Folytatódik a kormány Felzárkózó Települések programja
Kapaszkodó a legszegényebbeknek: segély helyett minta és cselekvési terv
A következő öt évben is stabil anyagi feltételek mellett folytatódhat a kormány Felzárkózó Települések programja. A 2019-ben indított átfogó fejlesztési projekt a 300 leghátrányosabb helyzetű hazai helységben, jellemzően észak-magyarországi, illetve dél-dunántúli romák lakta falvakban arra fókuszál, hogy lehetőséget teremtsen a gyermekeknek az esélyegyenlőségre, az öröklődő szegénységből való kitörésre.Hivatalos ügyek intézése, munkahelykeresés, háztáji családi gazdaságok támogatása, helyi termékeket feldolgozó kézműves manufaktúrák alapítása, iskoláztatás, tanodaszerű foglalkozások, lakásfelújítás, családi adósságkezelés, szociális naperőművek telepítése, a párkapcsolaton belüli erőszak feldolgozása, életvezetési tanácsadás, drogprevenció, telemedicina-rendelés, egészségügyi szűrőbuszok, baba-mama és fejlesztő foglalkozások, zenei oktatás és sportesemények rendezése. Néhány azok közül a projektek közül, amelyek helyi szükségletek alapján indultak el és működnek sikeresen az országban.
A Felzárkózó települések (FeTe) program keretében eddig csaknem 180 szakaszosan bekapcsolódó faluban kezdődött el a munka, harminc, a feladat iránt elhivatott, helyi tapasztalatokkal rendelkező karitatív szervezet illetve egyház közreműködésével.
A csatlakozó civil szervezetek, egyházak munkatársai nem segélyt osztogatnak a társadalom peremére szorult embereknek, hanem feltérképezik a problémákat, cselekvési tervet készítenek, követendő mintákat mutatnak, és igyekeznek helyben lehetőségekhez juttatni az ott élőket.
Romhányi Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat (MMSZ) kommunikációs vezetőjének tájékoztatása szerint a tevékenység módszertani alapját az MMSZ közel két évtizede működő, Magyar Örökség Díjjal is kitüntetett Jelenlét programja adja. A forrást zömében európai uniós pályázatok biztosítják.
Vermes Tibor fotói Jelenlét Pontokról az Ormánságból és Arlóról
– A Jelenlét a felzárkózó településeken fejlesztési projekt további öt évig, 2029. június 30-ig garantálja a szükséges uniós forrást, így a támogatásnak köszönhetően továbbra is stabil finanszírozási háttérrel folytatódhat a 2019-ben elkezdett társadalmi esélyegyenlőtlenséget csökkentő munka – hangsúlyozza a kommunikációs igazgató.
Az uniós programra nagy szükség van, hiszen az említett falvakban a komfort nélküli házak aránya ötszöröse, az általános iskolából kibukott emberek hányada pedig háromszorosa az országos átlagnak, miközben a leszakadó településeken a legmagasabb a születések száma. Voltaképpen ezekben a községekben él a felnövekvő generációk jelentős része, ezért boldogulásuk, életkörülményeik javítása hazánk jövője szempontjából is kulcsfontosságú.
A Demokrata stábja korábban az Ózdi járásban található arlói, illetve Baranya vármegyei aprófalvak Jelenlét Pontjain is járt. Előbbit a Jézus Társasága, – közismertebb nevén jezsuita rend –, míg a Dél-Magyarország Sellyei járásában lévő nyitott közösségi házakat, a szociális munka bázisait a Katolikus Karitász működteti, az MMSZ-el kötött együttműködési szerződés alapján. A Jelenlét Pontokon a családmentorok „a fogantatástól a foglalkoztatásig” nap, mint nap folyamatosan jelen vannak a rászorulók, jórészt kisgyermekes roma családok életében, hogy a hátrányos településeken élőknek sikerüljön, ha apró lépésekkel is, de kitörniük a szegénységből…