Ügyetlen alibivétó
Folyamatosan csökken Karácsony Gergely népszerűsége, ráadásul még nyáron is jelentős dugók nehezítették a fővárosiak életét, ez pedig szeptemberre még nagyobb káoszt vetít előre. Nem csoda hát, hogy a főpolgármester igyekezne elterelni a figyelmet a gondokról, ezért bejelentette, azt javasolja a Fővárosi Közgyűlésnek, Budapest vonja vissza az atlétikai vébé megrendezéséhez szükséges hozzájárulását. A vétó indokai első látásra is hamisak, ráadásul ha a baloldal, vélt politikai érdekei miatt, valóban ellehetetleníti a sporteseményt, azzal súlyos károkat okoz az országnak.„Döntöttem a Diákvárosról, az atlétikai vb-ről és a budapesti közlekedést segítő intézkedésekről is” – írta szokásos kommunikációs felületén, a Facebookon közzétett videójához Karácsony Gergely. A főpolgármester bejelentkezésében azt mondta: azt javasolja majd a Fővárosi Közgyűlésnek, hogy Budapest vonja vissza a 2023-as atlétikai világbajnokság megrendezéséhez szükséges hozzájárulását. Szerinte ugyanis a kormány megszegte korábbi ígéretét a Fudan Egyetemmel kapcsolatban. Csakhogy valójában nem a kormány, hanem Karácsony hazudott.
A Diákváros megépül
Bár a főpolgármester szavaiból úgy tűnhet, mintha a Diákváros-program az ő ügye lenne, ezt a valóságban az Orbán-kormány találta ki, és – ha 2022 után folytathatja a munkát – valósítja is meg. Bár az előzetes elképzelésekhez képest kicsit módosulhat az elképzelés, ha lesz Budapesten Fudan Egyetem, de szó sincs arról, hogy a kabinet elállt volna a megvalósításától. Mint Palkovics László innovációs és technológiai miniszter májusban elmondta, a Diákváros és a Fudan egyszerre, egymást erősítve épülhet meg. A feltételes mód pedig maximálisan indokolt, hiszen a kormány már azt is bejelentette, egyetért azzal, hogy amikor a beruházás feltételei ismertek lesznek, akkor a fővárosiak népszavazáson dönthessenek arról, akarnak-e Budapesten Fudant.
– A Fudan Egyetem ügye közéleti vitára alkalmas formában pillanatnyilag nem létezik. Tervek sem állnak rendelkezésre. Ha meglesznek a tervek, világosak a pénzügyi feltételek, az egyetemépítés költségei és finanszírozása, akkor lehet dönteni. Ide mostantól számított másfél év alatt eljuthatunk – mondta júniusban a Mandinernek Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Ugyancsak ezt támasztja alá az Innovációs és Technológiai Minisztérium múlt heti sajtóközleménye, amely arról szól, hogy benyújtották a Fudan Hungary Egyetemért Alapítvány bejegyzési kérelmét. „Az alapítvány feladata az előkészítés, a hatástanulmányok és tervek elkészítése után az egyetem megépítéséről népszavazás fog dönteni. […] A kormány 2022 végéig beszámol az Országgyűlésnek a Fudan Hungary Egyetem előkészítéséről és a várható költségekről. A megvalósításról a részletes tervek ismeretében, az érintettek véleményének kikérése után születhet majd döntés” – áll a közleményben.
Vagyis hangsúlyozzuk: a baloldali híresztelésekkel szemben a kormány nem tett le a Diákváros megépítéséről, csak annyi változott, hogy amennyiben a 2023-ban esedékes népszavazáson a polgárok úgy döntenek, akkor a korábban tervezett fejlesztéseken kívül megépül a Fudan is. Ahhoz azonban, hogy a választók felelősen szavazhassanak, nyilvánvalóan ismerniük kell a részleteket is, ehhez kell még közel másfél év.
A Karácsony által emlegetett, a kormány és a budapesti vezetés között 2019 végén született megegyezés többi eleméhez is tartja magát a kabinet. A megállapodásban szerepelt az is, hogy az Egészséges Budapest program keretében a kormány, a fekvőbeteg-ellátásban tervezett fejlesztéseken felül, 2020 és 2024 között legalább 50 milliárd forintot fordít a kerületi önkormányzatok egészségügyi alap- és szakellátási fejlesztéseinek támogatására, továbbá tartalmazta a Ferencvárosi Szabadidős és Sportpark megvalósítását, illetve a Déli Városkapu fejlesztési program keretében a zöldfelületek növelését is. Ezen pontok mellett ugyancsak kitart a kormány.
Veszélyes blöff
A főpolgármester a múlt heti bejelentésében több szempontból is blöffölt. Hiszen az atlétikai vébéről szóló megállapodás a Nemzetközi Atlétikai Szövetség, a Magyar Atlétikai Szövetség és a magyar kormány között született meg, így nincs szükség a Fővárosi Közgyűlés hozzájárulására, az esemény pedig akkor is megrendezhető, ha a képviselők Karácsony kérésének megfelelően szavaznak. Az viszont igaz, hogy amennyiben a budapesti vezetés látványosan keresztbe akar tenni a rendezésnek, a nemzetközi szövetségnél juthatnak arra: ez a politikai csata – pláne úgy, hogy jövőre választások lesznek – túl nagy kockázatot jelent, így inkább elveszik tőlünk a rendezést.
Ráadásul, ahogy fentebb már írtuk, Karácsony Gergely blöffölt azzal is, hogy a korábbi megállapodás megszegésével vádolta a kormányt. A Diákváros-beruházás előkészítése folyamatosan zajlik, ha pedig netán kicsit északabbra épül meg, mint eredetileg tervezték, a kabinet akkor is teljesíti a Fővárosi Közgyűlés feltételeit. Amennyiben viszont Karácsony a mostani kavarással ellehetetleníti a vébé rendezését, azzal ő rúgja fel azt a megállapodást, amelyet egyébként még baloldali polgármesterek is nagyon előnyösnek tartanak a kerületek szempontjából. Hiszen nagy összeget kapnak például egészségügyi fejlesztésre, ráadásul az atlétikai világbajnokság létesítményeinek költségét a kormány fizeti, az idelátogató sok ezer ember viszont a fővárosi idegenforgalmat gazdagítja.
Hogy miért akart most botrányt a főpolgármester? Egyrészt ezzel próbálja elterelni a figyelmet a budapesti gondokról: miután még augusztusban is rendszeresek voltak a dugók, borítékolható, hogy az iskolakezdés utáni napokban még tragikusabb lesz a helyzet. Másrészt úgy érezhette, nincs más választása, ha nem akarja, hogy Gyurcsányék látványosan sarokba szorítsák – ezt maga a Demokratikus Koalíció elnöke leplezte le múlt csütörtöki Facebook-posztjában.
„Tegnap a fővárosi DK-frakció javaslatot nyújtott be, hogy Budapest álljon el az atlétikai vb megrendezésétől, mert a kormány az erre vonatkozó megállapodást megszegte, amikor lemondott a Diákváros felépítéséről. Ma reggel a főpolgármester sietve be is jelentette, hogy bizony akkor így nem lesz atlétikai vb” – írta Gyurcsány Ferenc. „A politikában nincs szerzői jog. Örülni kell annak, ha valamely javaslat támogatókra lel. Na meg az se baj, ha tudunk kemény döntésekhez bátorítást adni” – tette hozzá a baloldal vezetője. Karácsony Gergely tehát azt csinálta, amit Gyurcsány Ferenc akart, vagyis előre menekült.
Sokat veszíthetünk
Az atlétikai vébénél nagyobb sporteseménynek csak az olimpia, illetve a labdarúgó-világbajnokság és -Európa-bajnokság számít. Versenyeit nagyságrendileg 1,2 milliárd ember követi figyelemmel a televíziós és internetes közvetítéseknek köszönhetően, ami nyilvánvalóan óriási reklámot jelentene nem csupán Budapestnek, de az egész országnak.
Nem beszélve arról, mit hozna egy ilyen méretű esemény a koronavírus-járvány után az idegenforgalomnak: becslések szerint a hivatalos vendégek és szurkolók összesen akár félmillió vendégéjszakát töltenének el a fővárosban és környékén, amiből természetesen a turizmus, a vendéglátás más szereplői is profitálnának. Ha elveszik tőlünk az eseményt, az óriási presztízsveszteséget jelentene az országnak: nem csupán más sportversenyek, de akár nagy konferenciák, kulturális események rendezésének megpályázásánál is hátrányból indulnánk a következő években. Az agonizáló fővárosi idegenforgalomra mért csapásról nem is szólva. A jelek szerint a főpolgármester nemigen tudja, mit beszél.