Kövér László az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) által szervezett díjátadón kiemelte, az elismerések bizonyítékai annak, hogy az ember nemcsak saját árnyékát haladhatja meg, hanem másokat is segíthet abban, hogy ugyanazt megtegyék. A pedagógiai fejlesztés nem lehetséges az emberi minőség fejlesztése nélkül – mutatott rá a házelnök, hozzátéve, hogy ehhez elkötelezett, komoly emberi minőséget felmutató gyógypedagógusokra és fejlesztőkre van szükség, akiknek munkája nyomán, lépésről lépésre hatalmas eredmények születnek sokszor lehetetlen helyzetekben is.

Hirdetés

A Frim Jakab-emlékéremmel kitüntetett szakemberekről Kövér László azt mondta, ők „egy alkotó élet munkájával gazdagították” a neves gyógypedagógus küldetésének történetét. A házelnök úgy fogalmazott, a választott hivatásához és a fogyatékosok ügyéhez való hűség jellemezte Göllesz Viktort, az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Főiskolai Kar volt főigazgatóját, és ugyanez a hűség hozta létre és működteti azóta is az ÉFOÉSZ-t. „Ez a hűség az önök közösségének legnagyobb erénye, legnagyobb értéke, összetartó és előre vivő ereje” – hangsúlyozta Kövér László.

A Göllesz Viktor-ösztöndíjban részesülő fiatalokat méltatva azt mondta, teljesítményük – amely messze túlmutat közösségükön – követésre méltó példát ad társaiknak: igenis érdemes keményen dolgozni, bátran képviselni közösségüket a nyilvánosság előtt. A házelnök végül azt hangoztatta, hogy a fogyatékossággal élők és az őket támogatók közössége mindig számíthat a magyar államra: lehetőségeikhez mérten anyagi téren éppen úgy, mint a jogszabályalkotás területén.

„Mindig nyitottak vagyunk javaslataikra, és amiben tudunk, segítünk, hogy önök segíthessék az önmaguk korlátait meghaladni vágyó embertársainkat”

– jelentette ki Kövér László. Gyene Piroska, az ÉFOÉSZ elnöke elmondta, szervezetük 23 ezres tagságával a fogyatékosügy második legnagyobb szervezete Magyarországon. A közelmúlt fontos eseményei között említette az országszerte létrehozott önálló életviteli központokat, valamint a fogyatékosságügyi államtitkárság megalakulását.

Korábban írtuk

A 2002-ben alapított Göllesz Viktor-ösztöndíj célja a tehetséges értelmi fogyatékossággal élő fiatalok kiemelkedő teljesítményének elismerése, közösségi tevékenységük és beilleszkedésük támogatása. Idén hatan részesültek a díjban sport, önérvényesítés, művészet, munka és tanulás kategóriában. Az 1990 óta átadott Frim Jakab-emlékéremmel azon szakembereket, illetve közéleti személyiségeket ismerik el, akik figyelemreméltó eredményeket értek el az értelmi fogyatékossággal élő emberek jog- és érdekvédelmében. Az emlékérmet idén öten vehették át.