A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/a-rongyos-garda-diadala-251059/
Hirdetés
„Aznap este egy súlyosan sebesült felkelőt hoztak Kismarton felől a győri diákgyerekek. A sápadt, rövidnadrágos fiúk megrendülten adták át az eszméletlen ifjút a soproni Erzsébet-kórháznak. – Vámossy Tibornak hívják szegényt – mondották könnybe lábadó szemmel. A szárazvámi útelágazásnál lőtték le orvul az osztrákok.”
Vitéz Somogyváry Gyula állított így emléket És mégis élünk című nagyszerű regényében annak a budapesti műegyetemistának, aki a Rongyos Gárda önkénteseként harcolt a trianoni békediktátum ellen, az igazságért, míg 1921. október 5-én hősi halált nem halt. Síremléke a Farkasréti temetőben áll. A szobor a második világháború súlyos küzdelmei során találatot kapott. A fejrészén csonkult szobor a magyar sors fájdalmas jelképe volt évtizedekig, miként szimbólumértékű az is, hogy 2014-ben a Honvédelmi Minisztérium helyreállíttatta, restauráltatta a megindító síremléket, Ditrói Siklódy Lőrinc alkotását.
Ez ugyanis puszta létével a Rongyos Gárda minden hőse előtt tiszteleg. A Héjjas Iván tartalékos főhadnagy által 1919. április 18-án egy Kecskemét melletti tanyán létrehozott gerillahadsereg egyik legfőbb irányelvének megfelelően („a pacifizmus csak álmodozás – amennyi a fegyvered, annyi az országod és a kenyered”) 1921. augusztus 28-án támadásba lendült Nyugat-Magyarországon, hogy megakadályozza a trianoni békediktátummal Ausztriának ítélt országrész átadását. A mintegy 4-5000 önkéntes páratlan hősiességgel, bravúros hadászati taktikával, ravasz hadicselekkel sorra-rendre verte vissza a Sopront és környékét megszállni szándékozó osztrákokat. A minden különbségen átívelő hazaszeretet által fűtött nemzeti összefogás gyönyörű példája volt ez: vállt vállnak vetve küzdött a hazáért az alföldi gazda és a pesti egyetemista, a győri, kőszegi gimnazista és az első világháborús frontokat járt katona, tisztviselők, mesteremberek, arisztokraták, parasztok, fiatalok, öregek. Magyarok és horvátok, svábok és bosnyákok. Az 1918–19-es országvesztő rémuralom hiteles krónikása, Tormay Cécile kifejezésével élve a Szent Korona ékes abroncsába, a hungarus éthoszba futott össze számtalan különböző élet, nyelv, nemzetiség, éppen akkor, amikor a mesterségesen szított gyűlölet szétfeszítette Magyarországot.
Kegyelem és csoda volt ez, és ebből mindent elsöprő erő áradt. A Rongyos Gárda magyar virtussal, leleményességgel, vakmerőséggel, hittel harcolva győzött, a védelmezett területen 1921. október 4-én taktikai megfontolásokból kikiáltott miniállam, Lajtabánság mindössze egy hónapos fennállása visszavonhatatlanul megsemmisítette a hírhedt magyargyűlölő, szabadkőműves csehszlovák külügyminiszter, Edvard Beneš azon tervét, hogy az újonnan létrejövő államtákolmányoknak, Csehszlovákiának és Jugoszláviának közös határa legyen az Őrvidéken, és így létrejöjjön a vágyott szláv korridor.
Ehelyett a Rongyos Gárda elszántsága kényszerhelyzetbe hozta a nemzetközi diplomáciát. Így sikerült kikényszeríteni az 1921. december 14–16-i népszavazást, melyen Sopron és még nyolc falu: Ágfalva, Balf, Fertőboz, Fertőrákos, Harka, Kópháza, Nagycenk és Sopronbánfalva magyar, német és horvát lakossága elsöprő többséggel úgy döntött, hogy továbbra is a több mint ezeréves hazához, a Szent Korona Magyarországához akarnak tartozni.
A sikeren felbuzdulva egy évvel később újabb felkelést akart kirobbantani a Rongyos Gárda az osztrák kézen maradt területek felszabadítása érdekében. Ez végül megrekedt az előkészítés szakaszában, ugyanis a puszta hírre megrettentek a megszállók. Így tért haza Magyarországhoz további tíz, többségében horvátlakta falu: Alsócsatár, Felsőcsatár, Kisnarda, Nagynarda, Magyarkeresztes, Németkeresztes, Pornóapáti, Németlövő, Ólmod és Szentpéterfa. Az 1921-es nyugat-magyarországi Ágfalván lezajlott első ütközetének emlékműve ma is látható Soprontól nyugatra a Lövérekben.
A Rongyos Gárda később is jelentős szerepet játszott a trianoni bilincs széttörésében. A megszállók folyamatos nyugtalanításával, propagandatevékenységgel és gerillaakciókkal előkészítette a magyar diplomácia sikeres manővereivel kikényszerített, a Felvidék déli sávját felszabadító 1938-as első bécsi döntést (e harcok során egy alkalommal nyolc rongyos lefegyverzett 500 cseh katonát), majd Kárpátalja 1939-es katonai visszavívását. A hősies magyar gerillahadsereg számos harcosa, amint azt Domonkos László író A Héjjas-nyárfa árnyékában című hiánypótló kötetében feltárta, lengyel testvéreink megsegítésére is fegyvert fogott 1939 őszén. Lengyel földön a németek több mint 70 magyar rongyost elfogtak és partizánként ki is végeztek.
„Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet” – foglalta össze a politikai cselekvés lényegét Bethlen Gábor. Szinte felfoghatatlan, de a Rongyos Gárda a lehetségesen túlra törve a lehetetlennek látszót is elérte, bebizonyítva, hogy a hegyeket mozgató hit és a magyar küzdőszellem sikerrel száll szembe a gyilkos hódítással. Máig szóló példa, hogy amikor a haza hív, akkor nincs különbség magyar és magyar között, csak egy szent cél vezérelhet mindenkit: megvédeni, ami a miénk.