Barát és ellenség
Megdöbbentő titkos dokumentumot tett közzé a svéd Nya Dagbladet, adta hírül a Moszkvater.com elemzőoldal. Eszerint a Pentagonhoz és az amerikai hadiipari komplexumhoz szorosan kötődő Rand Corporation nonprofit globális politikai agytröszt még ez év januárjában, a kirobbantott ukrajnai háború előtt íródott háromoldalas tanulmánya világosan felvázolja, hogyan és miért készült az Egyesült Államok a háborúra, amely beleillett Washington Európával kapcsolatos terveibe. Bár a Rand Corporation utóbb hamisítványnak nevezte a dokumentumot, a valóság azt mutatja, hogy az abban foglaltak nagymértékben igazak.
A dokumentum abból indul ki, hogy az Egyesült Államok külső támogatás nélkül nem képes túlélni a jelenlegi gazdasági válságot. A mennyiségi lazítás politikája és a 2020 óta tartó ellenőrizetlen pénznyomtatás az államadósság jelentős növekedéséhez és a gazdaság készpénzbőségéhez vezetett. Az amerikai gazdaság egyetlen még hozzáférhető forrása a NATO- és EU-kötődések miatt az európai országok gazdasága. Attól félnek azonban, hogy Németország fokozatos függetlenedése olyan konszenzushoz vezethet Berlin és Párizs között, amelyhez csatlakozhat Olaszország és az úgynevezett Régi Európa több más országa is. Ha ez megvalósul, akkor a Régi Európa Amerika versenytársává válik.
Ezt a veszélyt a tanulmány szerint akkor lehet elhárítani, ha sikerül tartós válságot kirobbantani Európában. Egy németországi gazdasági válság esetén ugyanis források áramlanának az európaiból az amerikai gazdaságba, mivel az európai gazdasági fejlődés üteme a Rand szerint teljes mértékben Németországtól függ. A német gazdaság pedig két pilléren nyugszik: a korlátlanul áramló olcsó orosz ásványi anyagokon és az olcsó francia elektromos áramon. Az orosz szállítások leállítása a német gazdaság és a kulcsfontosságú európai ágazatok, petrolkémia, kohászat, gépipar összeomlásához vezet. Ha pedig a francia atomerőművekbe sem lehet olcsó orosz uránt szállítani, csak drága kanadait és ausztrált, a helyzet tovább romlik. Az európai veszteség elérheti a 200-300 milliárd eurót, ami az ipar összeomlásához, növekvő munkanélküliséghez és a képzett európaiak Amerikába vándorlásához vezet, ami középtávon 7-9 ezer milliárd USA-dollár többletbevételhez segítené az amerikai gazdaságot, megmentvén azt a válságtól – állítja a dokumentum.
Nem az a kérdés, hogy valódi-e vagy hamisítvány az idézett dokumentum, hanem hogy az abban foglaltakon kívül ugyan mi más ad magyarázatot azokra az Európai Unió vezetése által hozott értelmetlennek látszó, öngyilkos lépésekre, amelyek következtében az európai gazdaság és az európai emberek élete súlyos veszélybe került. Hirtelen magyarázatot nyernek az Európai Parlament hazánk elleni lépései is, mivel esetünkben sem a felsorolt vádpontokban foglaltakkal van a baj, hanem azzal, hogy Magyarország ragaszkodik a szuverenitásához, gazdasági értelemben is. Magyarország – keleti kapcsolatai révén – veszélyes példája lehet a Régi Európa túlélésének.
Az angoloktól tudjuk, hogy a birodalmaknak nem barátaik, hanem érdekeik vannak. A nyilvánosságra került jelentésből kiderült, hogy ez az Egyesült Államokra is igaz. Csekély vigasz, hogy amerikai barátaink nem azért akarják Európát tönkretenni, mert ellenséget látnak bennünk, hanem csak azért, mert ők akarnak megmenekülni. Vajon hányan ismerték ezt fel Európában? És hányan mernek szembenézni vele? Úgy értem, rajtunk kívül.