Hiszékenység
Sok hibája van a mesterséges intelligenciának – dehogyis hibája, ez nem jó szó erre, kára vagy negatívuma –, de azért előnye is. Önkéntelen jólneveltségre nevel. Mint amikor az ember a nála magasabb polcon lévőt megsüvegeli, udvariasabb hangot üt meg. Bár lehet, ez sem igaz, hisz pont a közösségi média az, ami bebizonyítja, hogy ha nincs retorzió, senki nem tisztel senkit. Mindegy, nem tudom mi az oka, de tény.
Az emberek udvariasabban beszélnek az AI-val, mint egymással.
Mondd el, kérlek, mi az a „hógolyó-Föld-elmélet” – így szóltam hozzá a minap.
Tudják, mikor beszélnék így bárkivel is a Lidlben?
Sőt, az átlagember a Facebookon azt mondaná: na, te szánalmas nyomi, fingod nincs, mi az a hógolyó-Föld. Az ilyen embert, ha meglátom, törlöm, mert abból indulok ki, hogy én szellemi tartalmakat gyártok, aki meg suttyó, az se az írásaimra, se a könyveimre nem lesz kíváncsi, akkor meg ne foglalja a helyet.
(A hógolyó-Föld egy olyan eljegesedés volt, amelynek során szinte teljesen körbezárta a jég a bolygónkat, s egy fotoszintetizáló baktériumoktól hemzsegő trópusi, víz alatti világból fagyott univerzumot csinált. Ez volt voltaképp az első tömeges kihalási esemény a bolygón, de ez járult hozzá a többsejtű élet megszerveződéséhez.)
Az AI mindent elönt. Fotók, videók, édi jegesmedve és hasra eső politikus. Ma még meg tudod különböztetni, jövőre lehet, hogy már nem.
A hiszékenység örök. Az átverés is. E kettő kéz a kézben jár az emberi történelemben. Harcolunk ellene, de van egy ösztönös vágy is arra, hogy hagyjuk magunkat átverni.
„Az emberek azt akarják, hogy becsapjuk őket – tegyük hát meg nekik azt a szívességet”– mondja May Károly egyik alakja Az Ezüst-tó kincse lapjain.
Az ember hinni akar. S ha ez összebarátkozik a gőggel – mert a „jó ember vagyok” egyfajta gőg –, akkor megtörténik. A boomer hagyja magát átverni az AI-képekkel, mert ő jó ember, hogy meghatót posztolgat a beteg kiscicáról, a fiatal progresszív meg elhiszi, hogy létezik független sajtó meg egyenlőség.