Marco Rossi csapatára nehéz feladat vár
Hullámvölgy után változások
Előbb Hollandia, majd Bosznia-Hercegovina ellen lép pályára a magyar válogatott. A nemzeti együttesnek nincs könnyű éve, ráadásul több változás is történt a csapat háza táján.Szövetségi kapitányi időszaka talán legnehezebb időszakát éli Marco Rossi. Igaz, az olasz szakember első néhány hónapja sem volt diadalmenet 2018-ban – három győzelem, egy döntetlen, két vereség –, ám akkor a kapitányként teljes melléfogásnak bizonyuló Georges Leekens után egy mélyponton lévő válogatottból kellett sikeresebb nemzeti csapatot építenie, ráadásul (elsősorban) a Honvédnál és DAC-nál elért eredményei miatt nem csupán a kispesti szurkolók, hanem általában a magyar futballrajongók körében is nagy volt iránta a bizalom. Egy kiemelkedően sikeres ötéves időszak után 2024-ben azonban egyes személyi döntései nagy vitát váltottak ki, ráadásul időnként úgy tűnt, mintha maga is hajlana a távozásra.
Végy egy jó kapust
Évtizedek óta általános vélemény, hogy ha valahol nincs gond a magyar futballban, az a kapusposzt. Az elmúlt években is így volt ez: Gulácsi Péter előbb Salzburgban teljesített nagyszerűen, majd 2015 óta Lipcsében véd kiválóan, míg a lassan tizenegy éve az FTC-ben játszó Dibusz Dénes a Fradi csapatkapitánya és sikereinek egyik kulcsa. A zöld-fehérek sorozatban hatszor nyertek bajnoki címet, hatodszor szerepelnek európai kupa csoportkörében, kétszer egymás után élték meg a kupatavaszt; hasonló sikersorozatról az elmúlt évtizedekben egyetlen magyar csapat sem álmodhatott. Ebben pedig Dibusz szerepei elévülhetetlenek voltak.
Ezzel együtt azonban Gulácsi Péter helye sokáig nem kérdőjeleződött meg a kapuban.
Megbomlott védelem
2022 őszén azonban Gulácsi megsérült, Dibusz Dénes pedig élt a lehetőséggel, és mondhatni, nem hibázott. Sorozatban tizenkét alkalommal védte a válogatott kapuját, ebben az időszakban a nemzeti együttes veretlen marad, ráadásul négy meccsen gólt sem kapott. Különösen a Montenegró elleni találkozó volt emlékezetes, ahol például – több korábbi bravúr után – a 87. percben néhány pillanaton belül négyszer is védett.
Mindezek után sokan azt gondolták, hiába nagyszerű kapus a sérüléséből visszatérő Gulácsi, eljött a válogatottnál Dibusz Dénes ideje. Ám a kapitány másként döntött, az Eb-n újra Gulácsi állt a kapuban, megosztva ezzel a magyar drukkereket.
A kapitány gondjait fokozta, hogy míg korábban a Lang, Orbán, Szalai Attila belső védőhármas szinte megbonthatatlannak tűnt, Szalai klubváltása Törökországból Németországba nem bizonyult jó döntésnek, hiszen a Bundesligában keveset jutott szóhoz, ráadásul Lang Ádám sem játszott annyit ciprusi klubjában, mint korábban. Így aztán a nyári Eb-n csak az első meccsen kezdett ez a hátvédsor, a svájciak elleni vesztes találkozón, utána Marco Rossi személyi változtatásokra kényszerült. És bár a skótok elleni, Csoboth Kevin hajrában szerzett góljáról, illetve Varga Barnabás súlyos sérüléséről emlékezetes maradó utolsó meccs javított valamennyit a kontinensviadal megítélésén, a drukkerek csalódásként élték meg az Európa-bajnokságot. És maga Rossi is…
– Ebben a pillanatban nehéz a jövőre gondolni. Rövid és hosszú távon is. Ki kell hogy tisztítsam a fejemet. […] Nagyon stresszes volt ez az Eb, egyetlen pillanatát sem élveztem. Mégpedig azért, mert nagyon rosszul kezdtünk Svájc ellen, az első félidő szörnyű volt. Utána aztán visszajöttünk, tettük a dolgunkat. Nem hiszem, hogy Németország ellen többet tehettünk volna, Skócia ellen pedig kiharcoltuk a győzelmet, de nem volt elég, emiatt csalódottak vagyunk. Remélem, a válogatott képes lesz kiharcolni a részvételt a következő vb-n és az Eb-n, de mindenkinek meg kell értenie: ha nem kezdesz jól egy nagy tornán, minden nagyon nehéz lesz utána. Az első meccs mindig kulcsfontosságú egy ilyen tornán, ezért fontos győzni vagy legalább elkerülni a vereséget, de mi nem tudtuk ezt megtenni – nyilatkozta Rossi, amit sokan úgy értelmeztek, elgondolkodott a távozáson.
Bár Marco Rossi végül maradt – és abban valószínűleg a magyar drukkerek nagy többsége egyetért, hogy ez jó hír –, az Eb óta sem alakultak jól a dolgok. Előbb a világ egyik legjobb formában lévő válogatottja, a német együttes 5-0-ra vert minket idegenben, amit egy bosnyákok elleni, Puskás Arénában elért döntetlen követett.
Idén még négy meccs vár a mieinkre: októberben hazai pályán, e hét péntekén a hollandok, majd jövő hétfőn, idegenben a bosnyákok ellen, s bár előbbi meccsen finoman fogalmazva sem mi vagyunk az esélyesek, az újabb komoly pofont mindenképpen jó lenne elkerülni.
A bajokat tetézi, hogy Horváth Krisztofer mellett az alapembernek számító Kerkez Milos is sem lehet ott sérülés miatt az októberi meccseken.
Gulácsi megy, Szalai jön
Két fontos személyi váltás is történt a nemzeti együttes kapcsán: Gulácsi Péter azt kérte, az idei négy meccsen ne kelljen a válogatott rendelkezésére állnia:
„Az elmúlt napok találgatásai és helytelen fordításai miatt szeretném tisztázni a kialakult helyzetet. Azzal a kéréssel fordultam a szövetségi kapitányhoz egy héttel ezelőtt, hogy a következő két válogatott-összetartásra ne hívjon meg” – kezdte Instagram-történetét Gulácsi Péter. „Az egyéves kihagyásom óta most először van olyan sorozatterhelésem, ahol folyamatosan heti két mérkőzésünk van a Bundesligában, a Bajnokok Ligájában és a Német Kupában, egészen karácsonyig. 34 évesen, tanulva a sérülésemből és az ahhoz vezető okokból, szeretnék időt adni magamnak a fizikális és mentális regenerációra. Nemcsak a rengeteg mérkőzés, hanem a folyamatos utazás és a meccsek közötti kevés edzéslehetőség miatt is. 10 éve vagyok magyar válogatott, voltam már harmadik, második és első számú kapusa is a csapatnak, minden szerepben számíthatott rám az akkori szövetségi kapitány, ez alatt a 10 év alatt összeadva több mint egy évet töltöttem válogatott edzőtáborokban. A címeres mezt viselni mindig a legnagyobb megtiszteltetés egy játékos karrierjében. Szeretnék még évekig a legmagasabb szinten játszani, ezért most az eszemre hallgattam a szívem helyett. A jövővel kapcsolatban abban maradtunk a kapitánnyal, hogy a márciusi összetartás előtt újra beszélünk” – írta Gulácsi Péter, ami jelentheti azt is, hogy csak átmeneti „pihenésre” vágyik a válogatott kapcsán, ám azt is: többet nem látjuk a nemzeti csapatban.
A másik változás, hogy a Honvéd vezetőedzőjének még augusztusban kinevezett Laczkó Zsolt helyére a válogatott előző csapatkapitánya, Szalai Ádám került be Marco Rossi edzői stábjába.
A két Európa-bajnokságon is gólt szerző csatár, aki több mint tíz évet játszott a német Bundesligában, az MLSZ tájékoztatása szerint a szövetségi kapitány első számú jelöltje volt a posztra.
– Mindenképpen olyan pályaedzőt szerettem volna, aki szakmailag és emberileg is illik a válogatottba – nyilatkozta Marco Rossi az MLSZ.hu-nak. – Ádám esetében egyikhez sem fér kétség, hiszen hatalmas nemzetközi rutinnal bír a labdarúgás sportszakmai részét tekintve, miközben azt hiszem, nincs olyan ember Magyarországon, aki ne tudná, mit jelent számára a magyar válogatott, emellett pedig a játékosok körében is hatalmas tisztelet övezi. Biztos vagyok benne, ahogy korábban játékosként, úgy immáron stábtagként is nagyon sokat fog hozzátenni a válogatott teljesítményéhez.
A 86-szoros válogatott támadó Marco Rossi válogatotthoz érkezését követően játékosként is az olasz szakember meghosszabbított keze volt a pályán, így szakmai együttműködésük minden bizonnyal az első pillanattól kezdve olajozott lesz.
– Óriási megtiszteltetés a magyar válogatott szakmai stábjának tagja lenni – így Szalai Ádám. – Sok éven keresztül aktív játékosként, most pedig Marco Rossi segítőjeként is azon leszek, hogy a nemzeti tizenegy minél sikeresebb legyen a jövőben.
Szalai játékosként híres volt arról, hogy nagyszerűen tudja motiválni társait; remélhetőleg ezt a „képességét” asszisztens edzőként is tudja majd kamatoztatni.