Hasít a magyar pezsgő, a hazai pincészetek évek óta a rangos nemzetközi versenyek élmezőnyében végeznek, bizonyítva, hogy a nagy múltú, bár évtizedekig méltatlanul elrontott magyar pezsgőkultúrának a legnagyobbak között van a helye.
A cikk emailben történő elküldéséhez
kattintson ide,
vagy másolja le és küldje el ezt a linket: https://demokrata.hu/magyarorszag/magyar-pezsgoforradalom-329931/
Hirdetés
Aranyérmet nyert a Kreinbacher Pince az idei Champagne és Pezsgő Világbajnokságon (Champagne and Sparkling Wine World Championship, CSWWC) Brut Classic 2016 Magnum pezsgőjével, ráadásként Prestige Brut és Prestige Brut 2016 Magnum tételével két ezüstérmet is elhozott a somlói birtok. A jelenleg román fennhatóság alatt álló Partium egyre ismertebb, egyébként a Pannonhalmi Főapátsághoz is kötődő magyar műhelye, a Kárásztelki Pezsgőpincészet is szerzett két ezüstérmet Blanc de Blancs, illetve Classic Brut pezsgőjével.
A siker nem esetleges. Kreinbacherék és a kárásztelkiek tavaly is nyertek egy-egy aranyérmet e versenyen, előbbi Brut Classic 2015 Magnum nevű tételével, a partiumi termelők pedig szintén másfél literes Magnum-palackban érlelt Carassia Classic Brut pezsgőjükkel. Mindkét magyar pezsgőpincészet egy-egy ezüstérmet is elkönyvelhetett 2019-ben, akárcsak a Törley Pezsgőpincészet, melynek 2015-ös évjáratú, pinot noirból készült François President Rosé Brut tételét díjazták a világ legszigorúbb vetélkedésén.
– Az alázat a titok. Szorgalomra és folyamatos tanulásra van szükség. A pezsgőkészítést Magyarországon még mindig nem tanítják külön szakmaként. Nálunk az hozta meg az áttörést, hogy 2009 óta Christian Forget, az 1833 óta működő champagne-i Paul Bara pezsgőmestere segíti a munkánkat külsős tanácsadóként. A tradicionális pezsgőkészítés sok mozzanatból áll, és bármelyikben hibázni végzetes lehet – mondja Prisztavok Zoltán, a Kreinbacher Birtok kereskedelmi és marketingigazgatója, aki szerint a magyar pezsgő még az útkeresés fázisában van.
Természetesen a legjobb pezsgők tradicionális eljárással készülnek (a technológiákról lásd keretes anyagunkat). Ezt manapság hangsúlyozni kell, mivel a kommunista diktatúra szinte eltüntette ezeket a nemes pezsgőket a piacról, helyettük könnyen, gyorsan előállítható tankpezsgőkkel árasztotta el a hazai és a KGST-piacot.
Pedig valaha a csúcson voltunk (lásd keretes anyagunkat), és bár e virágzó – vagy stílszerűen: pezsgő – ágazatot is földre küldte a trianoni békediktátum, a Horthy-korszakban a magyar gasztrokultúra még régi fényében pompázott. A vörösterror azonban e téren is elterjesztette az igénytelenséget. Jóllehet hazánk a világ ötödik-hatodik legnagyobb pezsgőfogyasztója, e piac legnagyobb részét még mindig az édes buborékos italok teszik ki.
– A magyar pezsgő az első világháború előtt élte fénykorát. Sajnos az 1945 utáni évtizedek nem múltak el nyomtalanul, nem telepítettek például kifejezetten pezsgőalapanyagnak való szőlőt, nem végeztek kísérleteket, klónszelekciókat. Pedig a pezsgő kulcsa a jó alapanyag, amihez lassú érésű szőlő kell – erősíti meg a magyar pezsgő ügyének egyik élharcosa, Szentesi József. Az Etyek–Budai borvidéken filoxéra előtti szőlőfajták boraival is kísérleteket folytató termelő azonban derűlátó, szerinte ahogy egyre többen akarnak minőségi pezsgőt készíteni, úgy emelkedik a színvonal, és ha a szakmai háttér is újjáépül, igazi áttörés várható.
A folyamat már elkezdődött. A tradicionális pezsgők hazai piaca háromszorosára bővült az elmúlt években, trend lett pezsgőt fogyasztani.
– 2009-ben támadt igény a termelők részéről a pezsgőkészítésre. Akkor ennek még nem voltak meg a jogi feltételei, 2013. január 1-jétől viszont megszűntek a törvényi akadályok. Ma már pezsgőforradalom zajlik Magyarországon, és szerencsére az a kommunizmusban berögződött tévedés is eltűnőfélben van, hogy a pezsgő a szilveszter itala. Meg kell találnunk a legjobb termőhelyeket, a megfelelő fajtákat, emellett a hozzáértést is pallérozni kell. Van hová fejlődnünk, de a következő tíz évben várhatóan ugrásszerű felívelésnek néz elébe a magyar pezsgő – állítja az ügy egyik szószólója, Demeter Zoltán.
A tokaji borosgazda meggyőződése, hogy Magyarországon világszínvonalú pezsgőt lehet készíteni, ami Hegyalja számára új kitörési pont is lehet.
– A tokaji pezsgő stílusa viszonylag gyorsan megteremthető. Ezzel új piacokra lehet betörni, és a száraz borok mellett a pezsgő el tudja majd tartani a világ legfontosabb italát, a tokaji aszút, amit egyébként szinte lehetetlen megtérülő módon termelni – véli Demeter Zoltán.
A helyzet biztató, ma már újra jelen van és helyet követel magának a világ legjobbjai között is a magyar minőségi pezsgő. Ez annak is köszönhető, hogy 2013 óta a borászatok törvényesen készíthetik ezt a különleges italt; ez korábban külön jövedéki kategóriaként csak a nagy pezsgőgyárak kiváltsága volt.
– Örvendetes, hogy egyre több termelő gondolkodik komolyan a pezsgőről, de ez is csak néhány tucat gazdát jelent. Ez a szakma nehézipara, a legnagyobb kihívás. Még az út elején járunk, kísérletezünk. Nálunk a rajnai rizlinget gondoltuk a pezsgő alapjának, de rá kellett jönnünk, hogy a chardonnay és a pinot noir alkalmasabb. Nemrég fordult termőre az első olyan chardonnay-ültetvényem, amit már tudatosan pezsgőalapanyag-termelésre telepítettem, és most készítünk elő egy területet ugyanilyen célból a pinot noirnak. Jó alapanyag, érett, gyümölcsös savakban gazdag szőlő kell – mondja Légli Ottó.
A balatonboglári borosgazda, egyben a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke hangsúlyozza, hogy sokkal több még a kérdés, mint a biztos válasz. Ezt az is jelzi, hogy a minőségi, vagyis palackos erjesztésű pezsgő iránt még csekély az érdeklődés.
– Nagy a fogalmi zavar, érdemes lenne megfontolni, hogy csak ezt lehessen pezsgő néven forgalmazni, a tartályos italok palackján pedig kötelező legyen feltüntetni, hogy tankpezsgő – mondja Légli Ottó, hozzátéve, fontos volna, hogy a pezsgő ne legyen rossz értelemben vett divatital. Helyette lényeges, hogy a fogyasztók is tanulják, értsék ezt az italt, és így a véleményük kontroll és inspiráció lehessen.