekeltsége sem méltányolható ok arra, hogy Magyarország a háború sújtotta területeken élő és etnikai jogaikban nyomorgatott kárpátaljai magyarokat nagyobb bajba sodorja. Ezt nem várhatja el Magyarországtól egyetlen külföldi kormány sem.
Magyarország jelenlegi kormánya 2010-es megválasztása óta fellép a zsidó–keresztény értékek és a nemzeti szuverenitás megőrzéséért. A családok és a gyermekek védelmét az Alaptörvényben is rögzítette. Magyarország szükségesnek tartja a határvédelmet, és elsődlegesnek állampolgárai biztonságát. Értetlenül áll az előtt, hogy az Egyesült Államok kormánya ma úgy gondolja, a déli határain érkező illegális bevándorlók milliói nem, ám a kárpátaljai magyarok biztonsági kockázatot jelentenek.
Sajnos láthatjuk, hogy a Biden-adminisztráció oldaláról folyamatos nyomásnak van kitéve a magyar kormány, mert elutasítja a liberális értékrendet. Az amerikai baloldal azt várná, hogy Magyarországra is köszöntsön be a nyílt társadalom és az LMBTQ-jogok melletti kiállás kultúrája. Ez a forgatókönyv viszont nyilvánvalóan nonszensz, és egyenes árulás lenne azokkal a választópolgárokkal szemben, akik éppen az általa képviselt értékek miatt állnak ki rendre a kormány mögött, ekkora támogatást adva a kabinetnek.
A liberális propaganda kontinenseket átívelő összefogásból táplálkozik. Hosszú ideje nyomon követhetjük például, hogy a Covid utáni gazdasági helyreállítási alapból és az Európai Unió 2021–2027 közötti költségvetéséből befagyasztott, Magyarországnak járó forrásokról Brüsszellel folytatott vita pontosan ugyanezekre a világnézetből fakadó különbségekre vezethető vissza.
Láthatjuk azonban az összetartást a világ konzervatívjai között is. A hálózatosodás egyre nagyobb teret nyer, a jobboldali szervezetek a kapcsolatépítésre és erőteljes összefogás kiépítésére törekednek hagyományaik és a kereszténydemokrata értékek megóvása érdekében. Ennek köszönhetően nem sokkal azután, hogy az USA baloldali kormánya bevezette velünk szemben a belépési korlátozásokat, sorra keltek Magyarország védelmére közösségi oldalaikon az amerikai közélet prominens szereplői.
Így az Egyesült Államok Kongresszusának arizonai képviselője, Paul A. Gosarbejegyzésében nyíltan hangot adott véleményének, hogy „az USA kormánya ezen rendelkezésével Európa egyik legtekintélyesebb országát és kulcsfontosságú szövetségesét támadta meg”. Gosar képviselő kiemelte azt is, hogy Magyarország világelső családpolitikája és az európai kultúra megtartására tett intézkedései tekintetében.
A szintén arizonai és híresen háborúellenes republikánus politikus, Kari Lake egyenesen „megvetendőnek” nevezte, hogy az USA határai a Mexikó felől érkező bűnszervezetek előtt tárva-nyitva állnak, ám a békeszerető magyarok nem nyerhetnek bebocsátást. Kari Lake azt is kiemelte, Magyarország és a magyar kormány sikeressége annak köszönhető, hogy politikájukban a magyar emberek érdekeit helyezik előtérbe, és nem idegen kormányok igényeinek próbálnak megfelelni. Kari Lake az amerikai republikánusok egyik legbefolyásosabb alakja, igazi magyarbarát, aki a 2023 májusában Budapesten megrendezett CPAC politikai konferencia egyik vezérszónoka is volt.
Le kell szögezni, hogy szövetségesek és gazdasági partnerek lévén roppant barátságtalan lépés volt ez az USA részéről Magyarországgal szemben. Ha vannak is ideológiai különbségek közöttünk, az USA-nak sohasem szabadna elfelejtenie, hogy a két ország között több a közös pont, mint a különbség, hiszen ugyanabból a kulturális bölcsőből származunk. Hagyományaink és értékeink megóvása ezért mindkét fél számára közös érdek kellene hogy legyen.
A mai geopolitikai helyzetben – amikor ennyire nagy a háborús eszkaláció lehetősége – veszélyes az euro-atlanti szövetségen belül mesterséges nézeteltéréseket gerjeszteni minden észszerűség és jogalap nélkül. A történelemnek olyan időszakát éljük, amikor a szövetségeseknek falak helyett további hidakat kellene egymás között építeniük annak érdekében, hogy a nyugati világban dúló háború mielőbb befejeződjék, és a békét sikerüljön tartósan megtartani. Magyarország méretét tekintve kis ország, de abban Biden elnök úr és politikustársai biztosak lehetnek, hogy a magyar kormány továbbra is kifejezésre juttatja majd szövetséges partnereinek is: a kölcsönös tiszteleten alapuló politika talaján állva és a szövetség kötelékét el nem szakítva sohasem árusítja ki a magyar emberek biztonságát és az európai értékeket.
A szerző az Alapjogokért Központ vezető elemzője.