Fotó: MTI/Kocsis Zoltán
Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára beszédet mond a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) tanévnyitóján az Uránia Nemzeti Filmszínházban 2024. szeptember 9-én
Hirdetés

Novák Irén köszöntőjében kiemelte, hogy a felsőoktatási intézmény ezt a tanévet is kiszámítható működési háttérrel, előremutató tervekkel, nemzetközi szinten is kiemelkedő oktatói karral és elszánt fiatalokkal kezdi meg.

A helyettes államtitkár a hallgatókat arra bátorította, hogy használjanak ki minden, a közösség és a képzések által nyújtott lehetőséget, építsék be fejlődésükbe oktatóik mesterségbeli tudását, valamint legyenek kritikusak és vitatkozzanak, ám tegyék mindezt egymás iránti tisztelettel és szeretettel.

„Önök olyan országban tanulhatnak és élhetnek, ahol szabad a művészet, a művészi önkifejezés és szabad az alkotómunka. A szabadság, amely adott, felelősség is egyben” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A színház- és filmművészet alakítja gondolatainkat, formálja az egyetemes és a nemzeti kultúrát is – emlékeztetett Novák Irén, aki kihívásnak nevezte, hogy „rövid idő leforgása alatt minden relatívvá lett, amit egykor örök érvényűnek hittünk”.

„Hatalmas és sokrétű közös örökségünk, a kereszténységen nyugvó európai kultúra és az ezeréves nemzeti hagyományaink. Mindezt megőrizni és beilleszteni a 21. század kereteibe, misszió” – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Vidnyánszky Attila rendező, az egyetemet fenntartó Színház- és Filmművészetért Alapítvány kuratóriumának elnöke kiemelte: az egész magyar kultúra jövője függ attól, hogy a most elsőéves hallgatók felismerik-e majd, hogy önmaguk megmutatása és kiteljesítése mellett nagyon fontos dolguk van ezzel a nemzettel, ezzel az országgal és ezzel a szakmával is.

Vidnyánszky Attila a hallgatóknak azt tanácsolta, hogy szakmai pályájuk során döntéseiket önállóan és ne megfelelési vágyból hozzák meg. A kuratóriumi elnök Móricz Zsigmondot a hallgatók elé példaként állítva elmondta, hogy lehet egyszerre Magyarországot és a magyar népet nagyon szeretni, ugyanakkor bírálni is.

A Nemzeti Színházat is vezető szakember fontosnak nevezte, hogy a diákoknak „nyitva legyen a lelkük” és befogadjanak minden értékeset a világból, hogy Kodályhoz és Bartókhoz hasonlóan újítókká is tudjanak válni.

Korábban írtuk

Vidnyánszky Attila hangsúlyozta, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem azon az úton halad, hogy a régió meghatározó felsőoktatási intézménye legyen színházi és filmes területen, és nemzetközileg is tudja magát pozícionálni. Ezt jól mutatja, hogy az elmúlt két évben – részben a színházi olimpiának köszönhetően – annyi megkérdőjelezhetetlen szaktekintély volt az egyetemen, mint korábban évtizedekig sem.

Sepsi Enikő, az SZFE rektora elmondta, hogy nyáron a Madách-projekt folytatásaként Sopronban megtartották a hagyományteremtő nemzetközi színházi workshopot, szeptember végére pedig elkészül a Mészáros utcai új hagyományos műterem is.

A 2024/2025-ös tanévben elindulnak az SZFE Pázmány Péter Katolikus Egyetemmel közös művésztanári mesterképzései, a színházművészeti és filmművészeti tanárszakok, valamint az SZFE Second Unit rendező MA és forgatókönyvíró MA képzései is – emelte ki a rektor.

A szeptemberben induló új szakok mellett 2025 tavaszán indulnak a nemzetköziesítés jegyében a nyáron meghirdetett 12 hetes angol nyelvű, mikrotanúsítvánnyal végződő képzések mozgás és hangképzés témában a felsőoktatási intézményben. Emellett a következő szemesztertől elindul a színészképzésben egy héber nyelvű színművész specializáció is együttműködésben a Milton Friedmann Egyetemmel és izraeli egyetemekkel – sorolta az eredményeket Sepsi Enikő.

Tanácskozások megszervezését is tervezik a közönségelérés- és közönségkutatás témakörében és Jókai Mór születésének 200. évfordulója alkalmából. Emellett egy idegen nyelvű nemzetközi művészetelméleti konferenciát, valamint a Károli Gáspár Református Egyetemmel közös Misztériumjátékok a kortárs színpadon elnevezésű konferencia szervezését is tervezik – jegyezte meg Sepsi Enikő.

Az SZFE tanévnyitó ünnepségén a rektor az egyetemen 50, 60 és 70 évvel ezelőtt végzett hallgatóknak díszoklevelet adott át.