Magyar fénykoktél
Ha akarjuk, karácsonykor leugorhatunk a pincébe friss retekért vagy eperért. Nem futurisztikus sci-fi, hanem megkóstolható valóság a speciális technológiával, mesterséges fényben, klímától és évszaktól függetlenül termő vertikális farm.A 125 éves Tungsram a világítástechnika egyik legrégebbi, máig méltán világhírű vállalata. A patinás cég történetében a magaslatok mellett mélypontok is akadtak, a rendszerváltozás hullámverése közel harminc évre eltüntette a piacról, legalábbis önálló mivoltában, ugyanis a General Electric fiókjaként működött 1989-től. Három évvel ezelőtt azonban új időszámítás kezdődött. Avagy stílszerűen: újra felkapcsolták a lámpákat.
2018-ban ugyanis a GE Magyarország elnöke, korábban a GE Healthcare közép- és kelet-európai pénzügyi igazgatója megvásárolta az amerikai óriásvállalat afrikai, európai, közel-keleti és törökországi globális autólámpa- és fényforrásüzletágát. A Németországban született, de évtizedek óta Magyarországon élő Joerg Bauer szülőhazája és Anglia mellett nálunk folytatta egyetemi tanulmányait, vállalati gazdálkodásból és nemzetközi menedzsmentből mesterdiplomázott. Ma a Debreceni Egyetem mestertanára, innovációt és vállalkozási ismereteket tanít. Számos elismerés mellett kitüntették a Magyar Érdemrend lovagkeresztjével. Felesége magyar, gyermekei kettős állampolgárok. Ő pedig Magyarországot tartja hazájának – mint fogalmaz, a szülőhelyét nem választhatja meg senki, de az otthonát igen. És mivel szereti az otthonát, vissza akar adni abból, amit kapott.
Ezért élesztette újjá önálló, globális léptékű vállalatként a hírneves Tungsramot, amelynek munkatársai lojálisak, újító szemléletűek. A cégnek jelenleg mintegy száz országban van leányvállalata vagy értékesítési partnere, és még tovább terjeszkedik. A profilt azonban át kellett alakítani, az olcsó keleti izzógyárakkal ugyanis lehetetlen felvenni a versenyt. Ezért új termékekkel, szolgáltatásokkal rukkoltak elő, nagyban építve a digitalizációra. A rövid távú terv, hogy néhány éven belül a vállalat bevételének fele már az új produktumokból származzon.
Bauer úr meggyőződése szerint megtalálhatók azok a kulcsterületek, amelyeken a magyar találékonyság és kitartás olyan tudományos, technológiai vagy üzleti eredményeket hoz, amelyek az egész világot megváltoztathatják. Ez a „10 for 10” elv, amely szerint a tízmilliós lakosú Magyarország tud olyat tud alkotni, amivel az előbb-utóbb tízmilliárdos lakosságú Föld jövőjét alakítja. Ilyen lehetséges világszínvonalú magyar csúcstechnológia lehet az élelmezés-autonómia.
Ezt szolgálja a beltéri gazdálkodásban alkalmazható vertikális farm, amelyen mesterséges világítással, akár 50 ezer órányi élettartamú ledfénycsövekkel időjárástól, évszaktól függetlenül lehet a világ bármely pontján zöldséget, gyümölcsöt termelni. A vertikális farm ültetvényei egymás fölé emelt tálcákon találhatók. Ezeken talaj helyett úgynevezett gyökérrögzítőt helyeznek el, ebbe kapaszkodik a növény. A rögzítőt és az elültetett magot egyaránt fertőtlenítik, távol tartva a kórokozókat. Jelenleg egy saját fejlesztésű textilalapú talajrögzítővel kísérleteznek a Tungsramnál.
A higiéniára nagy súlyt fektetnek, mi is hajhálót, köpenyt, műanyag zacskót húzunk, mielőtt belépünk az ültetvényre.
– A tápanyagot a megfelelő mennyiségben adagolt vízből veszik fel a növények – mondja Illés Dorottya minőségbiztosítási mérnök. Fontos, hogy ez a megoldás akár 95 százalékkal is csökkenti az egységnyi termelvény előállításához szükséges vízfelhasználást. Vegyszereket nem használnak.
Az egyik tálcán retekmikrozöldek növekednek; így nevezik a csíra utáni fejlettségi állapotot, amikor az első zöld levelek már megjelennek. Ilyenkor zsengék a növények, sokkal nagyobb az íz- és a tápanyagtartalmuk, mint később. A retek esetében ez például hatszoros C-vitamin-tartalmat jelent. És a zöldség jellegzetes illata is erőteljes, olyannyira, hogy a maszkon keresztül is érezzük. Megtalálható az ültetvényen a vasban, magnéziumban, rézben, mangánban és kalciumban gazdag amaránt (más néven disznóparéj), a japán eredetű, mustárspenótnak is nevezett, ugyancsak számos hasznos összetevőt tartalmazó mizuna vagy épp a jól ismert fűszernövények: bazsalikom, rukkola. Van búzafű, de epret is termesztenek ezzel a módszerrel, és leveles zöldségekkel is kísérleteznek a Tungsram-farmon.
De hogy kerülnek a külvilágtól gondosan elzárt laboratórium egyik helyiségébe poszméhek? A válasz egyszerű: a kutatók a beporzás folyamatát figyelik zárt térben. Megtudjuk, hogy a rovarok naponta egy órát töltenek a papírból épített kaptáron kívül.
A vertikális farmokon nevelt növények beltartalmi értékei a mérések szerint jobbak, mint a szabadtéri termesztésnél, mert szabályozottan, precízen adagolható minden szükséges tápanyag. És mivel az időjárási kockázatokkal ilyen körülmények között nem kell számolni, a termesztés gazdaságosabb is.
Minden egyes tálca fölött külön szabályozható a spektrum összetétele, beállítható, hogy melyik színből hány százalékot tartalmazzon, vagyis kikeverhető az adott növény számára legjobb fénykoktél. Ez igen hasznos lehet például a gyógynövénytermesztésben, hiszen célzottan lehet így növelni az egészségre jótékony illóolaj mennyiségét. És ha netán áramszünet kerekedne, rögtön bevethető a független, saját, ideális esetben megújuló áramforrás. Egyébként a növények jól bírják a többórás sötétséget is, elvégre szabadban termesztve minden éjjel fény nélkül vannak.
Joerg Bauer szerint mindez óriási lehetőség az élelmiszer- és a takarmánytermelésben egyaránt, és a gyógyszeripar előtt is új távlatokat nyithat. Olyan integrált ökoszisztémákat lehet létrehozni, amelyekkel fenntartható módon tenyészthetünk állatokat is. Ez azért is fontos, mert a világ összes mezőgazdasági területének 47 százaléka az állati takarmány termelését szolgálja.
Egyes országok, mint például Szaúd-Arábia, klímájuk és adottságaik miatt importra szorulnak takarmányból. A szélsőséges időjárási viszonyokkal sújtott országoknak is stratégiai autonómiát jelenthet a közel hulladékmentes, optimális termelékenységet kínáló megoldás. Joerg Bauer szentül hiszi, hogy a kutatási eredményeket hasznosítani képes gazdaságok válhatnak az élelmezésbiztonság motorjává; a megoldások kifejlesztése és átültetése teszi majd lehetővé a fejlődő országok lakóinak a fenntartható életet hazájukban. Ez többek között a globális migrációt is visszafordíthatja, ezért a kormányoknak és a vállalatoknak tőkét kell biztosítaniuk az élelmezésbiztonság érdekében folyó kutatáshoz és innovációhoz.
– A vertikális farmok forgalmazása nagyon friss üzletág, alig két éve fejlesztettük ki az első erre használatos lámpacsaládunkat, ma pedig már képesek vagyunk teljes farmokkal kilépni a piacra, kutatni tudunk a legnagyobb egyetemekkel, sőt az itt termelt mikrozöldségek egy részét az Eisberg salátaforgalmazó fogja árusítani 2022 elején. Ebből fakadóan még óriási fejlődés, pálya áll a beltéri gazdálkodás, az élelmezésautonómiai koncepció előtt. Ehhez befektetőket, támogatókat keresünk – foglalja össze a munka lényegét Joerg Bauer.
A helyi termelés, a rövid logisztikai lánc jelentőségét a koronavírus-járvány is bizonyította, a világszerte bevezetett korlátozások, lezárások komoly fennakadásokat okoztak a globálisan kiszervezett ipari és mezőgazdasági ellátásban. Az importfüggőség élelmezésbiztonsági, tehát nemzetbiztonsági kockázat – a Tungsram erre kínál magyar megoldást.